Nedir

Asgari Geçim İndirimi Nedir ?

asgari gecim indirimi nedir 6630

İşveren tarafından işçiye devlet adına ödenen bir vergi indirimi olan asgari geçim indirimi merak edilen konular arasındadır. Çalışanların bu konu ile ilgili olarak araştırdıkları sorular arasında yer alan Asgari Geçim İndirimi Nedir ? Konusu işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir vergi indirimidir. 16 yaşını geçen ve çalışan tüm bireylerin asgari geçimini sağlayacak kısmı toplam gelirden çıkarılarak hesaplanır. Bu kısım vergi dışı bırakılır ve işverenin vergisinden düşülür. Bundan dolayı da işveren gelir vergisi öderken bir vergi indiriminden yararlanmış olur. Asgari geçim indirimi hesaplamaları yapılırken çocuk sayısı ve kişinin medeni durumu dikkate alınır. Gerçek usulde vergilendirmeye tabi olan herkesin bu haktan yararlanması mümkündür. Eşlerin ayrı olduğu durumlarda çocuğun kimin üzerinde olduğuna bağlı olarak yararlandığı sağlık sigortası dikkate alınır ve asgari geçim indirimi o bireye uygulanır. Asgari geçim indirimini ödemeyen işverenin vergi usul kanununa uymaması sebebi ile suç işlediği kabul edilir. İşçi sözleşmesini feshetme hakkına sahip olur ve kanun yoluna müracaat edebilir. Bundan dolayı çalışanların kanuni haklarını bilmesi oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Microsoft Visual C++ Nedir

Asgari Geçim İndirimi Nedir ? Kimler Yararlanır ?

Asgari geçim indirimi işveren tarafından ödenmekte ve karşılığında ödediği vergiden bu rakam düşülmektedir. Asgari Geçim İndirimi Nedir ? Merak edilirken işveren bu ödemeyi işçiye devlet adına yapar. Asgari geçim indirimden gerçek usulde vergilendirilen herkes yararlanabilmektedir. Mükellefin yanında yaşayan ve bakılan 18 yaşından küçük çocuklar için bu indirimden yararlanılmaktadır. Ayrıca yine mükellefle yaşayan ve bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşından büyüklerin okuması durumunda da bu indirimden yararlanılmaktadır. Bu indirimden yararlanamayan kişiler ise ücretleri diğer ücretler kapsamında vergilendirilen bireylerdir. Asgari geçim indirimi yasal olarak işçiye tanınmış bir haktır ve işveren tarafından ödenir. İşveren bu ödemeyi devlet adına yapar ve kendisi vergi öderken bu miktar vergisinden düşülür.

Asgari Geçim İndirimi Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Asgari Geçim İndirimi Nedir ? Çalışanların merak ettikleri arasında yer alırken bu indirimin ödemesi işvereni ilgilendirmektedir. Asgari geçim indirimi hesaplaması yapılırken ücretin elde edildiği takvim yılı başı esas alınır. Bu tutar yıllık brüt tutara göre belirlenir. İşçinin kendisine ait olmak üzere, eşi çalışmıyorsa ve geliri de yoksa , İlk iki çocuk için çocuk başına %7,5, üçüncü çocuklarda %5, sonrasındaki çocuk için de %5 indirimden yararlanabilme hakkı vardır. Hesaplama yapılacağı zaman uygulanacak indirim matrahı hesaplanmalıdır. Bu matrah gelir vergisinin ilk diliminde yer aldığı için ’lik bir oran üzerinden işlem görür.  İndirimli gelirin ile çarpılmasının ardından 12 aya bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplaması yapılmış olur. İşverenin ödediği bu indirim devlet adına işçiye yapılır. İşçinin kanuni haklarından biri olan asgari geçim indiriminin ödenmediği durumlarda işçi yasal haklarını kullanabilmektedir. İşveren karşısında işçinin sözleşmeyi feshetme hakkı da vardır.

İlginizi çekebilir: Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir

Bir Yorum Yap