Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

06.01.2021
Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
hemşire bonesi

Ülkemizin başkenti olan Ankara, nüfus olarak da Türkiye’nin ikinci büyük şehri olma özelliği taşımaktadır. Memur ve öğrenci şehri olmasına karşın tarihi ve doğal güzellikler bakımından son derece gelişmiş bir şehir olduğunu bilmek gerekir. Üstelik çağlar boyunca birçok uygarlığa ve medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte günümüzde ise gezilecek yerleri ve yenilecek meşhur yemekleriyle de tam bir kültür merkezi olduğu söylenebilir.

Anıtkabir

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir Ankara’ya gelip de muhakkak uğramanız gereken yerdir. Ankara’nın en güzel tepelerinden birine inşa edilen Anıtkabir mimarisi ve manevi ruhuyla her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle milli bayramların olduğu günlerde Anıtkabir’in bir hayli kalabalık olduğunu belirtmekte fayda vardır. Ankara’nın Anıttepe semtinde yer almaktadır.

Kocatepe Camisi

Ankara’nın en önemli simgelerinden olan Kocatepe Cami, mimari dokusu ve devasa yapısıyla bu şehri ziyaret edenlerin muhakkak görmesi gereken bir yerdir. 1987 senesinde hizmete giren caminin oldukça ihtişamlı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Ankara’nın Kızılay semtinde yer almaktadır. Son derece merkezi bir konumda olmasından ötürü görülmesi gereken bir yer olarak ön plana çıkmaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara’nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle de şehrin içerisinde eski uygarlıklardan kalma bir kale olduğunu da unutmamakta fayda vardır. Kalenin tarihçesi oldukça eski zamanlara kadar gidermektedir. Milattan önce 2.yüzyılda inşa edildiği düşünülen kale bu zamana kadar Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Şu an için ise tarihi ziyaretler çerçevesinde gidip görülebilmektedir. Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara denilince akla birçok müze gelmektedir. Ancak bunlar içerisinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin ayrı bir yeri olduğunu belirtmekte fayda vardır. Müze, cumhuriyetin ilk yıllarında faaliyete girmiş ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Özellikle Anadolu’da yaşamış olan ilk çağ uygarlıklarının bıraktığı eserleri incelemek isteyen kişiler için müzenin oldukça geniş bir envanteri olduğunu söylemek gerekir. Üstelik Müzekart ile ücretsiz bir biçimde giriş yapılabilmektedir. Eski çağlarda yaşamış olan insanların yaşantıları, kullandıkları eşyaları vs. hakkında kültürel bir gezi yapmak isteyen kişiler için ideal bir yerdir. Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Turlarla veya bireysel olarak da müzeyi ziyaret etme imkanınız bulunmaktadır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Tarihe tanıklık etmek isteyen kişiler Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni ziyaret edebilmektedir. Özellikle 1980 yılında yapılan askeri darbenin ardından birçok ünlü ismin hükümlü olarak bulunduğu unutulmamalıdır. Ayrıca o dönemde yapılan psikolojik ve fiziksel işkencelere şahit olabilmenizi sağlayan sesli canlandırmaların olduğu bölümü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca darbe döneminde kalan kişilerden ayrı olarak Necip Fazıl, Yılmaz Güney ve Nazım Hikmet gibi tanınmış kişiler de bu cezaevinde yatmışlardır. Müzeyi 10 TL karşılığında ziyaret edebileceğinizi söyleyebiliriz. Öğrenciler için ise giriş ücreti 5 TL olacak şekildedir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Sindel Yaylası

Atakule

Ankara’nın sembolü olarak kabul edilebilecek birçok yer vardır. Bunlardan biri ise Atakuledir. 1990’lı yıllarda hizmete giren Atakule özellikle seyir terasıyla görsel bir şölen sunmaktadır. 2014 senesinde başlayan bakım çalışmaları nedeniyle bir dönem kapalı kalsa da yakın bir zaman öncesinde hizmete tekrardan açıldığını belirtmek gerekir. Yapı içerisinde yemek yiyebileceğiniz ve eşsiz Ankara manzarasını izleyebileceğiniz bir bölüm de yer almaktadır.

Seğmenler Parkı

Doğal güzellikler anlamında Ankara’nın tam bir cennet olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle şehrin merkezinde bir Central Park esintisi arıyorsanız Seğmenler Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burası özellikle gençlerin ve evcil hayvanlarını gezdirmek isteyenlerin uğrak noktası durumundadır. Haftasonuları ise kalabalığın arttığını eklemek gerekir. Parkta uygun bir yer bularak sevdiklerinizle piknik yapabilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz. Bundan ayrı olarak parka giriş yapmak için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğunuz da bulunmamaktadır.

Kuğulu Park

Ankara’ya geldiyseniz mutlaka Kuğulu Park’ı ziyaret etmelisiniz. Hoş ve rahatlatıcı görüntüsüyle parkın içerisinde yer alan kuğular size huzur verecektir. Üstelik Seğmenler Parkı’ndan çıktıktan sonra kısa bir yürüyüşün ardından Kuğulu Park’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde kuğular ile birlikte birçok kuş türünün de yer almakta olduğunu bilmelisiniz.

