BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir ve Kimler İçin Uygundur?

12.11.2020
BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir ve Kimler İçin Uygundur?

Bireysel emeklilik nedir faydaları nelerdir ? BES yani “Bireysel Emeklilik Sistemi” resmi olarak 27 Ekim 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İlk kez ortaya çıkan emeklilik planları ve daha sonra Otomatik Katılım Sistemi’nin 1 Ocak 2017 başlamasıyla birlikte katılım oranı daha da arttı. Otomatik Katılım Sistemi’nin başlamasıyla birçok kişi tarafından eleştirilen sistemden birçok çalışan ilk bir yıl içerisinde ayrıldı. Buna rağmen BES’te kalan hatırı sayılır bir kesim var. Birçok çalışan tarafından benimsenen sistemi hala tam olarak bilmeyen ve sisteme katılmak istemeyenler yer alıyor. BES nedir sorusu bu nedenle bireysel emeklilik düşünenler için büyük önem arz ediyor.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi BES çalışanların sigorta dışında bir emeklilik sistemine dâhil olmasını amaçlamaktadır. Normal bir çalışanın günümüzde emekliliği hak etme kriterleri işe başlama tarihine göre değişiklik gösterebilmektedir. Şu anda 7200 prim günü doldurma ve 60 yaşını tamamlama şartı yer almaktadır. Bu şartları taşıyanlar emekli olabilmektedir. Ancak bu normal sigortalı çalışanların emeklilik şartını kapsamaktadır. BES’de ise durum tamamen farklıdır. Otomatik Katılım Bireysel Emeklilik Sistemi veya İsteğe Bağlı BES’te daha erken yaşta emekli olabilmeniz mümkündür. Bunun için belirli şartları taşımanız ve minimum 10 yıl sistemde kalmanız gerekiyor. Üstelik yatırdığınız prime ek olarak yüzde 25 devlet katkısı ile emekliliğe ayırdığınız para ekstra olarak artış sağlıyor.

BES’te her yatırdığınız para yüzde 25 değerlenirken alacağınız BES fonları ile de birikiminiz artabilir. Yani fon yönetimini doğru gerçekleştirirseniz BES sistemi ileride büyük bir birikime ulaşmanıza zemin hazırlayacaktır. BES emeklilik fonları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak adına Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil olduğunuz firma ile iletişime geçebilir ve bu konuda size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Zorunlu veya isteğe bağlı BES yaptırdığınızda aracı kurumlar sizinle emeklilik fonu seçimi hakkında iletişime geçmeyebilir. Bu nedenle önce fonları araştırmalı ve daha sonra siz onlarla iletişime geçerek BES emeklilik fonu seçimi yapmalısınız. Aksi takdirde firma getirisi diğer fonlara oranla oldukça düşük emeklilik fonlarına yatırım yapabilir. Bu da istemeyeceğiniz bir durumdur.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Forex Öğrenmek için Etkili Yöntemler

BES’e Kimler Katılmalı?

‘BES kimler için uygundur?’ veya ‘kimler bu sisteme girmeli?’ gibi birçok soru tüm çalışanlar tarafından merak ediliyor. Eğer ben para biriktirebilirim ve rahatlıkla tasarruf yapıyorum diyorsanız aslında sizin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil olmanıza gerek yok. 45 yaşını doldurmayan herkesi bu sisteme dahil olabiliyor ancak esasen para biriktiremeyen kişiler için faydalı olan bir sistem. Her ay zorunlu katılım sisteminde yüzde 3 – 5 oranında maaşınızdan kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti maaş hesabınıza daha yatmadan yapılarak kalan parayla idare etmeniz amaçlanmaktadır.

İsteğe bağlı BES sisteminde ise ödeyebileceğiniz aylık katkı tutarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani isterseniz aylık 150 TL isterseniz 1500 TL ödeyebilirsiniz. Ne kadar yüksek katkı miktarı öderseniz emekliliğe hak kazandığınızda alacağınız toplu para miktarı o kadar yüksek olacaktır. Aynı zamanda birikimlerinizi aylık maaş olarak da alabilirsiniz. Bu durumda yüzde 5 ek katkı imkânından da faydalanabiliyorsunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısının tamamını hak etmek istiyorsanız minimum 56 yaşına kadar sistemde kalmış olmanız gerekiyor. 56 yaşında emekliliğe hak kazanabiliyorsunuz ve isterseniz daha sonra da paranızı alabiliyorsunuz. Ancak emeklilik yaşının en erken 60 olduğunu düşünürsek BES sistemiyle 56 yaşında emekli maaşı almaya başlayabilirsiniz. Alacağınız tutar ise tamamen emeklilik tarihinize ve aylık ödeyeceğiniz katkı payına bağlıdır.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir ve Kimler İçin Uygundur ? Kimler bireysel emeklilik yaptırmak zorunda bireysel emeklilik iptalinde para iadesi

Eğer birikim yapmakta zorlanıyorsanız isteğe bağlı veya otomatik katılım BES sistemine dahil olabilirsiniz. Böylece aylık katkı tutarı maaşınızdan direkt olarak kesileceğinden daha kolay bir şekilde birikim yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.