Advertorial

Avukatlar için Görsel Kimlik Oluşturmanın En Etkili İpuçları

48848b102811579.5f3ed8b14366f

Kendinizi avukat seçen müvekkillerin yerinde hayal edin. Sizce kimi seçerler? Ünlü bir isme sahip, blogunu güncel tutan, tanınmış bir logo yardımıyla nasıl öne çıkacağını bilen ve iyi bir üne sahip bir kişiye mi yoksa bir dizi şablon kartvizit basan birine mi?

Avukatlar, toplumun her kesimlerinden insanlarla doğrudan etkileşime girer. Tam da “sizin” müşteri kitlenizi nasıl cezbedersiniz, kendinizi nasıl tasvir edersiniz ve hizmetlerinizi rakipleriniz karşısında nasıl tanımlarsınız? İşe ayırt edici özelliklerinizi analiz etmek ve en rekabetçi olanları vurgulamakla başlayabilirsiniz. Bireysel avukatların markaları üzerinde çalışmaya başladıkları yer tam olarak burasıdır. İnsanlar ürün ne olursa olsun ilk olarak gözleriyle değerlendirmeye başladığından, işe görsel kimliğe dikkat ederek başlamakta fayda var.

Görsel kimlik nedir?

Basit bir ifadeyle, potansiyel müşterinin gördüğü, ürünü tanımalarını, diğerlerinden ayırt etmelerini ve satın alma kararı vermelerini sağlayan şey budur. Bu durumda ürün avukatın hizmetidir. Birlikte görsel kimliğin temel bileşenlerini ele alalım.

Renk

Kişiler üzerinde en güçlü etkiyi yaratır. Sakinleştirebilir, motive edebilir, kararlı eylemler için ruh halini ayarlayabilir, güven inşa edebilir veya saldırganlığı azaltabilir. Her şey seçilen renk şemasına bağlıdır.

İnsan beyni her zaman renge tepki verir. Bu nedenle kimlik unsurları listesinde hak ettiği yeri almaktadır. İşte rengin çağrışımsal etkisine dair birkaç örnek:

• yeşil – saflık, hassasiyet;

• mor- yaratıcılık, lüks, benzersizlik;

• kırmızı- güç, arzu, dinamizm;

• siyah- zarafet, geleneksellik, incelik;

• beyaz- açıklık, dürüstlük;

• mavi- güvenlik, güvenilirlik, iç huzur.

Renk kombinasyonları da izleyiciyi etkiler. Bir avukatın marka görsel unsurları için bir renk şeması seçerken bu konu dikkate alınmalıdır.

em9W3DAtMpRbs7KSVbUn9zvgZ012Arc2AOqx34yvZU MdZMXntWf5pf6edDJ1AYPo TVYqpZ 10tnPbFtPOGqTiqk4duHI1Dfz0lqTiaYr92i5 WfaL cG2JET1ak0w13E57g9QIT62x GooRQC5cSk

Logo

Küçük ve benzersiz bir sembol, markanıza dikkat çekmek ve onu tanımlamaya yardımcı olmak için en iyi araçtır. Doğru tasarlanmış bir logo, markanın kişiliğini yansıtır ve markaya karşı tutumu belirler. Bu nedenle, ölçeklendirme veya Themis gibi klişeleri terk ederek benzersiz bir sembol yaratmayı dikkate almaya değer.

S8RJIlF sVUto1KWxrpWKeKTUThUhwzjgMfbGFITVl5MXeBH8WAHtQEh 66CNns7iOehgNE0 DAOFrvA4g5FMM6JyAV

Yazı Tipi

Bu unsur marka deneyimini tamamlar. Birçok avukatın markalaşırken soyadına önem verdiğini göz önünde bulundurursak, yazı tipinin anlamı önemli ölçüde artar. Ciddiyet, geleneğe bağlılık, duruş, standart dışı yaklaşım ve diğer nitelikleri vurgulayabilir.

Jwv65tv QSeA3zWEk3oVezu ypYYh2PAEZqXiWvO4cKWhvDQXVhNn61rjBOB

Görsel kimlik neden bu kadar önemli?

