Maaş

Bilgisayar Mühendisliği 2023

bilgisayar muhendisligi 2023 6396

Bilgisayar mühendisleri bilgisayarları ilgilendiren birçok konuda çalışma yapan kişilerdir. Bu bilgisayarların ekipmanlarından çeşitli yazılım programlarının geliştirilmesine kadar geniş bir alanda çalışabilen bilgisayar mühendisleri hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilmektedirler. Bilgisayar Mühendisliği 2023 maaşları ise çalışılan kuruma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bilişim sistemlerini ilgilendiren birçok konuda bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayarları ilgilendiren donanım ya da yazılım konularında çeşitli çalışmalar yapabilme becerisinde olan bilgisayar mühendisliği için üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okumak ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünden lisans derecesi ile mezun olan kişiler bilgisayar mühendisi olarak görev yapabilirler. Bilgisayar mühendisleri serbest çalışabilecekleri gibi devlet kurumlarında da görev alabilirler.

İlginizi çekebilir: Evde Düğme Paketleme İşi

Bilgisayar Mühendisliği Devlet Maaşları 2023

Bilgisayar Mühendisliği 2023 maaşları özel sektör ya da kamu kurumlarında farklılık göstermektedir. Ayrıca Bilgisayar mühendisi olan kişilerin analitik bir düşünme kabiliyetine ve sayısal bir bakış açısına sahip olması gerekmektedir. Mühendislik bilimleri sayısal bir eğitimi gerekli kıldığından kişilerin sayısal yeteneklerinin gelişmiş olması bu tür bir meslekte gerekli olan unsurlardan biri haline dönüşmektedir. Bilgisayar mühendislerinin alacakları maaşlar tecrübelerine bağlı olarak ve hizmet yılları dikkate alınarak belirlenmektedir. Bundan dolayı yeni mezun olan bir bilgisayar mühendisinin alacağı maaş miktarı ise 2700-3500 TL aralığında değişmektedir. Özel sektörü tercih eden bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaşlar ise 5.700- 7000 TL aralığında değişkenlik gösterirken hizmet yılı arttıkça bu rakam yukarı doğru çıkabilmektedir. Ayrıca çalışılan firmanın büyüklüğü, içinde yer alınan projenin gücüne bağlı olarak da maaş artışı mümkün olmaktadır

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları 2023

Bilgisayar Mühendisliği 2023 maaşları ilk işe başlayanlar için ortalama olarak 2.700 TL’den başlamaktadır. Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde bilgisayar mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Buradan mezun olan bireylerin yapabilecekleri işler arasında çeşitli yazılım programları geliştirmek, firmaların yazılım ve donanım problemlerine çözüm üretmek, uygulamalar üretmek ya da oyun geliştirme yer alır. Bilgisayar mühendisleri birçok alanda çalışabilmektedirler. Bilgisayar mühendisleri yeni gelişen teknolojileri yakından takip eden kişilerdir. Bilgisayarların donanım ve yazılımlarında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak bu yenilikleri takip etmek ve mevcut olan durumları yeni düzene uyarlayabilmek görevleri arasında yer alırken maaşları da farklılık göstermektedir. Devlette görev alan bir bilgisayar mühendisinin 7820 TL’ye kadar maaş alması mümkün olurken bu miktarı belirleyen hizmet yılı ve tecrübesi olmaktadır.

Özel şirketlerde çalışan bilgisayar mühendisleri ise bunun çok daha üzerinde bir maaş alabilirken serbest olarak da bilgisayar mühendislerinin çalışması mümkün olur. Bu durumda da proje başına kazanç elde etmeleri mümkün hale gelmektedir Bilgisayar mühendisi olan kişilerin dijital sektörlerin çoğunda hizmet vermesi mümkün olurken dijital oyun sektöründe de bilgisayar mühendislerinin çalışma alanı bulması iyi bir gelir elde etme açısından dikkat çekmektedir.

İlginizi çekebilir: Hemşire Maaşları

Bir Yorum Yap