Maaş

Astsubay Maaşları

astsubay maaslari 6085

Astsubay Maaşları 2023 Er ve erbaşlardan kıdemli olan fakat subaydan kıdemsiz meslek mensuplarına astsubay adı verilmektedir. Astsubay Maaşları 2023 merak edilen konular arasındadır. Astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaparlar ve bu mesleğe dahil olabilmek için üniversite mezunu olunması şartı aranır. Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olmak da meslekte görev alabilmek için yeterlidir. Astsubay olabilmek için açılan sınavlardan başarı ile geçmek gerekir. Sınavlar yazılı ve mülakat şeklinde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra adayların 28 yaşını geçmemiş olması, sağlıklı olması ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen kriterleri karşılaması gerekmektedir. Astsubay olmak isteyen lise mezunları ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdan aldıkları puanlar aracılığı ile askeri mülakatlara katılıp kazanmaları durumunda astsubay olabilmektedirler.

İlginizi çekebilir: Ankara Kart Bakiye Sorgulama

Astsubay Maaşları 2023

Astsubay Maaşları 2023 yılı için yaklaşık olarak en düşük seviyeden bahsedildiğinde 5500TL olmaktadır. Maaşın artmasında çeşitli etkenler devreye girmekte kişinin kıdemi, hizmet yılı ya da görev aldığı bölgeye bağlı olarak maaşlarda farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Yapılan vazifenin niteliği de maaşlar belirlenirken dikkate alınmaktadır. Doğu illerinde görev alan askeri personelin maaşlarında oluşan farklılıklar terör bölgelerinde görev alan personelin durumu düşünülerek düzenlenmektedir. Jandarma astsubay maaşları da 2023 yılı baz alındığında 6.800 TL civarındadır. Bu miktarda meydana gelen değişiklikler hizmet süresi, görev yeri gibi nedenlere bağlı olarak şekillenmektedir. Yeni göreve başlayan bir astsubay ile jandarma astsubay arasında maaş farkları vardır. Her iki grupta da hizmet süreleri, görev yerleri maaş farkları oluşmasına yol açmaktadır. Terör tehlikesi olan bölgelerde çalışan jandarma astsubayların da maaşları farklı olmaktadır.

Jandarma Astsubay Maaşları 2023

İçişleri bakanlığı bünyesinde görevlendirilen jandarma astsubaylar hem sahada hem de masa başı hizmetlerde görev alabilmektedir. Genel olarak bulundukları bölgelerin asayişi ile yakından ilgilenen jandarma astsubaylar cezaevlerine tutuklu veya hükümlü götürüleceği zaman ya da başka bir yere sevkiyat gerçekleştirilmesi gerekli olduğunda görev alırlar. Bunun yanı sıra nöbet tutmak ya da askeri eğitmek gibi bazı görevleri de yerine getirirler.

Astsubay Maaşları 2023 için maaş zamlarından söz etmek mümkün olurken bu durum jandarma astsubaylar için de geçerlidir. Masa başı görevlerde çalışan jandarma astsubaylar resmi yazışmalar, ulaştırma gibi işlemleri yürütürlerken sahada görev alan jandarma astsubayların vazifesi görev yerlerindeki asayişin temin edilmesidir.

Jandarma astsubaylar için zorunlu hizmet süresi 15 yıl olarak belirlenmiş bir zamandır. Bu süreyi tamamladıklarında emekli olma hakkını elde ederler. Jandarma astsubay olmak için T.C vatandaşı olmak aranan koşullardan biridir. Lise ve dengi okul mezunları, sicil kaydı temiz olan adaylar, silah kullanma konusunda bir engelinin bulunmaması gibi koşulları sağladıklarında jandarma astsubay olabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık konusunda bir problemi olmamak, herhangi bir cemaate üye olmamak, yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmak gibi ölçütlere sahip olan adaylar jandarma astsubay olmak için başvuru yapabilmektedir.

Bir Yorum Yap