Teknoloji

Android Accessibility Suite Ne İşe Yarar ?

android accessibility suite ne işe yarar

Hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başlayan cep telefonları özel danışanlar gibi her ihtiyacınıza cevap verecek şekilde güncellemeler yapıyor. Hayatı kolaylaştıran uygulamalar arasında accessibility süite yer alıyor. Android sistemlerde bulunmasına rağmen pek çok kimsenin ne işe yaradığını bilmediği bu uygulama engelli bireylerin cep telefonu kullanımlarını kolaylaştırıyor. Bu alanda android accessibility suite ne işe yarar araştırmaları yaparak uygulama hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Bu teknoloji ile cep telefonlarının erişilebilirlik ayarları ve uygulamaları özelleştirilebiliyor. Accessibility süite teknolojisi içerisinde Talkback isimli bir ekran okuyucu yer alıyor.

Android Accessibility Suite Nedir ?

Tüm android akıllı cihazlarda bulunan bu sistem, engelliler için tasarlanmıştır. Phone sisteminde voice over bu teknoloji ile aynı görevi görmektedir. Eskiden TalkBack uygulaması üçüncü parti uygulaması olarak telefonlar içerisinde bulunurken yapılan güncellemeler ile artık akıllı cihazlarda bir menü olarak sunuluyor. Bu teknoloji hakkında android accessibility suite ne işe yarar araştırması yapanlar uygulamanın sağladığı kolaylıklar ile akıllı cihazlarını çok daha pratik bir şekilde kullanabilir. Uygulama daha çok görme engeli az olan ya da tamamen görme engeli bulunan bireyler için oldukça faydalıdır. Bu uygulama aktif olduğunda kullanıcılar telefon ekranlarına bastıklarında menü isimleri sesli olarak söylenir. Uygulamanın Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Talkback uygulaması android 2.1 ve üzerindeki sistemlerde kısıtlı bir Türkçe desteği veriyordu. İyileştirmeler yapıldı ve Android 4.0 SDK sonrasında daha başarılı bir Türkçe desteği sağlandı. Play store üzerinde de kolayca indirilebilen bu uygulamayı kullanmak için uygulama ayarını aktif hale getirmek gerekir. Akıllı cihazların ayarlar kısmından erişilebilirlik menüsünden Talkback seçeneğine ulaşabilir. Bu uygulamayı kapatmak için aynı kısımdan aktif olan durumu pasif hale getirebilirsiniz. Bazı durumlarda kullanıcılar yanlışlıkla bu uygulamayı aktifleştirebiliyor. Bu alanda da android accessibility suite ne işe yarar araştırmaları yapılarak telefonların eski kullanımına çevirmeye çalışılır. Yapılacak işlem erişilebilirlik menüsünde uygulamayı aktif ya da pasif duruma getirmek olacaktır.

Android Accessibility Suite Ne İşe Yarar ?

Ekran okuyucu uygulaması olarak tanımlanan bu uygulama, telefonda yapılan eylemleri açıklıyor ve kullanıcılarına uyarı bildirimleri sayesinde bilgilendiriyor. Genel olarak telefonlarda kurulu olarak kullanıcılara sunuluyor. Talkback’da Braille alfabesi kullanılmaktadır. Telefondaki değişiklikler bu uygulama ile rahatlıklar yapılabilir, android accessibility suite ne işe yarar sorusunun en net yanıtı da görme engelliler için yapılan kolaylıklar olacaktır. Bu uygulama ile şunlar yapılabiliyor:

  • Görüntü ve yazı boyutunun değiştirilmesi
  • Renk seçeneklerinin ayarlanması
  • Sesli erişim sağlanması
  • Talkback Braille klavyesi ile ekranda 6 noktalı Braille sembollerinin girilmesi

Bu özellikler ile engelli bireyler akıllı cihazları çok daha rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Aktif ve pasif konuma alarak kullanımı da oldukça pratik olan uygulama, android işletim sistemlerinde yer alıyor. Sesli geri bildirimi sadece belirli zamanlarda açmak için uygulamanın aktif ya da pasif olması konumunu kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Iphone’dan Android’e Whatsapp Aktarma Yapılışı

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*