Advertorial

Akıllı Saat Nedir?

, Akıllı Saat Nedir?

Her cihazın akıllısı çıkmışken saat de bunlardan eksik kalamazdı. Sadece saat olma dışında bir sürü özelliği bulunan bu akıllı saat nedir, peki? Akıllı cihazlar kategorisine dahil edilen elektronik saatler, egzersiz takibi dahil pek çok işleve sahiptir. Akıllı özelliği bulunan saatlerde ise kullanılabilecek özellikler bundan çok daha fazladır. Elektronik saatlere eklenen belli başlı özelliklerle cep telefonu kontrolü bunlardan bir tanesidir. En iyi akıllı saatler, mini bilgisayar, cep telefonu ya da tablet gibi akıllı cihazlar kategorisinde değerlendirilebilir. Çünkü bu saatler de birer bilgisayar gibi çalışarak, sahiplerine pek çok iş için kolaylık sağlarlar. Çoğunun cep telefonuna erişim özelliği vardır. Bu özellik sayesinde belli kapsama alanı içinde cep telefonuna erişim sağlanabilir. Bu işlevler, cep telefonu ile yapılabilecek pek çok işi kapsar. Her akıllı cihaz için olduğu gibi saatler için de kullanılabilen özellikler, markalara ve modellere göre değişir.

Akıllı Saat Ne İşe Yarar?

Her elektronik cihazın olduğu gibi akıllı kol saatlerinin de birden çok işlevi vardır. Bunlardan ilki ve en temeli ise zamanı göstermektir. Zaman tutma, alarm gibi özellikler bir saat için beklenen temel işlevlerdir. “Akıllı saat ne işe yarar?” diye merak edenlere söylemek gerekir ki: “ Sandığınızdan çok daha fazla işe yarıyor!” Örneğin akıllı saat ile yapılabilecekler arasında telefon aramalarını cevaplamak yer alır. Ayrıca telefondaki mesajları kontrol etme, mesaj atma, telefon uygulamalarını kontrol etme akıllı cihaz özellikleri bunlardan bazılarıdır. Bazı durumlarda ise nabız ölçme ve egzersiz takibi gibi sağlıkla ilgili fonksiyonları kullanmak mümkündür. Spotify listesinden müzik açma gibi işlevler de elektronik saatin akıllı cep telefonu ile eşleşmesi neticesinde yapılabilir. Akıllı saatlerin özellikleri arasında ayrıca adımsayar, kalori ölçer gibi günlük adım  takibi ve kilo kontrol programlarının kullanımı yer alır. GPS özelliği ile yön bulma, Güneşin zararlı ışınları ölçme, bulunulan yere göre rakım belirleme gibi özellikler de bu saat türleri için sayılabilir.

Akıllı Saat Nasıl Çalışır?

Her elektronik cihazın kullanılma mantığı farklıdır. Bunun nedeni, her birinin farklı amaçlar için tasarlanmış olmasıdır. Peki, akıllı saat nasıl çalışır? Akıllı saatler kategorisinde yer alan bu cihazlar, elektronik özelliktedir. Şarj edilerek kullanılırlar. Açma kapatma tuşları, kronometre, alarm, saat ayarı gibi özellikler için çeşitli düğmeleri bulunur. Akıllı saatlerin çalışma prensibi genel olarak elektronik kol saatleri ile aynıdır. Yani, her bir dakikada elektronik gösterge bir sayı ilerleyerek zamanı gösterir. Ayrıca takvim özelliği de bulunan saatler, menü yardımıyla ekranda hem saati hem de tarihi gösterirler. Ayrıca bluetooth bağlantısı sayesinde mikrofona ve hoparlöre erişim sağlayarak kolaylıkla telefon görüşmesi yapmayı sağlarlar. Bunun yanında ise özelliklerine dahilse yine menü ve cep telefonu yardımıyla fotoğraf çekebilirler. Bunun için içlerine yerleştirilmiş olan bir mercek ve mini fotoğraf makinesi özelliği bulunmalıdır. Akıllı cihazlar arasında yer alan saatlerin birbirinden farklı birçok kullanım özelliği ve avantajı bulunur. 

Akıllı Saat Nasıl Kullanılır?

Nasıl çalışır sorusuna az çok yanıt verdikten sonra “Akıllı saat nasıl kullanılır?” sorusu da oldukça merak edilir. Aslında her akıllı cihaz gibi akıllı saatler de içinde bir adet kullanım kılavuzu ile satın alınır. Yani, nasıl açılacağı nasıl çalıştırılacağı, saat ve tarih ayarının nasıl yapılacağı gibi bütün detaylar kılavuzdan kolayca öğrenilebilir. Akıllı saat kullanımı, genellikle bir cihazla entegre şekilde olur. Bunun için cep telefonuna, televizyona ya da bilgisayara bağlanan elektronik saatler, özelliklerine uygun olarak bu cihazlarla yapılabilecek uygulamaları gerçekleştirmeye yarar. Yukarıda saydığımız gibi müzik dinlemek, birin aramak, arama cevaplamak için bluetooth ya da Wifi bağlantısı aracılığıyla eşleşmelidir. Bu eşleşme genellikle birbiriyle aynı olan markalar için daha kolaydır. Hatta cep telefonları ile uyumlu akıllı saatler eş zamanlı olarak piyasaya sürülür. İsteyenler, bu iki akıllı cihazı bir arada alarak birbirine entegre şekilde kullanabilirler. Ayrıca bazı durumlarda telefon, televizyon, akıllı saat üçlüsü bir arada kullanılabilir. 

Akıllı Saatler Ortalama Ne Kadar?

Söz konusu bu kadar akıllı ve maharetli bir saat olur da fiyatı merak edilmez mi? “Akıllı saatler ortalama ne kadar?” sorusunun ise maalesef net bir cevabı yok. Bunun nedeni, her akıllı cihaz için geçerli olduğu gibi tercih edilen saat modellerinin değişmesidir. Modeller değiştikçe sadece tasarımlar değil, kullanılabilecek özellikler de değişir. Kimisinde sadece adımsayar ve egzersiz kontrolü gibi daha basit ihtiyaçlara yönelik özellikler bulunabilir. Kimisinde ise bu özellikler çok daha fazladır. Evdeki güvenlik alarmına bağlanarak kontrol sağlayabilen akıllı kol saatleri olduğu bilinir. Ayrıca gizli kamera özelliği, ses saydı alma gibi pek çok işlevsel özellik de kol saatlerinde bulunabilir. Bütün bu özellikler değerlendirildiğinde, cihazların dayanıklılığı da hesaba katıldığında böyle bir sanal asistana sahip olmak için iyi bir bütçe ayrılmalıdır. İyi bir piyasa araştırması ve ihtiyaç analizi sonrasında bütçeye uygun bir saat alınabilir. Ekranı aynı bir akıllı cep telefonu gibi farklı uygulamalardan oluşan bu saatler, size bulunduğunuz her yerde elektronik işlerinizi kolayca yapma olanağı sağlar.

Bir Yorum Yap