Hukuk

Alkollü Araç Kullanma Cezası

alkollu arac kullanma cezasi 12162

Karayolu ulaşımı toplumsal hayatta en sık kullanılan ulaşım seçenekleri arasında yer alır. İnsanların bir yerden başka bir yere gitmek istediği durumlarda çeşitli ulaşım imkanlarını kullandığı görülür. Karayolu ulaşımı da bu seçeneklerden biridir. Karayolu ulaşımı sırasında ortaya çıkabilecek problemler arasında alkollü araç kullanma da bulunur. Alkollü Araç Kullanma Cezası bu tür bir suç işlendiğinde uygulanır. Kişilerin araç kullanırken alkol almaması kural gereğidir. Bu kurala riayet edilmediği takdirde suç işlenmiş kabul edilir. Hukuk kuralları ile toplumsal hayatta karşılaşılacak sorunların önüne geçilmeye çalışılır. Suç teşkil eden davranışlar ya da kişi ve kurumlar arasında oluşan uyuşmazlıklarda başvuru mercii devlet kurumlarıdır. Mahkemeler bu tür problemlerin çözümlenmesi için görev yaparlar. Toplumsal adaletin sağlanması bu şekilde mümkündür.

İlginizi çekebilir: Müşteki

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Karayolu ulaşımı sırasında birçok sorunla karşılaşılabilir. Bu problemlerden biri de alkol kullanan sürücülerin yol açabileceği kazalardır. Trafik kazaları dünya genelinde insanları ilgilendiren bir problemdir. Can ve mal kayıplarına yol açabilen trafik kazaları neticesinde insanlar zarar görür. Trafik kazalarına sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılabilmesi için kanun koyucu bazı önlemler alır. Bu önlemlerden biri de alkollü araç kullanmanın engellenmesidir. Alkollü Araç Kullanılmasının Cezası ile çeşitli yaptırımlar uygulanır. Trafik kazalarına bağlı olarak her yıl binlerce insan yaşamını yitirmektedir. Önemli bir sorun olan trafik kazalarının engellenebilmesi için yasalar gereği alkollüyken araç kullanılamaz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2023

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak insanların daha fazla kurallara riayet ettiği görülür. Bundan dolayı da trafik kazaları az gelişmiş ülkeler açısından daha büyük bir problemdir. Trafik kazaları ile insanlar yaşamını yitirebilirken aynı zamanda mala zarar gelmesi de sonuçlar arasında yer alır. Trafikte oluşabilecek sorunların önüne geçilebilmesi için birçok önlem alınır. Bu tedbirler arasında yolların güvenliğini temin etmek , kişileri eğitmek gibi birçok çalışma vardır. Bunun yanı sıra Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021 de uygulanan yaptırımlar arasında bulunur. Alkollü Araç Kullanmanın Cezası uygulanırken para cezasının yanı sıra sürücü ehliyetine de el konulabilir. Sürücünün ehliyetine el konulursa ve bu süre 2 yıl için geçerli olduğunda sürücüden bir eğitime katılması talep edilir. Bu yaptırımlar arasında sürücünün ehliyetine 3. Kez el konulması durumunda psikolojik teste tabi olması da yer alır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Affı

Alkollü Araç Kullanılmasının Cezası verileceği zaman sürücünün trafikte yakalanması gerekir. Yapılan tetkiklerde alkol oranı normalin üzerinde çıkan sürücülere yaptırım uygulanır. Trafik kontrolleri sırasında teknik cihazlarla yapılan denetimlerde belirlenen sınırın üzerinde alkollü çıkan şahıslara ceza verilir. Sürücünün bu sonuca itiraz etmesi durumunda ise bir sağlık kuruluşunda kan değerleri üzerinden test yapılması gerekir. Sürücü bu kuralları ihlal ederse para cezası uygulanır. Ayrıca ehliyetine el konulacağı zaman bu süre 6 ayla 5 yıl arasında değişecektir. Para cezalarının kapsamı idari para cezasıdır. Alkollü Araç Kullanma Cezası Affı için duyuru yapılması gerekir. Kişinin trafikte alkollü araç kullanması sebebi ile ceza alması durumunda bu cezaya itiraz edebileceği merci Sulh Ceza Hakimliği veya İdare Mahkemesi’dir. Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz yapılabilir. İdare Mahkemesi’ne yapılacak itirazlarda ise 60 günlük itiraz süresi bulunur. Adli para cezaları her yıl güncellenir. Kişi 50 promilin üzerinde alkollü çıktığında idari para cezası uygulanır. 100 promili geçen sürücülerin ehliyetine el konulurken adli para cezası da bu yaptırıma ilave edilir. Ayrıca bu durumdaki sürücüler için trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu işlediği gerekçesi ile yargılama yapılır. Bu suça istinaden de kamu davası açılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir ?

Alkollü Araç Kullanılmasının Cezası uygulanırken para cezasının yanı sıra sürücü ehliyetine de el konulabilir.

3 Kere Alkollü Araç Kullanmaktan Yakalanma Cezası Nedir ?

5 yıl süreyle ehliyete el konulur. Ayrıca psikolojik teste tabi tutulur.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Affı

Bu konuda bilinen herhangi bir çalışma yoktur.

Bir Yorum Yap