Android Sürüm Düşürme Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Android kullanıcıları için yeni özelliklerin beğenilmemesi ya da bazı uygulamaların üst sürüm ile birlikte tam olarak çalışmaması nedeniyle Android sürüm düşürme gündeme gelmektedir. Genelde en son Android sürümü çeşitli açılardan daha iyiyken bazı durumlarda ise performans düşüklüğüne neden olması, hatalar vermesi ya da kullanıcı alışkanlıkları gibi nedenler ile birlikte her zaman en iyi performansı sunamamaktadır. Böylesi durumlar için ise sürüm düşürme adımlarını takip edebilirsiniz.

Android Sürüm Düşürme Öncesinde Dikkat Edilecekler

Öncelikli olarak Android sürüm düşürmede dikkat edilecekler alt sürüme geçtiğinizde çeşitli güvenlik açıkları ile karşılaşabilirsiniz. Genelde sürüm güncellemeleri güvenlik açıklarını kapatmak için yapılan ve her güncelleme ile birlikte telefonunuzun daha güvenli bir hale gelmesini içermektedir. Fakat eski bir sürüme geçme durumunda bu güvenlik açıklarına karşı korumasız kalabilirsiniz. Güvenlik açıklarının olması ise kişisel bilgilerinizin, dosyalarınızın, fotoğraflarınızın ya da sohbetlerinizin çalınması gibi anlamlara gelebileceğinden sürüm düşürme için bu riskleri göze almanız önemlidir.

Android Düşürme Nasıl Yapılır?

Android sürüm düşürme yapılışı olarak üç farklı yol izleyebilirsiniz. Yapısal özelliklere göre belirlenen bu üç yöntem ile birlikte kolayca sürüm düşürme işlemi yapılmaktadır. Ancak tüm yöntemler için telefonunuzdaki bazı verileri kaybedebileceğinizi de göz önünde tutmanız gerekmektedir. Genelde sorunsuz bir şekilde sürüm düşürme işlemi yapılması rağmen, bazı durumlarda halihazırda telefonunuzda olan bilgilere ulaşmakta çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Vodafone yanımda bedava internet nasıl yapılır? Bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bootloader Açık Cihazlarda Android Sürüm Düşürme

Bootloader kilidi açık cihazlarda Android sürüm düşürme en kolay şekilde yapılmaktadır. Pixel ya da Nexus modellerinde olduğu gibi eğer Bootloader kilidi bulunmuyorsa zahmetsiz bir şekilde sürüm değişikliği yapabilirsiniz. İşleme başlamadan önce, ilk olarak telefon yedeği almayı unutmayın, aksi halde olası sorunlar yüzünden mağduriyet yaşayabilirsiniz. Daha sonra cihazınızın modeline uygun bootloader dosyalarını internet üzerinden bularak istediğiniz Android sürümü değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Bilgisayarınıza yüklediğiniz booatloader dosyalarını daha sonra bağlantı ile telefonunuza yükleyerek gerekli işlemler kendiliğinden başlayacaktır.

Odin ile Android Sürümü Düşürme

Odin ile Android sürümü düşürme oldukça kolay bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Öncelikli olarak Odin programını internetten bularak bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Ardından istediğiniz Android sürümünü yine internet üzerinden bularak bilgisayarınıza yükleyin. Daha sonra Odin programını açarak telefonunuz ile bağlantı kurmasını sağlayınız. Telefonunuzu gördükten sonra PDA seçeneği ile birlikte yüklediğiniz Android sürümü dosyasını seçerek START tuşuna basınız ve telefonunuza istediğiniz sürümün yüklenmesini bekleyiniz. Bu süre içinde telefonunuz birkaç kere açılıp kapanacaktır. Eğer Odin programını tam olarak kullanmaktan emin değilseniz, telefonunuza yanlış sürüm yüklememek için programı dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Odin programı telefonu görmüyor ise bu durumda da telefonunuzun modeline uygun USB driver’ları internetten en güncel olacak şekilde bulun. Bu dosyaları yükledikten sonra telefonunuzun bağlantısını tekrar bilgisayar ile sağlayın. Telefonu Dowload Mode’a alarak yine bilgisayara bağlamanız görünürlüğünü arttıracaktır.

Rom ile Android Sürümü Düşürme

ROM yöntemi genelde garanti kapsamında olmayan telefonlarda kullanılmaktadır. Çünkü ROM dosyaları Android yapısında bazı durumlarda sorunlara yol açabilmektedir. Yine de sürüm düşürmekte kararlıysanız XDA geliştiricileri tarafından yayınlanan ROM’ları kullanabilirsiniz. Her ROM’un farklı yükleme talimatı olduğu için ancak bulduğunuz ROM’lara göre yükleme talimatlarını uygulayabilirsiniz. Hatırlatmak gerekir ki ROM’ları tercih etmek riskli olsa da oldukça fazla gelişmiş yapıda bulunan dosyalar sayesinde mevcut telefonunuzun daha üstün performans göstermesini de sağlayabilirsiniz. ROM’lar dahil tüm sürüm düşürme işlemleri için ise en önemli nokta mutlaka telefon yedeği almanız ve bunun sonrasında işlemlere başlamanızdır.

Bir Yorum Yap