Maaş

Asker Maaşları 2023

asker maaslari 2023 6419

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan askerlerin maaşlarında rütbeye bağlı olarak değişiklik söz konusu olurken Asker Maaşları 2023 yeni düzenlemeler doğrultusunda şekillenmektedir. Askerler sözleşmeli erbaş olarak çalışırken yaklaşık olarak 4-6 bin TL aralığında değişen bir maaş almaktadırlar. Bu miktardaki değişiklik çalışılan bölgeye bağlı olarak oluşmaktadır. Uzman çavuş ya da subayların maaşları da yine çalıştıkları bölge ile bağlantılı olarak 4-8 bin TL aralığındadır. Astsubay maaşları 4-9 bin TL civarında olurken teğmen ve üsteğmen maaşları 6.300-6.750 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Asker olarak görev yapanların maaşları belirlenirken hizmet süreleri, görev yerleri önemli unsurlar arasındadır. Doğu bölgelerinde ya da terör bölgelerinde görev yapan askerler aynı rütbede olan meslektaşlarına göre daha fazla maaş alırlar. Bunun nedenleri arasında bu bölgede yaşanan zorluklar önemli bir rol oynamaktadır.

İlginizi çekebilir: Psikolog Maaşları

İllere Göre Asker Maaşları 2023

Asker Maaşları 2023 belirlenirken farklı unvanlara sahip askerler için maaşlarda da farklılık olması söz konusu olurken aynı zamanda hizmet yılı ve derecesi de askerlerin maaşlarının tespitinde etkili olmaktadır. Doğu illerinde görev yapılacağı zaman da maaş farkları oluşmaktadır. Albay maaşları 8.800 TL’den başlarken yarbay maaşları da 8.400 TL civarında olmaktadır. Bunun yanı sıra tuğgeneral olan bir asker 9.500 TL aralığında maaş alabilirken orgenerallerin maaşları 13.800 TL olmaktadır. Korgeneral rütbesinde görev yapan bir asker 12.000 TL maaş alırken tümgenerallerin 10.250 TL maaşla çalıştığı görülmektedir. Bu rakamların hiçbiri sabit değildir ve bazı değişkenlere bağlı olarak ücretlerin artması söz konusudur. Asker maaşlarında yapılan değişikliklerde TUİK verileri dikkate alınırken yıllık enflasyon oranları da göz önünde bulundurulmaktadır. Subay olarak görev yapan askeri personel maaşları rütbelere bağlı olarak ve farklı değişkenler dikkate alınarak belirlenir.

Sözleşmeli Asker Maaşları 2023

Asker Maaşları 2023 belirlenirken düşük rütbeli ve yeni göreve başlayan bir subayın yaklaşık olarak 7.800 TL maaş alması mümkün olmaktadır. Doğuda verilen hizmetler kıdem artışları bunlara eklendiğinde maaşların da arttığı görülmektedir. Son yıllarda yapılan terör maaş ilaveleri de maaş ücretlerinde farklılıklara yol açabilmektedir. Sözleşmeli olarak görev yapan erlerin 3.500-5.000 TL aralığında maaş alması söz konusu olurken bu tür bir görevde yer almak isteyen erlerin askeri eğitime alınarak en az 3 yıllık sözleşme ile çalışması mümkün olmaktadır.

Bu tür sözleşmeler 4 yıldan fazla yapılmamaktadır. Sözleşme sürelerinin azami uzatılabilme süresi 7 yıl olarak belirlenmiştir ve sözleşme süresi bitmeden er ve erbaşlar tek taraflı olarak sözleşmelerini feshetme hakkına sahip değillerdir. İlk 4 yılın sonunda sözleşmesi biten er ve erbaşlar tazminatlarını alıp ayrılma hakkına sahip olurlar. Millî Savunma Bakanlığı Personel Temin Dairesi Başkanlığı tarafından kara, deniz ve hava kuvvetlerinde çalışmak üzere sözleşme ile asker alımı yapılmaktadır. Bu türde bir görevde çalışacak askerlerin maaşlarında yapılan değişiklikler de yeni maaşlara yansımış durumdadır.

Bir Yorum Yap