DOLAR

8,5057$%0.98

EURO

10,2744%0.94

GRAM ALTIN

499,45%1,64

ÇEYREK ALTIN

7.515,81%1,48

BİTCOİN

418188฿%-8.94566

ETHEREUM

31668Ξ%-8.44403

a

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir ?

Ayak şişmesi insanlarda zaman zaman karşılaşılabilen bir problemdir. Yaşlı bireylerde daha sık ortaya çıkan bir durum olan ayak şişmesi, genellikle ciddi bir sorundan kaynaklanmamakla birlikte ihmal edilmemesi gereken bir problemdir. Geçici yöntemler uygulandığı halde kısa sürede geçmemesi durumunda bir doktora başvurmak gerekebilir. Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir ? Diye sorulduğunda bunu önlemenin bazı pratik yöntemleri olduğu söylenebilir. Ayak şişliği bacakların ya da ayak bileğinin şişmesi ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu tür bir sorun birden fazla tıbbi nedene bağlı olarak oluşabilecek bir durumdur. Ayak şişmesinin ortaya çıkmasında etkili olabilecek bazı nedenler şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Aşırı kilo problemi
  • Uzun süre hareketsiz kalmak
  • Uzun süre ayakta kalmak
  • Çeşitli ilaçlar kullanmak
  • Yaralanmalar veya enfeksiyon oluşumları
  • Hormonal değişimler
  • Çeşitli rahatsızlıklar

Ayak şişmesi uzun süre ayakta durma ya da hareketsiz kalma gibi nedenlerden oluşuyorsa bu etkilerin ortadan kaldırılması, ayakların ılık suda dinlendirilmesi ya da ayak altına hafif bir yükseklik koymak sureti ile yukarı kaldırılması gerekli olabilmekte ve bu sayede problem giderilebilmektedir.

Hamilelikte Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir ?

Hamilelikte de sık karşılaşılan bir durum olan ayak şişmesi hormonal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu tür sorunlara tansiyon probleminin eşlik ettiği görülmesi durumunda hekime danışılmalıdır. Gebelik süresince anne adayının bir doktor kontrolünde olması hem bebek hem de anne açısından önemli bir durumdur. Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir ? Ayak şişmesini önlemenin bazı yolları vardır ve bunların uygulanması çözüm olabilmektedir. Bu yöntemler arasında bacakların uzatılması ve altına bir yastık yerleştirilmesi yer alır. Hareket etmek sağlık açısından her zaman önemli bir davranış biçimidir. Tuz tüketimine dikkat edilmesi de ayaklarda oluşabilecek şişmeler karşısında önleyici bir yöntem olmaktadır. Ayrıca ayakkabı seçimi de önemlidir. Dar ve çok yüksek ayakkabılar hem rahatsız edici bir etkiye hem de şişme problemlerine yol açabileceğinden bu tür bir tercih yapmak doğru olmamaktadır. Aşırı kilo alımı söz konusu ise kilo vermeye gayret etmek de ayak şişmelerinde önleyici olabilecek bir çözümdür.

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir Bitkisel ?

Ayak şişmesi tıbbi bir nedene dayanıyorsa doktora görünmekte fayda vardır. Herkeste çok sık görünen bir durum olmasına rağmen bazen ayak şişmesinin altında yatan başka sağlık sorunları da olabilmektedir. Bu durumda bir doktor tavsiyesi almak ve tedavi olmak gerekebilir. Günlük yaşamın şartlarından kaynaklanan ayak şişmelerinde ise Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir ? Sorusu için yanıt olabilecek davranışlar arasında istirahat etmek, kilo vermek ya da aşırı tuz tüketmemek gibi önlemler yer alır. Bunun yanı sıra bitkisel yöntemler de kullanılarak ayak şişmesi için çözüm üretilebilmektedir. Kaynatılmış nane suyunda ayakları dinlendirmek ayak şişliğine iyi gelebildiği gibi maydanozun demlenmesi ile elde edilen kürler de içilerek ödem söktürücü etkisinden yararlanılabilir. Zencefil ile yapılacak ayak masajı kan dolaşımını harekete geçirerek şişliğin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Lahana yaprakları da şiş bölge üzerinde 2-3 dakika bekletildiğinde şişliğin azalmasına yardımcı olabilecek önerilerdendir. Yaprakların soğuk olması daha etkili bir çözüm elde etmek için dikkat edilmesi gereken kurallar arasındadır. Şiş ayaklar için bir diğer öneri ise ayakların dinlendirildiği suya elma sirkesi dökmektir. Elma sirkesi ayrıca ayaklara doğrudan hafif bir masajla da uygulanabilen doğal yöntemlerden biridir. Soğuk salatalık dilimleri de şiş bölge üzerinde ödemi azaltıcı bir etkiye sahip olabilir ve şiş kısım üzerinde bir süre bekletilmek sureti ile şişliklerin azalması sağlanabilir.

İlginizi çekebilir: Majezik Fiyatları

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0