Hukuk

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur ?

752x395 bosanma davasi nasil acilir 1540804067531

Günümüzde evlenen çiftlerin ayrılma ve boşanma davası açma gibi sorunlar artmaktadır. Eşler arasında oluşan uyuşmazlıklar veya çatışmalar boşanmalarına sebep olabilmektedir. Biz de boşanmaların arttığı bu dönemde anlaşmalı boşanma nasıl olur diye merak edenler için boşanma davası konusuyla ilgili bir yazı hazırladık.

Anlaşmalı Boşanma Nedir ?

Boşanma iki çeşit yolla olmaktadır. Birincisi çekişmeli boşanma, ikincisi de anlaşmalı boşanmadır. Peki anlaşmalı boşanma nasıl olur ve nedir? İlk olarak, anlaşmalı boşanma eşlerin birlikte bir uzlaşmaya vararak ayrılık kararı vermesidir. Yani iki tarafın da boşanmayı istediği durumlar anlaşmalı boşanma kategorisine girer. İki taraf da bu konuda mutabık olduğu için bu boşanma çekişmeli boşanma türüne göre daha kolay ilerler ve daha çabuk sonuçlanır.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur ? Şartları Nelerdir ?

Anlaşmalı boşanma iki taraf da boşanmak istediğinde gerçekleşir. Fakat bu boşanmanın gerçekleşebilmesi için sadece iki tarafın anlaşmış olması yeterli değildir. Anlaşmalı boşanma nasıl olur diye merak ediyorsanız anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için bazı başka şartların olması gereklidir. Medeni Kanun‘a göre bu şartlar şunlardır:

  • Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekir.

Evlilik bir yıldan az sürmüşse bu çiftin anlaşmalı olarak boşanması mümkün değildir. Anlaşmalı boşanmanın ilk şartı budur.

  • Eşlerin birlikte mahkemeye başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi gerekir.
  • Hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi gerekir.
  • Tarafların boşanmanın mali sonuçları ve eğer varsa çocukların durumu ile ilgili bir düzenleme üzerinde anlaşmaları ve hakimin de bu düzenlemeyi uygun bulması gerekir. Bu düzenleme metnine anlaşmalı boşanma protokolü adı verilir.

Bu maddelerden birinde dahi uzlaşma anlamında bir problem yaşanıyorsa hakim boşanma talebini kabul etmeyecektir.

Anlaşmalı Boşanma Yetkili Mahkeme

Boşanma dizilerden filmlerden aşina olduğumuz kadarıyla en bilinen dava türlerinden biridir. Fakat anlaşmalı boşanma denince kafa karışıklığı yaşanabilmektedir. Boşanmalardan aile mahkemesi sorumludur fakat boşanma türüne göre mahkeme şartlarında farklılık bulunmaktadır. Örneğin çekişmeli boşanma davaları için ikametgah önemli bir unsurken anlaşmalı boşanma davaları için tarafların ikamet ettikleri yer önemli değildir. İki tarafın da mutabık olduğu aile mahkemesinde bu dava açılabilir. Fakat aile mahkemesi her yerde bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda da asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla görev yapabilir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gereken Evraklar

Yine, boşanma türüne göre de boşanma için gerekli olan evraklar farklılık göstermektedir. Fakat anlaşmalı boşanma nasıl olur öğrenmek isteyenler için gereken evraklar şunlardır:

  • Anlaşmalı olarak yapıldığını kanıtlayan boşanma protokolü
  • Anlaşmalı dava olduğunu belirten boşanma dilekçesi
  • Anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek olan kişilerin kimlik belgeleri aslı ve fotokopisi
  • Anlaşmalı boşanma davası taraflarının varsa çocuklarının kimlik belgeleri aslı ve fotokopileri
  • Anlaşmalı boşanma davası harçlarının ve giderlerinin ödendiğine dair dekont
  • Anlaşmalı boşanma gerçekleştirecek olan tarafların varsa ortak mal paylaşımlarını kendilerinin belirlediği derecede yapılmış olan protokol, devir işlemi belgesi ya da mal paylaşımı belgesi.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Boşanmak İçin Gerekli Evraklar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur ? Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Anlaşmalı boşanma şartlarını ve gereken evrakları öğrendikten sonra anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusunu cevaplayabiliriz. Eğer eşlerin ikisi de boşanmaya karar verdiyse ve minimum bir yıldır evlilerse anlaşmalı boşanma yoluna gidilebilir. Anlaşmalı boşanmaya karar verdikten sonraki ilk aşama boşanma sonrası konularla ilgili (mali durumlar, çocuk, mal paylaşımı vs.) bir ortak karar verilerek taraflarca protokol imzalanır. Protokol imzalandıktan sonra açılacak davanın anlaşmalı boşanma davası olduğunu belirten bir boşanma davası dilekçesi hazırlanır. Sonrasında taraflardan biri ya da ikisi anlaşmalı boşanma davası açabilir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*