Maaş

Anestezi Maaşları 2022

Anestezi Maaşları

Anestezi bir kişinin ameliyatının gerçekleştirilmesi için olması gereken uygulamalardan biridir ve ameliyatın hem güvenli hem de sağlıklı olarak yürütülmesinde ve sonlandırılmasında ona ihtiyaç duyulur. Hastanın acı hissetmemesi için anesteziden yararlanılmaktadır. Cerrahın rahat çalışabilmesi de anestezi sayesinde mümkün olurken tıbbi ilaçlar kullanılmak sureti ile anestezi işlemi gerçekleştirilmektedir. Anestezi Maaşları 2022 öğrenilmek istenen konular arasında yer almaktadır ve bu yılki zamlara bağlı olarak devlet kurumlarında çalışanların maaşlarında düzenlemeler yapılmıştır. TUİK verileri dikkate alınarak yapılan maaş düzenlemelerinde yıllık enflasyon miktarları göz önünde bulundurulur. Toplu sözleşmeye bağlı olarak da 6 aylık zaman dilimlerinin enflasyon miktarlarına bağlı olarak yapılan ücretlendirmeler Ocak-Haziran aylarında uygulamaya konmaktadır. Anestezi uygulaması yapılırken anestezi uzmanına gereksinim duyulmaktadır. Aynı zamanda anestezi teknikerleri de uzman doktorların çalışmalarında ona yardımcı olan sağlık personelidir.

İlginizi çekebilir: Avukat Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi uygulaması genel anestezi, bölgesel anestezi ya da lokal anestezi şeklinde yapılabilmektedir. Genel anestezide hasta tamamen uyutulurken bölgesel anestezide hastanın bilinci kapanmadığı için belirli bölgelerin uyuşturulması sebebi ile bu isimle adlandırılır. Lokal anestezi ise küçük bir bölge uyuşturulmak sureti ile gerçekleştirilmektedir. Anestezi Maaşları 2022 yeni düzenlemelere bağlı olarak hizmet yılı ve dereceye bağlı olarak değişirken devlet hastanelerindeki döner sermaye sebebi ile de maaşlara ilave yapıldığı görülmektedir. Devlet hastanesi ya da özel hastanede çalışan anestezi uzmanlarının maaşlarında farklılıklar olurken ayrıca unvanlarına bağlı olarak da anestezi hekimlerinin maaşları değişmektedir. Anestezi teknikerleri ise operasyon öncesinde doktor, anestezi uzmanı gibi görevlilere yardımcı olan sağlık çalışanıdır. Üniversitelerden iki yıllık ön lisans eğitimi almak bu görevi yapmak için gereklidir. Anestezi ön lisans programları bu eğitimlerin verildiği bölümlerdir. Anestezi teknikerleri son yapılan zamla birlikte devlet hastanelerinde çalıştıklarında 4.600 TL maaş almaktadırlar. Özel sektör söz konusu olduğunda ise bu maaşlarda değişiklik olması söz konusudur.

Anestezi Bölümü Maaşları

Anestezi bölümü iki yıllık ön lisans programıdır ve buradan mezun olan sağlık çalışanları anestezi teknikeri olarak çalışabilmektedir. Anestezide uzman olmak için ise Tıp Fakültesi’nden 6 yıllık lisans eğitimi almak ve bu eğitimin sonunda da uzmanlık sınavına girerek anestezi dalında uzmanlık yapmak gerekmektedir. Bu işin uzmanları meslek yaşamları boyunca diledikleri takdirde profesörlüğe kadar uzanan akademik unvana sahip olabilmektedirler. Anestezi Maaşları 2022 dikkate alındığında uzman olan bir anestezi doktorunun yeni başladığında 10.000 TL maaş alması söz konusudur. Özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde maaş farkları olurken alanında deneyim sahibi bir anestezi doktoru 30-40 bin TL aralığında maaş alabilmektedir. Anestezi teknikeri olarak görev yapan sağlık personelinin özel sektörde çalışması durumunda aldığı maaş miktarı 3.500-4.000 TL aralığında değişmektedir. Tecrübe sahibi bir anestezi teknikeri ise 4.500-5.000 TL civarında maaş alabilmektedir. Özel sektördeki maaşların çalışılan hastaneye bağlı olarak da değiştiği görülmektedir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*