2021 Yılında İnternet Kullanımı Hakkında Tavsiyeler

12.11.2020

İnsanlar internetle her geçen gün daha fazla iç içe geçmektedir. Çok uzun olmayan bir zaman önce internet sadece bilgisayarlarda ve telefonlarda kullanılırken, günümüzde evlerin her köşesine girmiştir. Örneğin akıllı evler sayesinde evlerin her köşesi internete bağlıdır ve bu teknoloji de giderek yaygınlaşmaktadır. 

Hız testi işleminizi gerçekleştirerek internet hızınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternetin bu kadar yayılması sonucunda ise insanlarda bazı kaygılar ortaya çıkabilmektedir. Bu kaygıların en büyüğü özel hayatın gizliliğinin ihlali üzerinedir. Amerika merkezli teknoloji ve dijital pazarlama hizmetleri veren Wolony Digital Marketing Agency‘e göre evlerin de akıllı eve dönüşmesi sayesinde artık telefonların yanında insanların buzdolapları bile çevresinden veri toplayabilmektedir.  

Cihazlar İnsanların Her Hareketini Dinliyor Mu? 

Teknolojik cihazlar, özellikle telefonlar, insanların her anında onları dinlemekte ve veriler toplamaktadır. Örneğin Google ve diğer büyük şirketler insanlardan veri toplayıp bu verilerle kullanıcılara reklam sunmaktadır. İnsanlar arkadaşlarıyla bim pizza fiyatları hakkında konuşsa bir süre sonra pizza ve yemek reklamları karşılarına çıkmaktadır.  

Bunların yanında internette ziyaret edilen sayfaları da Google takip etmekte ve insanlara ziyaret edilen sayfalara göre reklam vermektedir. Bu duruma cevap olarak her ne kadar insanlara daha iyi hizmet etmek için topladıklarını söyleseler de azımsanamayacak kadar fazla insan bu durumdan kaygılanmaktadır.  

Güvenli Bir Şekilde İnternet Kullanmak İçin Neler Yapılabilir? 

Güvenlik konusunda en önemli nokta şifrelerdir. Kötü niyetli bilgisayar korsanları (hacker) her ne kadar basit olmayan şifreli yerlere erişebilse de çoğunlukla, kullanıcıların basit ve özensiz oluşturulmuş şifreleri nedeniyle bu kullanıcıların bilgilerine erişebiliyorlar. Bu nedenle öncelikle herkesin şifrelerini oluştururken basit ve kısa şifrelerden kaçınması gerekmektedir. 

İyi bir şifrede büyük ve küçük harf, sayı ve en az bir özel karakter olması gerekmektedir. Örneğin 1357 şifresi ile 13.BeŞ_YeDi şifresi arasında çok büyük fark vardır. Şifre konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise farklı hesaplarda aynı şifreleri kullanmamaktır.  

MUTLAKA OKUMALISIN:   Makine Öğrenmesi

İnsanların bir kısmı sadece birkaç şifreyi onlarca farklı hesapta ve farklı yerde kullanır. Bu durumun bir sonucu olarak eğer bir şifreyi kötü niyetli biri ele geçirirse, diğer hesaplara erişmesi zor olmayacaktır. Bu nedenle her hesapta farklı şifre oluşturulmalıdır. 

Uygulamalara Ne kadar Güvenilebilir? 

Whatsapp, Instagram ve Facebook gibi milyarlarca insanın kullandığı uygulamalara güvenmeyen binlerce insan vardır. Bu platformlarda insanlar en özel fotoğraflarını ve konuşmalarını birbirleriyle paylaşmaktadır. Her ne kadar verilerin gizli tutulduğu söylense de bu durumun sonsuza kadar sürmeme ihtimali her zaman vardır.  

Bir siber saldırı olduğu durumda insanların en özel bilgileri kötü niyetli insanların eline geçebilmektedir. Bu nedenle tüm dünyanın kullandığı bir uygulama bile olsa, o uygulamada biriyle paylaşım yapılırken iki kere düşünülmelidir. İnsanlar daha sonra ortaya çıktığında kendilerine zarar verme ihtimali olan hiçbir şeyi internet üzerinden paylaşmamalıdır.  

2020 yılıyla birlikte güvenlik konusunda da büyük ilerleme kaydedilirken, aynı zamanda bilgisayar korsanları da her geçen gün yeni yöntemler keşfetmektedir. Bu nedenle internette atılan her atımda bir kez daha düşünmekte yarar vardır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

cerrahi bone
doktor bonesi
tesettür cerrahi bone
hemşire bonesi medwoox cerrahi bone modelleri