Teknoloji

Android Tablet Sürüm Yükseltme Nasıl Yapılır ?

android tablet surum yukseltme nasil yapilir 5499

Akıllı cihazlarınızda sürüm yükseltme işlemleri yaparak cihazlarınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için güncellemeler yapmalısınız. Yeni gelen her güncelleme cihazınızın daha yüksek performansa sahip olmasını sağlar. Genellikle akıllı cihazlar güncellemeleri otomatik olarak yapar. Bazı durumlarda yeni sürüm ile ilgili cihazınıza bildirim gelmez ve bu durumlarda android tablet sürüm yükseltme nasıl yapılır araştırmaları yapmalısınız. Bildirim gelmemesi durumunda cihaza yazılım atılmalıdır. Otomatik olarak cihazın güncelleme alması için ayarlar kısmından cihaz hakkında bölümüne tıklayın. Bu kısımdan yazılım güncellemesini yapabilirsiniz.

Android Tablet Sürüm Yükseltme Programı

Android sürüm yükseltme işlemi cihazın marka ve modeline göre yapılır. Genel olarak cihazlar otomatik bir şekilde güncelleme almaktadır. Otomatik olarak güncelleme almayan telefonlar için android tablet sürüm yükseltme nasıl yapılır araştırmalarında yazılım yükleme işlemi öne çıkar. Sürüm yükseltme işlemlerinde üretici programları gerekmez çünkü telefonlar herhangi bir kabloya ya da bilgisayara ihtiyaç duymadan da güncelleme yapabilirler. Ancak bu işlemler üretici firmanın sunmuş olduğu yazılım sürümü içerisinde gerçekleşmektedir. Farklı bir yazılım kullanmak için android sürüm yükseltme programı olan bir uygulama kullanılmalıdır ve bu şekilde istediğiniz üreticinin sunduğu yazılımı pratik bir şekilde yüklemiş ve güncellemiş olursunuz.

Android Tablet Güncelleme

Güncelleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunuyor. Akıllı cihazın internet bağlantısı için wi-fi gereklidir ve eğer telefon hakkında kısmında güncelleme var ise görebilirsiniz. Tablet şarjının en az yüzde 50 olması önemlidir. Bu şartlar sağlandığında tabletiniz güncellemeyi almaya anında başlayacaktır fakat eğer cihazınızın sürümü yapılan güncellemeyi desteklemiyor ise tabletiniz yeni güncelleme almayacaktır. Bu durumda android tablet sürüm yükseltme nasıl yapılır araştırmaları yapılsa da cihaz güncelleme yapamaz. Tabletinize Rom kurarak geliştiricilerin hazırladığı Android sistemlerini deneyebilirsiniz, ama yapmadan önce bootloader kilidinin kaldırılması gereklidir. Teknik bilgisi olmayanlar için yapılan işlemler riskli olabilir. Yanlış işlemlerde cihazın bozulması hatta düzelmeyecek hasarlar alması söz konusu olacaktır.

Rom yüklemesi yapmadan önce mutlaka verilerinizin yedeğini almalısınız. SP Flash Tool Verilerinizin yedeğini alabilirsiniz. İşlemler sırasında tabletin bilgisayara bağlı ve kapalı olmaması gerekir. Kurmak istediğiniz güncel sürümlerle ilgili farklı programlar kullanılabilir. Android 7 tabanlı bir işletim sistemi için LİnegeOS kurulabilir. Ancak bu kurulumda bootloader kilidinin açılarak TWRP kurulması istenir. GApps paketi ile birlikte ROM yüklenmiş olacaktır. Tabletlerde güncelleme sorunu telefonlara göre daha çok yaşanır. Bu durumlarda cihazın hem verimi hem de yeni uygulamaları kullanmak için imkanları sınırlı olabiliyor. Bu alanda android tablet sürüm yükseltme nasıl yapılır araştırmaları çok fazla yapılabiliyor. Bu tür yükseltme işlemlerinin uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Her marka için farklı programlar kullanılabilir. Yapılacak yanlışlık geri dönülmez arızalara neden olabilir. Sistem güncellemesi gelmeyen cihazlar için daha profesyonel destek alarak cihazınıza farklı üretici kaynaklarından yazılım yüklemesi yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Android Sürüm Düşürme Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

 

3 Yorum

Bir Yorum Yap