Sağlık

20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

20’lik dişler kişilerde 17-20 yaş aralığında gelişim gösteren ve bu dönemde çıkan dişledir. Bu tür dişlerin çıkması ilerleyen yaş dönemlerinde de mümkün olabilmekte ve çene kemiğinde bu sebebe bağlı olarak sıkıntılar da yaşanabilmektedir. 20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Çeşitli yaş gruplarında karşılaşılan bu tür bir problem karşısında yanıtı aranan bir sorudur. Dişlerin ağız içinde düzgün hizalanmadığı durumlarda 20’lik dişlerin çıkması sırasında problemler ile karşılaşılabilmektedir. Bu dişler bazı durumlarda çene kemiğine gömülü kalıp dışarı çıkma konusunda sorun yaşatabilmekte ya da dışarı çıktığında çevresindeki dişler üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Farklı durumlar karşısında 20’lik dişlerin ağrı yapması söz konusu olurken kişiler bu tür bir rahatsızlık karşısında ağrıların nasıl giderileceğini merak etmektedirler. 20’lik dişlerin diş hekimine danışılarak röntgeninin çekilmesi dişin durumu hakkında fikir vermekte ve gerekli bir tedavi uygulaması söz konusu ise bu diş hekimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Diş hekimi dişin çekilmesini gerekli görebilir ya da uygun bir tedavi ile bu sorunu ortadan kaldırabilir. 20’lik diş ağrılarının ortaya çıkmasında lenf bezleri hafifçe şişebilir, baş ağrısı da bu tür şikayetlere eşlik edebilir. Diş etlerinde oluşacak hassasiyet de kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen belirtilerdir ve tedavi edilmesi de gerekli olmaktadır.

20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer Evde Tedavi ?

20’lik dişler bazen dışarı çıkma aşamasında sorun yaratırken bazen de çıktıktan bir süre sonra hızlı çürüyerek problemlere yol açabilmektedir. Dışarı çıkış süreçlerinde çene kemiğinde ağrı ya da farklı problemler görülebilirken çıktıktan sonra kısa sürede çürüme ve ağrı yapabilmektedirler. Bu tür dişlerde oluşan ağrılar için 20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Sorusu sıklıkla merak edilir ve bu suale cevap aranır. Evde basit yöntemler uygulanmak sureti ile bazı tedbirler almak ya da soruna çözüm üretmek mümkün olurken bu uygulamalar arasında öncelikli gelen ağzın ve dişlerin temizliğine önem vermektir. Düzenli bir diş fırçalama alışkanlığı hem 20’lik dişler hem de diğerleri için önleyici bir çaba olacaktır. Bu metotlar dişlerin kısa sürede çürümesini engellerken ağız sağlığı açısından da önemlidir. Ayrıca ağrılı bölge için buraya buz uygulaması yapmak, çay ağacı yağı ile karıştırılmış suyu ağızda gargara yaparak kullanmak, adaçayı ile ağız gargarası yapmak, sarımsağı ezerek ağrıyan diş üzerinde gezdirmek bazı çözüm önerileridir.

20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel ?

20’lik dişlerde oluşan ağrılar için evde basit yöntemlerle çözüm bulmak geçici rahatlamaya yol açabilir veya bir süreliğine de olsa ağrıyı giderebilir. Bu tür dişlerde ortaya çıkan sorunlar giderilemediği durumlarda ise diş hekimine baş vurmak gerekecektir. Diş hekimleri tarafından uygulanacak tedavi kesin olarak problemin kalkmasında etkili olacak bir yöntemdir. Buna rağmen 20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Sorusunu merak edenler için evde çeşitli bitkisel çözümler de uygulanabilmekte ve bazı durumlarda ağrılara çare olabilmektedir. Karanfil yağı diş ağrılarında kullanılan bir yöntemdir ve pamuk yardımı ile dişin üzerine sürülerek ağrı hafifletilebilmektedir. Soğan ağrıyan diş üzerinde gezdirildiğinde de suyunun ağrıya etki ettiği bilinmektedir. Soğuk kompresi uygulamak da diş ağrısında geçici bazı çözüm önerileri olabilmektedir. Bunun için soğutulmuş salatalık dilimleri işe yaramaktadır. Taze nane yapraklarının da diş ağrıları üzerinde belli bir etkiye sahip olduğu bilindiğinden dişin üzerinde nane yaprağı ile hafif bir masaj uygulaması yararlı olabilmektedir. Çiğ sarımsak antibiyotik özelliği taşıması ile bilinmektedir. Bundan dolayı sarımsak da diş üzerinde gezdirilmek sureti ile kullanılabilir ve bu bölgede oluşan mikropların yok edilmesinde işe yarayabilen çözümlerdendir.

İlginizi çekebilir: Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Bir Yorum Yap