Nedir

Bakım Parası Yatan İller Hangileridir ?

bakim parasi yatan iller hangileridir 10278

Devlet özel bakım gerektiren bireyler her ay düzenli olarak maaş öder. Buna da evde bakım aylığı denir. Bu aylığın verilmesindeki esas amaç maddi durumu olmayan bireylerin bu maaşlar ile kişisel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmesidir. Bu aylığı alan bireyler bakım parası yatan iller listesi hakkında araştırmalar yapabiliyor. Bireylerin bu aylığı alabilmesi için belirli şartlar vardır. Bunlardan biri gelir şartıdır. Aile geliri evde yaşayan insan sayısına bölünür ve kişi başına düşen gelir tutarının asgari ücretin 2/3’ünün altında olup olmadığı kontrol edilir. Bunların yanında kişinin bakıma muhtaç olması, kişinin ağır engelli raporunun bulunması da diğer şartlar arasında yer alıyor.

Evde Bakım Parası Yatan İller

Kişinin evde bakım parası alabilmesi için en az yüzde 50 oranında raporu olmalıdır. Raporda özellikle ağır engelli olduğu belirtilmelidir. Bu şekilde raporun düzenlenmesi için sağlık kurulundaki tüm doktorların onay vermesi gereklidir. Raporda bölüm doktorlarının puanlama yapabilecekleri bir bölüm bulunur. Doktorlar teşhisi koyacak ve bu teşhise karşılık gelen puan rapora işlenecektir. Bu şekilde şartları taşıyan bireyler bakım aylığı alabilir. Belirli dönemlerde bakım parası yatan iller araştırmaları yaparak maaşlarının yatıp yatmadığının kontrollerini yapabilir. Evde bakım başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerindeki temsilciliklerinden yapılır. Gerekli evraklar ve belgeler ile başvurular tamamlanır. Her yıl artan evde bakım maaşı son yıllardaki tutarı 1657 TL olmaktadır.

Evde Bakım Parası

Bakıcı sigortalı olarak çalışsa bile gelir hesaplaması yapılırken ailedeki kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 2/3 altında ise bakıcı parası alınabilir. Bunların yanında bakıcı olarak tayin edilen kişinin çalıştığı iş hastayı bakmasına engel teşkil ediyor ise evde bakım maaşını almasına engel olabilir. Maaş bağlanması aşamasında dikkat edilen en önemli kriter kişinin tek başına kişisel bakımını yapıp yapamaması olacaktır. Bunun için görevliler yerinde inceleme yapar. Özelikle ağır hastalık durumunda bireyin bakımını tamamen başkası yapıyor ise bakım parası bu bireylere ödenir. Bakıcı olarak bu paranın ödendiği kişilerde bakım parası yatan iller araştırmaları yapabilir. Bu ödenek bakıma ihtiyacı olan bireylerin ekonomik durumlarına önemli katkılar sağlayacaktır.

Yaşlı Bakım Parası

Engelli ve bakıma muhtaç vatandaşların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağladığı bakım parası aylık olarak veriliyor. Halk arasında yaşlı bakım parası olarak ta biliniyor. Bakım paraları genel olarak ayın 15 ile 31’i arasında vatandaşların hesaplarına yatırılmaktadır. 15 günlük süre içerisinde paranın yatırıldığı zaman değişebiliyor. Bakımı yapan bakıcılar bakım parası yatan iller araştırmaları yapabiliyor. Devletin sağladığı bu gibi desteklerde bazı şartlar bulunur ve yetkililer mutlaka belirtilen şartların yerine getirilip getirilmediğini zaman zaman kontrol eder. Bu gibi devlet yardımlarını suistimal eden çok fazla birey bulunuyor. Bu nedenle bu kontroller gerçek hak sahiplerinin hakkını koruma adına çok önemlidir.

Engelli Bakım Parası

Gerekli şartları taşıyan vatandaşlar bakım parası için başvurular yapabilir. Evraklarını tamamlayan bireyler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurularını yapar. Sonuçları da aynı müdürlüklerden sorgulatmak mümkündür. Bakımı yapan kişiye yapıla ödemelerle engelli bireylerin ekonomik anlamda ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Bu alana bakım parası yatan iller araştırmalarında tüm illerde bulunan sosyal hizmetler müdürlükleri yer alır. Başvurular ve sorgulamalar bu merkezler üzerinden yapılır. Özellikle engellilere bakım hizmeti sunumunda engellinin sosyal, psikolojik, fiziksel ihtiyaçları dikkate alınır. Öncelik yaşadığı fiziksel ve sosyal çevreden ayrılmadan evinde bakım hizmeti alarak ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu nedenle evde bakım parası bu şekilde olan bireyler için önemli bir geçim kaynağıdır.

Bakım Parası Alıp Almayacağımı Nasıl Anlayabilirim ?

Aile geliri evde yaşayan insan sayısına bölünür ve kişi başına düşen gelir tutarının asgari ücretin 2/3’ünün altında olup olmadığı kontrol edilir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar ?

Her yıl artan evde bakım maaşı son yıllardaki tutarı 1657 TL olmaktadır.

Bir Yorum Yap