Ankara Etnoğrafya Müzesi

Müze konusunda Ankara içerisinde gezilebilecek birçok nokta vardır. Bunlardan bir tanesi ise Etnoğrafya Müzesi şeklindedir. Müzenin içerisinde eski dönemlere ait birçok elbise, kap-kacak ve kullanım eşyası yer almaktadır. Ancak bu müzeyi ülke çapında bilinir hale getiren esas özelliği ise başkadır. Atatürk 1938 yılında vefat ettiği zaman Anıtkabir inşa edilene kadar Etnoğrafya Müzesi içerisinde yer alan katafalka naaşı yerleştirilmiştir. Kendisinin naaşı 1953 yılında Anıtkabir’e nakledilene kadar burada tutulmuştur. Bu nedenle Ulu Önder’in naaşının konulduğu yeri müzeden giriş yaptığınızda direkt olarak karşınızda göreceksiniz. Ayrıca müzeyi Müzekart’ınızla birlikte ücretsiz şekilde ziyaret edebileceğinizi de unutmamalısınız.

TBMM Binaları

Ülkemizin yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’den bu yana kullandığı çeşitli yapılar olmuştur. Özellikle meclisin ilk açıldığı dönemlerde kullandığı 1. Meclis Binası’nın önemi büyüktür. Ayrıca ilgili yapı Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak da isimlendirilmiştir. Burası Milli Mücadele döneminin komuta merkezi olması ve o dönemin ruhunu hissettirmesi açısından ziyaretçilerini duygulandırmaktadır. Cüzi bir giriş ücreti karşılığında 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak adlandırılan 1.Meclis Binası’nı ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz.

2.Meclis Binası ise şu an için Cumhuriyet Müzesi olarak ziyaretçilerine açıktır. Burada Atatürk’e ait hususi eşyaları görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Ayrıca o dönemin önemli şahsiyetlerinin bağışlamış olduğu eserleri de inceleyebilirsiniz. Müzeye Müzekart ile giriş yapma imkanınız da vardır.

MUTLAKA OKUMALISIN:   En Uygun Tatil

Kızılcahamam

Ankara’nın doğal güzellikler bağlamında ziyaret edilebilecek birçok noktası vardır. Bunlardan bir tanesi ise Kızılcahamamdır. Hem kaplıcaları hem de Soğuksu Milli Parkı ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Üstelik şehir merkezinden her saat başı bu bölgeye otobüsler ve dolmuşlar da kaldırılmaktadır. Giriş ise tamamen ücretsizdir. Çevreyi kirletmeden ve mangal yakmadan pikniğinizi yapabilir ve Instagram’a yükleyecek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eymir ve Mogan

Ankara’da haftasonlarınızı sıkılarak geçirmeniz imkansızdır. Bu bağlamda gidebileceğiniz birçok lokasyon bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi ise Eymir ve Mogan şeklindedir. Aslında ikisi de göldür ancak ziyaretlere açıktır. Piknik, sosyal aktivite ve çevre gezintisi konusunda size harika manzaralar sunmaktadır. Kış aylarında oldukça soğuk olduklarını unutmamakta fayda vardır. Bahar aylarında gittiğinizde ise hem havadan rahatsız olmayacak hem de rahat rahat gezebileceksiniz. Girişler ise hiçbir ücret ödememektesiniz.

Gençlik Parkı

Ankara’nın en eski parklarından olan Gençlik Parkı bugün bile birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Parkın eski ihtişamı pek kalmasa da özellikle Ramazan ayında akşam saatlerinde ışık gösterilerinin büyüleyici bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Parkın içerisinde yer alan lunaparka giriş yaparak eğlenmeye devam edebilirsiniz. Üstelik sabahın erken saatlerinde parkın son derece sessiz ve huzurlu bir havası olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Parka ücretsiz şekilde giriş yaparak kahvaltınızı yapabilir veya çayınızı içebilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy’un Evi ve Hamamönü

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’mızı kaleme aldığı evi ve oradaki manevi havayı görmek isteyenler için ev hafta içi 10-16 saatleri arasında açıktır. Burayı inceleyerek Mehmet Akif Ersoy’un hususi eşyalarını görme fırsatına erişebilirsiniz. Buradan çıktıktan sonra ise Ankara’nın en ünlü semtlerinden olan Hamamönü’nde gezintiye çıkabilirsiniz. Hamamönü’ne kahvaltı yapmak için de gelebilirsiniz. Özellikle kaliteli kahvaltı mekanları ve bol çeşitliliğiyle damak zevkinize uygun kahvaltı yapacağınızı garanti ediyoruz.

Sonuç 

Ankara’da yukarıda bahsetmiş olduğumuz tarihi ve doğal güzelliklerden ayrı olarak birçok yer bulunmaktadır. Bunların hepsini bir listede toplamak pek mümkün değildir. Diğer tarihi ve doğal güzellikleri Ankara’ya giderek keşfetme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca sıcakkanlı insanlarından da turistik gezileriniz noktasında destek alabilirsiniz. Bunlardan ayrı olarak Ankara simidinin, Ankara tavasının ve ünlü ASPAVA’nın tadına mutlaka bakmalısınız. Ankara’da birçok ASPAVA şubesi bulunmaktadır. Bu şubeler arasından kendi damak zevkinize uygun olanını seçerek ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca özellikle Kızılay’da bulunan sokak lezzetleri duraklarına da uğrayabilirsiniz. Kestane, mısır, kokoreç ve midye gibi sokak lezzetlerinden beğendiğinizi yemeye başlayabilirsiniz. Sakarya Caddesi bu konuda son derece idealdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara dershaneler
ankara ingilizce kursları
ceza avukatı
özel eğitim merkezi ankara
medwoox cerrahi bone