İnternetten Para Kazanma

Adsense Nedir, Adsense’den Nasıl Para Kazanılır?

adsense nedir adsenseden nasil para kazanilir 2628

İnternet’te dolaşırken web site ve blog’larda birçok reklama denk gelmişsinizdir. Birçok sitede kullanılan ve Google’ın webmaster’lara para kazandırmayı amaçlayan servisi Adsense, tüm dünyada en kaliteli reklam sistemi konumundadır. Bu yazımızda adsense nedir , adsense nasıl çalışır ve adsenseden nasıl para kazanılır bu konulara değineceğiz.

Adsense Nedir

Adwords sisteminde site, blog veya ürün – hizmet tanıtımı yapmak isteyen firma ve markalar reklam vermekte, reklamlar ise Adsense kullanan site ve bloglarda yayınlanmaktadır. Tıklama başına ücretlendirme ile çalışan sistemde reklamlara ne kadar fazla tıklanma olursa site sahipleri o kadar para kazanmaktadır.

Tabii, bu durumu suistimal etmeye çalışan birçok kişi mevcuttur. Daha önce kendi reklamlarına tıklayan veya ziyaretçileri reklamlara tıklamaya teşvik eden birçok kişi sistemden atılmıştır. Google’ın bu konuda politikaları doğal olarak oldukça sert ve katıdır. Bu nedenle reklam tıklamalarının tamamen doğal ve ziyaretçilerin istekleri doğrultusunda gerçekleşmesi gerekmektedir. Kısacası Adsense’den para kazanmak istiyorsanız web sitenize olabildiğince arama motorlarından ziyaretçi çekmeli, reklamlara tıklamaya teşvik etmemeli ve reklamlara kendiniz tıklamamalısınız.

Adsense nedir sorusuna tam yanıt olarak, google tarafından websitesi , mobil uygulama veya youtube kanalı sahiplerine sunulan , para kazandıran reklam ağıdır diyebiliriz.

Adsense Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Adsense nedir öğrendik peki adsense nasıl çalışıyor ?

Adsense hesabına başvuru yaptığınızda ve kabul edildiğinizde hesabınızda reklam kodlarına ulaşabilir ve bu kodları sitenizde yayınlayabilirsiniz. Sitenizde yer alan reklamlar kullanıcıların Google’da aradığı konularla ilgili çıkmaktadır. Yani bir ziyaretçi sağlıklı yaşam ile ilgili konularda arama yaparak sitenize geldiyse, web sitenizde yer alana Adsense reklamları bu arama ile alakalı çıkacaktır. Bu da ziyaretçinin reklamlara olan ilgisini ve etkileşimini arttıracak bir durumdur. Arama motorunda daha önceden yapılan aramalarla ilgili reklamların çıkması webmaster’ların para kazanma şansını da doğal olarak arttırmaktadır.

Ziyaretçi Adsense reklamlarına tıkladığında site sahibi belli bir ücret kazanmaktadır. Tıklama başına ücretlendirme 0,01 – 0,30 TL arasında değişmektedir. Bazı kategorilerde tıklama başına ücretlendirme daha yüksek bazı kategorilerde ise daha düşük olabilir.

Adsense’den ne kadar para kazanacağınız seçtiğiniz alan ve ziyaretçi sayınız ile doğru orantılıdır. Sağlık ve ekonomi konularında yayın yapan bir site veya blog Adsense reklamlarından tıklama başına daha yüksek ücret alabilmektedir.

Adsense’den Nasıl Para Kazanılır?

Adsense’den nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız öncelikle bunun için kaliteli bir web site veya blog’a sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Kaliteden kasıt, tasarım, içerik, kullanıcı deneyimi ve daha birçok alanda ziyaretçilere kaliteli bir hizmet sunulmasıdır.

Sitenizde yer alan içerikler kullanıcıya fayda sağlayan ve arama motorlarında üst sıralarda yer alan içerikler olmalıdır. Eğer aramalarda üst sıralarda yer alırsanız sitenize gelen ziyaretçi sayınız artacak, bununla bağlantılı olarak Adsense’den kazanacağınız para miktarı da oldukça artacaktır.

Son dönemlerde webmaster’ların en fazla yakındığı konulardan birisi Adsense hesabı alamamaktır. Adsense hesabı almak için özgün ve kaliteli içeriklerden oluşan bir web siteye sahip olmalısınız. Ayrıca siteniz ziyaretçileri yormamalı, kolay bir şekilde aradıklarına ulaşabilmeliler. Bu şekilde kaliteli ve profesyonel bir web siteye sahip olduğunuz zaman Adsense başvurunuz kabul edilecektir.

Adsense Geliri Nasıl Artırılır ?

Adsense sisteminde reklam sahibi, reklamlarına tıklama aldıkça para kazanır. Düz mantık olarak ne kadar çok tıklama alırsanız o kadar çok para kazanırsınız. En iyi reklam yerleşimlerinde tıklama oranları %4’ü görebilirken, birçok sektörde %1 altında kalmaktadır. Buradan da adsense gelirinin sektöre çok bağımlı olduğunu çıkarabiliriz.

Adsense’den para kazanma içerik sayınıza ve organik ziyaretçinize bağlıdır. Bu yüzden arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kaliteli içerikler üretmeli ve bunların sosyal ağlarda paylaşılabilmesini sağlamalısınız. Günlük 8000-9000 ziyaretçi web sitenize geliyorsa Adsense’den aylık 1300-1400 TL gibi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu sayı arttıkça kazanacağınız para miktarı da artacaktır.

Ayrıca her sektörün TBM oranı farklıdır. Eğlence, mizah üzerine bir websiteniz varsa , hit fazla ancak reklam veren az olacağı için tık başı aldığınız paralar çok düşükken, finans, forex gibi sektörlerde aynı tık sayısına 5-10 kat daha fazla para kazanabilirsiniz.

 

İlgili Konu Başlıkları :

adsense nasıl kayıt olunur 2018
adsense nedir nasıl çalışır
adsense nasıl para kazanılır
adsense nasıl açılır
adsense hesabı nasıl açılır
adsense onayı nasıl alınır
adsense geliri nasıl arttırılır
google adsense başvurusu nasıl yapılır

Son 5 Yazı :

 

Bir Yorum Yap