İster bireysel bir uzman isterse bir şirket olun, günümüz koşulları güçlü bir marka varlığını mecburi hale getirmiştir. Bu konunun sadece “büyük oyuncular” için önemli olduğunu düşünmek son derece yanlış olur. Alanınızda sizinle çalışacak yüzlerce avukatı hayal edin. Ya kazanacaksınız ya da kaybedeceksiniz.

Bir markanın avukata kazandıracakları:

• müşterilerinizin güvenini arttırır. İnsanlar şeffaf ve hedefe yönelik bir şekilde faaliyet gösteren özgün şirketlere güvenir. Günümüzde güven, müşterilerin sizi tavsiye etmesi ve tekrar iletişime geçmesi açısından büyük bir şanstır;

• sadakati artırır. Bir marka, kitlesinin değerlerini paylaşırsa, insanlar markaya bağlı kalır. Hedefiniz, müşterilerinizde “Benim sevdiğim gibi düşünen ve davranan iyi bir avukatım varsa neden başkasını deneyeyim? Ona soracağım”- sadakatini yaratmak;

• ayrım sağlar. Görsel kimlik unsurları dikkat çektiğinden ve bir bakışta tanınma olanağı sağladığından bu oldukça önemli bir özellik. Bu, kendinizi binlerce rakibin önüne geçerek ayırt edilebilme şansı tanır;

• stratejiyi belirler. Daha doğrusu, marka stratejinin bir parçasıdır. Tüm çabalarını etkin çözümlere yönlendirerek, değerlerine ve misyonuna odaklanma fırsatı sunar;

• duyguları harekete geçirir. Güçlü çağrışımlar oluşturabilen güçlü marka unsurları müşterileri çekecektir. Gerçekten de, çoğu durumda, müşterileriniz profesyonel desteğe ihtiyaç duyan kişilerdir. Çalışacakları uzmanı duyguların etkisi de dahil olmak üzere bazı faktörlere bağlı olarak seçerler.

Görsel marka oluşturmanın 3 yolu

Bağımsız çalışma

Sizi sizden iyi kim tanıyabilir? Bu, benzersiz avantajlarınızı kendiniz belirleyeceğiniz, en değerli olanları vurgulayacağınız ve değerlerinizi ortaya çıkaracak kimlik öğelerinizi geliştireceğiniz bir süreç anlamına gelmektedir.

Bu yöntemin en önemli avantajları arasında maliyetsiz oluşu ve başarıyla uygulanacak bir dizi koşula bağlı olarak, rekabet avantajlarınızı ifade eden derin anlam içerikli görsel bir markanın doğrudan yaratılabilmesi yer almaktadır.

Ancak, bu sürecin ihtiyacı olan yüksek miktardaki zaman da en temel dezavantajdır. Kendi başınıza bir görsel bir kimlik oluşturabilmek için gerekli programlara hakim olmanız, binlerce yazı tipini ve renk kombinasyonlarının özelliklerini analiz etmeniz gerekecek.

Profesyonel yardım

Bir uzmana danışmak almak (dış kaynak sağlamak veya uzman bir şirketle iletişim kurmak) en kolay yoldur. Onlara hedeflerinizi ve isteklerinizi iletirsiniz ve gerisini onlar halleder.

Bu yöntemin avantajları arasında minimum zaman tüketimi ve yüksek kalide sonuç elde etme yer almaktadır.

Diğer yandan ana dezavantajı ise, kimliğin profesyonel eller tarafından geliştirilmesinin pahalı bir hizmet olmasıdır. Bu maliyeti zaman içinde telafi etmek için hizmet bedeliniz içine bu gideri de  dahil etmeniz gerekecektir.

Özel servisler

Bu “altın oran”dır. Tasarım becerileriniz olmasa bile kişisel markanızı kendi başınıza oluşturmanıza yardımcı olacak birçok ücretli uygulama bulunmaktadır. Örneğin, Logaster ile birkaç tıklamayla marka logonuzu oluşturabilir ve hatta onunla kartvizitler, belgeler ve diğer basılı ürünler için hazır formlar oluşturabilirsiniz.

Yöntemin avantajları arasında kullanım kolaylığı, zamandan tasarruf ve uygun fiyat yer almaktadır.

Dezavantajı ise görsel kimlik ihtiyaçlarının %100’ünü sağlayacak bir hizmeti neredeyse hiç bulamamanızdır.

