Sağlık

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir ?

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir

Ani gelişen hareketlerin bir sonucu olarak en sık karşılaşılan problemlerden biri de ayak burkulmasıdır. Ayak burkulmaları bazen kısa süreli ağrılarla sonuçlanır. Bazı durumlarda etkileri daha uzun süreli olabilmektedir. Şişmeler bu duruma eşlik ettiğinde ise günler süren iyileşme süreçlerine gereksinim duyulabilmektedir. Bu nedenden ötürü ayak burkulması sorunu ile karşılaştığınızda merak ettiğiniz sorulardan biri de  ‘Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir’ Şeklindedir. Ayak bileğinde burkulma sorunu yaşarsanız problemin ciddiyetine göre bir hekime danışmanız gerekli olur. Ayak bileğinde eklem bölgesinde yer alan liflerde bir deformasyon oluştuğunda burkulma gerçekleşmesi oluşur.

Çoğu zaman bu tür durumlar kendiliğinden iyileşebilir. Fakat bazı sorunlarda uzun süreli bir iyileşme süreci yaşanması da mümkün hale gelir. Burkulma sırasında şişlik ve ağrının da duruma eşlik etmesi mümkündür ve bu tür bir ağrı rahatsız edici etkisi ile sizi huzursuz edebilmektedir. Ağrının giderilmesinde uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem rahatlatıcı etki yaratması açısından deneyebileceğiniz metotlar arasında yer alır. Eklemlerde oluşan durumu gidermek ve ağrının azalmasını sağlamak için evde de bazı yöntemlerin uygulanması mümkündür.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir Evde ?

Ayağın burkulması kişinin ağrılı bir süreç yaşamasına neden olacağından etkilerinin azaltılması ya da yok edilmesi için bazı tedbirler alınması gerekir. Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir ? Sorusu yöneltildiğinde evde bazı uygulamalar yapılarak bu sıkıntılara çare bulunabilmektedir. Bu uygulamalardan biri burkulma olan bölgeye buz kompresi yapmaktır. Bu tür bir metot en etkili çözümlerden biridir ve şişmenin engellenmesi için de tedbir olarak uygulanabilir. Ağrının giderilmesi için yararlı bir uygulama olan buz kompresi ağrı geçene kadar belli aralıklarla uygulayabileceğiniz bir metottur. Evde deneyebileceğiniz bir başka uygulama ise istirahat etmek olmaktadır. Ayak burkulmalarında bölgenin zorlanmaması ve üzerine yük bindirilmemesi gerekmektedir. Bundan dolayı da dinlenmeniz işe yarayacak çözümlerden biridir. Ayak burkulmasında ağrının şiddetli olması ve geçmemesi durumunda doktora danışmak gerekir ve doktor kontrolünde verilen ağrı kesiciler de ağrının giderilmesinde etkili olabilmektedir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir Bitkisel ?

Ayakta burkulma aniden gelişen bir durumdur. Kişinin hiç beklemediği bir anda yoğun bir acıya maruz kalmasına yol açabilmektedir. Bu tür bir durumda ortaya çıkacak ağrının giderilmesinde evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Ayrıca bitkisel çözümler de yararlanabileceğiniz metotlar arasındadır. Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir ? Sorusu için bitkisel çözüm önerileri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi maydanozlardan yapılan soğuk pürenin ağrıyan bölgeye uygulanmasıdır. Bu çözüm önerisi ile şişliğin azaltılması ve ağrının giderilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca zeytin ve soğandan elde ettiğiniz karışımı da burkulan ayak bölgesine uygulanabilirsiniz. Ve bir süre bu bölge sarılı bekletilmektedir. Ağrının azalmasında soğan ve zeytinin de etkili olduğu görülmektedir.

Ayak burkulması karşısında en sık başvurulan bitkisel yöntemlerden biri soğan kürüdür. Zeytinyağı ve soğanı birlikte pişirip bu yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz.. Daha sonra bu bölgeye bandaj yardımı ile uygulandığında bir süre sonra ağrıların azaldığı fark edilecektir. Bunun yanı sıra soğan, zeytin ve sarımsaktan oluşacak bir kür ile de burkulan bölge masaj yapılmak sureti ile sarılır ve bir süre bu şekilde bekletilir. Ağrının azalmasında bu yöntemin de etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Ayak burkulmasında çiğ lahana yaprakları da etkili bir ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Lahana yapraklarının 10-15 dakikada bir değiştirilmesi ve soğuk olması da dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biridir. Bu sayede ağrının azaltılması mümkün olabilmektedir. Tüm bu uygulamalar sorunun giderilmesinde etkili olmadığında ise bir ortopedi uzmanına danışmak sağlık açısından önemli bir davranış olmaktadır.

İlginizi çekebilir: 60 amper akü fiyatları

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*