Maaş

Beyin Cerrahı Maaşı

beyin cerrahi maasi 9540

Günümüzde altı yıl tıp fakültesini bitiren kişiler doktor unvanı almaya hak kazanırlar. Beyin cerrahı olmak içinse tıp fakültesinin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek beyin cerrahisi uzmanlığı stajı yapmak gerekmektedir. Beyin cerrahları insan beyni üzerinde çalışmalar yaparlar, bu çalışmalar arasında; kronik ağrıyı gidermek, tümörleri çıkarmak, yara ve damar bozukluklarının düzeltilmesini sağlamak yer alır. Ayrıca Parkinson ve epilepsi hastalıklarının tedavisi için de çeşitli ameliyatlar gerçekleştiren beyin cerrahlığı mesleğine sahip olmak için 10-12 yıllık bir eğitim sürecinden geçmek gerekmektedir. Türk bilim insanı ve beyin cerrahisi uzmanı Prof. Mahmut Gazi Yaşargil, Amerikan Cerrahlar Birliği tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” unvanına layık görülmüştür. Beyin cerrahı maaşı, kişinin alan üzerinde kendisini ne kadar geliştirebildiğine göre değişiklik göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Vali Maaşı

Beyin Cerrahı Maaşı

Beyin cerrahı olmak isteyen doktorlar, uzun bir eğitim sürecinden geçerler. Bu süreçte öncelikle altı yıllık tıp fakültesini bitiren doktorlar TUS sınavını kazanarak beyin cerrahi alanında beş yıl uzmanlaşma süreci gerçekleştirirler. Uzmanlaşma sürecinde uygulama ve pratik alanlarında çeşitli çalışmalar yapan doktorlar, beş yılın ardından sınava girerek beyin cerrahı unvanını almaya hak kazanırlar. Beyin cerrahı maaşı, doktorun bu alandaki uzmanlığına göre farklılık göstermektedir. Beyin cerrahları beyin organının yanı sıra; omurga hastalıkları, tümörler, beyin kanamaları, travmalar, inme, felç ve damar hastalıkları gibi çeşitli alanlar üzerinde çalışmaktadır. Bunun yanı sıra nöroşiruji alanı beyin ve sinir hastalıkları ile ilgilenmektedir. Bu alana yoğunlaşan beyin cerrahları, beyin ve omurilik dokusunda bulunan veya bu dokulara baskı yapan tümörlerin tedavisi için çalışmaktadır. Nöroşiruji alanında dünyaca bilinen Türk Bilim insanı Prof. Gazi Yaşargil’dir.

Beyin cerrahı olduktan sonra çeşitli görev ve sorumluluklara sahip olunur. Beyin cerrahı ilk olarak hastanın şikayetine tanı koyabilmek için bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi çeşitli radyolojik testler talep eder. Çıkan bu test sonuçlarını değerlendiren beyin cerrahları, hastaya doğru tanıyı koyabilmek adına çeşitli alanlardan doktorlara test sonuçlarını gösterebilir. En nihayetinde gerekli bir durum varsa beyin ameliyatını gerçekleştirirler. Beyin cerrahları aynı zamanda pratisyen doktorlara eğitim verirler. İnsan beyni üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiren beyin cerrahı maaşı 25.000 ile 40.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Beyin cerrahlarının adlıkları etkileyen başlıca faktörler arasında; çalışılan yer (devlet ya da özel hastane), unvanı (doçent ve profesör) ve eğer devlet hastanesinde çalışıyorsa hastanenin Türkiye’nin hangi bölgesinde yer aldığıdır. Özel hastanede beyin cerrahı maaşı 30.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir. Devlet maaşları doğu bölgelerinde artmakla beraber batı şehirlerinde azalmaktadır. Devlet hastanesinde beyin cerrahı maaşı 25.000 TL ile 40.000 TL arasında değişmektedir. En az beyin cerrahı maaşı 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Doçent beyin cerrahları bu ücretten çok daha fazlasını alırken alanında uzmanlığını yeni almış doktorların az alma durumu söz konusudur. Türkiye’de mevcut olarak yaklaşık 1650 beyin cerrahisi uzmanı bulunmaktadır.

Beyin cerrahları 6 yıl tıp bölümü 5 yıl uzmanlık olmak üzere en az 11 yıl eğitim alırlar. Beyin ve omurilik rahatsızlıklarıyla ilgilenen beyin cerrahları çeşitli hastalıkların tedavisini sağlar. Başta beyin tümörleri olmak üzere; epilepsi, beyin kanamaları, omurga hastalıkları, damar hastalıkları ve parkinson gibi rahatsızlıklar beyin cerrahisinin çalışma alanları arasında yer almaktadır. Dünyada modern beyin ve sinir cerrahisinin (nöroşiruji) kurucusu Gazi Yaşargil, Yüzyılın Beyin Cerrahisi seçilmiştir. MRI ve BT gibi çeşitli radyolojik testlerin sonuçlarına göre tanı koyan beyin cerrahları, test sonuçlarına göre yapılacak tedavi planı için farklı alanlardan uzmanlarla çalışmaktadır. Beyin cerrahı maaşı devlet hastanelerinde 25.000 TL ile 40.000 TL arasında değişirken bu ücretler özel hastanelerde 30.000- 50.00 TL’ ye kadar yükselmektedir.

Beyin Cerrahı Maaşları 2023 yılında ne kadar ?

Beyin Cerrahı maaşı 2023 yılında 25.000 TL den başlıyor.

Beyin Cerrahı ne kadar maaş alıyor ?

Beyin Cerrahı maaşı 25.000 TL den başlıyor.

Bir Yorum Yap