DOLAR

8,5030$%0.98

EURO

10,2807%0.98

GRAM ALTIN

499,11%1,56

ÇEYREK ALTIN

7.515,81%1,23

BİTCOİN

429336฿%-7.53162

ETHEREUM

32901Ξ%-5.95412

a

Ağır Hasar Kaydı Nedir ?

Ağır Hasar Kaydı Nedir ? Diye bakıp açıklarsak, Ağır hasar kayıtlı araçlar, limitlerine ulaştıktan belli bir zamandan sonra bu kategoride yer almaktadır. Araçların pert kayıtlı olarak sayılması için  yine aynı şekilde belirli bir hasar derecesine ulaşmış olması gerekmektedir. Limitin aşılması durumunda araç trafikten men edilecek duruma gelebilmektedir. Bu sebep ile sürücülerin başlarına gelip yaşamaktan en çok endişelendiği, korktuğu durumlar arasında, araçlarının hasar kaydı altına alınması ve trafikten men edilmesi vardır. Birçok araç sahibi ve kullanıcısı araçlarının herhangi bir hasar kaydının bulunmaması için büyük çabalar sarf edip bunun için trafikte dikkatli araç kullanmaya özen göstermektedir. Ancak her ne kadar sürücüler, dikkatli ve özverili davransalar da  bazı durumlarda araçlarının zarar görmesinin önüne geçemeyebilirler.

İlginizi çekebilir: Tekke ve Zaviye Nedir ?

Kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde yaşanan trafik kazaları sonucunda araçların  aldığı zarar raporuna göre, araç için bir hasar kaydı oluşturulmaktadır. Bu hasar kayıtları içerisinde en çok korkulan, endişe edilen ise “Ağır Hasar Kaydı” ile “Pert Kaydı”dır. Herhangi bir durum ve nedenden dolayı, tamamiyle hasar almış araç ve taşıtlar için oluşturulan hasar kaydına “Pert Kaydı” denilmektedir. Kasko sigortası yapılmış aracın, sigorta değeri göstergesine göre bir hasar almış olması, sigorta şirketleri açısından o aracın “Ağır Hasar Kayıtlı” olarak nitelendirilmesine yol açmaktadır. Peki Ağır Hasar Kaydı Nedir ?

Bir aracın ağır hasar kayıtlı olarak bulunması, o aracın tehlike teşkil eden araçlar arasında gösterilmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum neticesinde en başta belirtilmiş olan, kasko sigortası şartlarında da bazı değişimler meydana gelebilmektedir. Bir aracın ağır hasar kaydı taşıyıp taşımadığını gösteren bazı belge ve yollar vardır. Bu olayı yaşayan sürücülerin öncelikli olarak yapması gereken ilk işlemlerden biri, anlaşma ve sözleşmesi gerçekleştirilen sigorta şirketi ile iletişim kurmaktır. Daha sonrasında ise sürücünün, belirlenen beş iş günü içerisinde “Hasar İhbarında” bulunması gerekmektedir. Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra hasarın hangi boyut derecesinde olduğunun belirlenmesi için bir eksper istemesi gerekebilir.

Yazı İçeriği

Bedelsiz Ağır Hasar Kaydı Ne Demek ?

Ağır Hasar Kaydı Nedir ? İle beraber akıllara bedelsiz ağır hasar kaydı nedir ? Sorusu da gelebilmektedir. Bu başlık altında yola çıkıp açıklarsak bedelsiz ağır hasar kaydı, yaşanan kaza durumunda kusurlu olmayan ya da sayılmayan tarafta oluşan hasar kaybına denmektedir. Bu süreçte kusurlu tarafın, sigorta şirketi tarafından hasarın karşılanmasını talep edebilmesi hususuna dayanır. Hatası bulunmayan taraf, bunu aracı olmadan da yapabilir. Dosyanın kapanması sonucunda kusurlu taraf belli olduktan sonra, tutanak, dilekçe,  ruhsat ve  kimlik fotokopileri ile sigorta kurumuna ileterek değer kaybını belirtebilir. İstenilen gerekli belgeleri, anlaşmalı olunan  sigorta şirketine iletir iletmez; kişinin talepte bulunduğu eksper aracında bir hasar incelemesi yapılır. Eksperin yapacağı bu hasar, zarar incelemesi raporuna göre sürücüler, aracının ağır hasar kayıtlı olup olmadığı, trafiğe çıkıp çıkamayacağı  gibi bilgileri öğrenip hareket edebilir.

Araçta Ağır Hasar Kaydı Ne Demek ?

Ağır Hasar Kaydı Nedir ? Sorusunu Araçta Ağır Hasar Kaydı Ne Demektir? Başlığı altında netçe açıklayıp özetlersek,  Hasar kaydı, bir trafik aracının ya da taşıtın daha öncesinde başından geçmiş olan kazalar sonucunda; mal sahibinin aracında ortaya çıkan hasarların bütününü ifade eder. Yaşanılan kazalar sonucunda yapılan rapora göre hasar kayıt sonuçlarının biraz daha ağırına ise “Pert Hasar Kaydı” denilmektedir. Pert Hasar Kaydı olarak tanımlanan belge, kişinin sigortalı aracının %70 ya da daha fazlasının hasara uğraması veya onarım, tamir, düzeltme masraflarının sigorta değerine yaklaşması anlamına gelmektedir. Trafiğe uygun olmayan ve  kullanılamaz hale gelen araçların hasarları, giderilemeyip  karşılanamadığı için kayıtlarda pert olarak geçmektedir.

İlginizi çekebilir: Akıllı Saat Nedir ?

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0