Avukat görsel kimliği: Kendi markanıza doğru 5 adım

İşletmenizin kimliğini belirlemek aslında o kadar da zor değil. Sadece biraz kafa yormak gerekiyor. Takım olarak çalışıyorsanız beyin fırtınası yapın. Yapılması gerekenleri aşağıda sıralıyoruz.

“Neden?” sorusunu yanıtlayın

Neden çalışıyorsunuz? İşinizi yaparken ne düşünüyorsunuz ve neden hukuk alanında çalışmayı seçtiniz? Cevaplar, misyon beyanınızı belirlemenize yardımcı olur. Kimlik burada başlar. Örneğin, bir şirket avukatının görevi, müvekkilin haklarını korumak ve onları kayıplardan korumaktır. Boşanma avukatının misyonu, kişilerin hayatlarının zor bir dönemini en az kayıpla ve hak ihlali olmadan atlatmasına yardımcı olmaktır.

Müşterilerinizi tanımlayın

Kimin için çalıştığınızı anlayın. “Herkesin iyiliği için” gibi genel yanıtlarından kaçının. Aslında müvekkilleriniz, belirli hukuk hizmetlerinden yararlanabilecek dar bir grup insandır. Bu insanlar kim? Uzmanlığınızın analizi soruyu cevaplamaya yardımcı olacaktır. Müşterilerinizin nereden geldiğini, sorunlarının, hedeflerinin ve motivasyonlarının neler olduğunu öğrenin.

Bu neden gerekli? Bir müşteri profili oluşturmak için. Bu süreç kitlenizin ortalama özelliklerini somutlaştıracaktır. Bu özelliklere dayanarak daha etkili bir marka oluşturabileceksiniz. Bu sadece görsel kimlik için değil, hizmet türleri, iletişim biçimi ve diğer her şey için de geçerlidir.

Hizmetiniz içindeki katma değeri bulun

Değerler işinizin temelidir. Bunları tanımlamak için uzmanlık alanınızda ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyin. Bunu zaten yaptınız mı? Öyleyse şimdi hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı düşünün. Tespit ettiğiniz bu yöntem araçlar sizin değerlerinizdir. Marka görselleriniz bu değerleri vurgulamalıdır.

Benzersiz bir satış teklifinde (USP) bulunun

Bu, hizmetleriniz ve bu hizmetlerin müşterilerin ihtiyaçlarının nasıl karşılayacağını tarif eden kısa bir ifade olmanın yanı sıra aynı zamanda rekabet avantajınızı da açıklar. USP, marka oluşumunun en önemli unsurudur: bir pazarlama stratejisi oluşturmada ve marka konumlandırmada kullanılır. USP’yi belirlemek için aşağıdaki kontrol listesini kullanabilirsiniz:

• Hangi servisleri sunuyorsunuz?

• Ne için çalışıyorsunuz?

• Hizmetiniz hangi müşterileri hedefliyor?

• Rakiplerinizden hangi yönde farklısınız?

İşte bir avukatın USP’sinin geleneksel bir örneği: “Araba kazalarında zarar gören müvekkillere danışmanlık sağlıyor ve destekliyorum ve bu sorunlara adil bir çözüm bulana kadar durmuyorum”.

“Marka sesi” seçin

Markanız hedef kitlenizle “konuşacak”tır. Her temas noktası: ofisinize bir çağrı, bir sosyal ağdaki soruya cevap veya yasal bir kaynakla ilgili bir makale – markanın izleyiciyle doğrudan temasıdır. “Sesin” benzersiz olması ve aynı zamanda temel değerlerle tutarlı olması önemlidir. Örneğin, bir aile avukatının “markanın sesi” sakin ve arkadaşça olmalı, büyük bir işi idare eden bir avukat ise dengeli ve iş sever olmalıdır.

Sonuç

Bir avukatın veya hukuk firmasının kişisel markası artık bir heves değil, bir iş gerekliliğidir. Markalaşarak stratejik süreçlerinizi organize edeceksiniz: ne için çalıştığınızı ve bir sonraki adımda nereye gideceğinizi anlayacaksınız. Yüksek kaliteli bir görsel kimlik, yeni müşterileri çekmeye, tanınırlıkta artışa ve  akını, tanınırlıkta ve otoritede artışa yol açacaktır.

Bir Yorum Yap