Taban Puanları

Askeri Lise Puanları 2022

Askeri Lise Puanları 2021

Askeri liselerde okuyabilmek için öğrencilerin ortaokul 8. Sınıfta başvuru yapması gerekirken ayrıca belirli bir not ortalamasına da sahip olmaları istenir. ALS olarak da bilinen askeri lise sınavları için öğrencinin son beş yıllık ortalaması dikkate alınmaktadır. Buna göre 75,00 puan ve üzeri ortalamaya sahip öğrenciler başvuru hakkı elde eder. Bunun yanı sıra Askeri Lise Puanları da merak edilenler arasında yer alır. Bando Astsubay Hazırlama okulları da sınavla öğrenci alır bu okullarda askeri liseler gibi belirli bir ortalaması olan öğrencilerin başvurusunu kabul etmektedir. Bu okullar için geçerli olan not ortalaması ise en az 65,00’dır. Askeri liselere ya da bando astsubay hazırlama okullarına sınavın yanı sıra yeterli bir not ortalamasına sahip olunduğunda başvuru yapılabilmektedir. Bundan dolayı da öğrencilerin eğitim hayatı boyunca bu konuyu dikkate almaları menfaatleri açısından önem taşır.  Askeri lise sınavları genellikle her yıl nisan ayında uygulanmaktadır. ÖSYM tarafından başvuru kılavuzu hazırlanarak bu konuda katılacak adaylar bilgilendirilir. Sınav başvuru merkezleri ile ilgili olarak yapılacak duyuruların http://www.tsk.tr adresinden elde edilmesi mümkündür. Ayrıca ÖSYM’nin adresinden de bilgi edinilebilmektedir. Sınav başvuruları genellikle şubat-mart ayları arasında yapılmaktadır. Tüm duyurular internet ortamları üzerinden adaylara yapılır.

Askeri Lise Taban Puanları

Askeri lise sınavlarında 120 dakikalık bir süre öğrencilere verilir. Çoktan seçmeli olarak sunulan sorularda öğrencilerin bunları yanıtlaması istenir. Bu tür okullarda kazanan öğrenciler 4 yıl boyunca lise eğitimini alırlar. Askeri Lise Puanları merak edilirken sınava girmeden önce başvuru koşullarını taşıyan adayların bir harç ödemesi gerekir. Harçlar çeşitli bankalar aracılığı ile yatırılır. Bu bankalardan biri Ziraat Bankası’dır. Halkbank, Akbank, Kuveyt Türk, Türk Ekonomi Bankası, Denizbank, PTT Bank da ödeme tapılabilen diğer bankalardır. Bunun yanı sıra ÖSYM’nin internet sayfasından da direkt ödeme yapılabilmektedir. Ödemelerin kredi kartı ile yapıldığı görülür. Sınava girebilmek için bazı şartları taşımak gereklidir ve bunlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

  • Erkek olmak
  • Türk Vatandaş olmak
  • Bekar olmak
  • Askeri veya sivil okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmamış olmak
  • Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak
  • 16 yaşını geçmemiş olmak
  • 13 yaşından küçük olmamak
  • Türkçeyi düzgün konuşmak
  • Sağlık raporunda olumsuz sonuçlara sahip olmamak

Askeri Lise Taban Puanları 2022

Askeri liseler sınavla öğrenci alırlar ve bu sınavlar da ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Sınavlara katılabilme koşullarını taşıyan öğrencilerin bu sınavlardan yeterli bir puan almaları gerekir. Askeri Lise Puanları açıklanırken her yıl düzenlenen sonuçlara bağlı olarak taban ve tavan puanlardan söz etmek mümkün olur. Bunun yanı sıra öğrencilerin yüzdelik dilimleri de giriş aşamasında oldukça önemlidir. Bundan dolayı da puanlar ve yüzdelik dilimleri birlikte ele alınır. Yeterli puanı alan öğrencilerin bu okullara yerleştirilmesi mümkün olur. Sınavda başarılı olan öğrencilerin alması gereken sağlık raporunda; adayın vücut yapısının uygun olası, fiziksel yönden kusursuz olması, göğüs kafesinde şekil bozukluğu olmaması gerekir. Bunun yanı sıra vücutta yara, yanık, kellik, cilt hastalığı gibi problemlerin bulunmaması gerekir. Gözlük ve lens kullanmamak da gereken koşullardan biridir. Göz şaşılığı, renk körlüğü, çeşitli başka hastalıklar da başvuruların olumsuz olarak değerlendirilmesine yol açar. Bundan dolayı adayın sağlık raporu dikkate alınır. Yeterli puan alan adaylar sağlık muayenesinin ardından bedeni yetenek sınavına girer. Mülakattan sonra psikoteknik testten ve sağlık muayenesinden de geçmek zorundadırlar. Bu sınavlarda geçerli olan puanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı belirlemektedir. Baraj puanın üzerinde bir puan alan öğrenciler sonraki aşamalardaki elemelere katılmaya hak kazanır.

1 Yorum

Bir Yorum Yap