Hukuk

Boşanma Davası Açma Ücreti

Boşanma davası açma ücreti 2020 yılında baroların belirlediği yeni fiyat tarifesi üzerinden vatandaşın bilgisine sunulacaktır. Boşanma Davası Açma masrafları 2020 yılında eşler arasında çeşitli sebeplerden dolayı çıkan anlaşmazlıkların çözümü için açılan davalarda belirleyici rakamdır. Boşanma davası açmak isteyen ya da hali hazırda davası olan kişilerin avukat yardımı almak istemesi üzerine araştırılan ilk konudur. Çünkü eşinden boşanmak için dava açmak isteyen kişi, avukat desteği almak istiyorsa bunun karşılığında bir hizmet bedeli ödemek durumundadır.

Boşanma davalarında eşler, mahkeme süresince belirli masraflar ile karşılaşmaktadırlar. Bu masraflar;
 dosya genelinde işlem yapıldıkça, tarafın masraf hanesine eklenir ve dava sonunda davayı kaybeden tarafça ödenir. Bu masraflar içerisinde; dava açılış harçları, genel posta giderleri, avukatlık ücretleri yer almaktadır. Hukuki süreç boyunca eşler, yaptıkları yazılın anlaşma ile dava sonuna kadar avukatlarından aldıkları hizmet bedelini avukatlık ücreti adı altında yatırmak durumundadırlar.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Ücreti 2020

Aile içi yaşanan çeşitli sorunlar sebebi ile boşanmaya karar veren çiftler, öncelikle Aile Mahkemeleri yolu ile boşanma davası açarlar. Çiftler bu boşanma davaları süresince, kendilerine hukuki açıdan yol gösterecek bir avukat ile ilerlemek isteyeceklerdir. Bu noktada avukatın ücret belirlemede ilk soracağı soru boşanmanın türü olacaktır. Aile Mahkemeleri’nde süren davaların genelinde anlaşmalı boşanmaların yüzde 90 daha kısa sürmesi avukatlık ücretlerini de bu yönde etkilemektedir. Medeni Kanun kapsamında eşler karşılıklı anlaşma yaparak boşanma yoluna gidebilme hakkını sahiptirler. Burada avukatlar yasal prosedürü işlemek ve takip etmek adına görev alırlar. Ayrılmaya karar veren çiftler arasında “Anlaşmalı Boşanma Protokolü ” imzalanır. Anlaşmalı avukat bu protokolü hazırlar ve taraflara imzalatır. Burada her iki tarafında da hak kaybı olmayacak şekilde yapılan anlaşmanın çerçevesi belirlenir ve hukuki süreç tek celsede boşanma ile sonuçlanır.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Boşanmada Eşe Ödenen Nafaka Ne Zaman Sona Erer ?

Anlaşmalı boşanma davası açma ücreti 2020 için de yine belirleyici faktör; eşlerin anlaşma yaparak boşanma sürecini hızlandırmasına bağlıdır. Anlaşmalı boşanma davası açma ücreti 2020 her ne kadar barolar tarafından belirlenen rakamlar geçerli olsa da, avukatlar kendi insiyatiflerinde rakamı belirli oranda yukarı çekebilirler. Anlaşmalı boşanmaların hukuki süreci kısa olduğu için, avukatlık ücreti de bu doğrultuda çekişmeli boşanma davalarına göre daha az olur.

Boşanma davası açma ücreti 2020 , Anlaşmalı boşanma ücreti 2020, Boşanma Davası Masrafları 2020 , Çekişmeli Boşanma Ücreti 2020 , Boşanma harç ücreti 2020
Boşanma Masrafları

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti 2020

Anlaşmalı boşanma davalarının aksine, çiftler arasında çekişmeli bir boşanma olacaksa bu durum avukatlık ücretinde de devreye girecektir. Çekişmeli boşanma davası açma ücreti 2020 için belirlenen rakamlar yine avukatların insiyatifinde, baronun verdiği rakam üstüne çıkabilir.

Çekişmeli boşanma davaları taraflar için mahkeme karar verene kadar geçen sürede avukat ile işbirliği devam eder. Bu nedenle anlaşmalı boşanmalara göre daha yüksek bir ücretlendirme ile karşılaşılır.  Masraflar ve harçlar için ödenen rakamlar daha yüksektir.

Çekişmeli dava işleyişinde; tarafların duruşmada dinlenmesi, nafaka belirlenmesi, varsa tanıkların mahkemede dinlenmesi, mal varlığının paylaşımı,  varsa çocukların velayetinin kimde olacağına karar verilmesi gibi konuların yer alması boşanma sürecini uzatan etkenlerdir. Bu aşamada avukatlar taraflar ile devamlı irtibat halinde olmak, nafaka ya da velayet gibi konularda ekstra çalışma yürütmek durumundadırlar. Bu sebeple çekişmeli boşanma davası açma masrafları 2020 denildiğinde karşılaşılacak rakam dahilinde, daha kapsamlı bir çalışma söz konusu olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma ücreti 2020, Boşanma Davası Masrafları 2020 , Tek taraflı boşanma davası ücreti , Boşanma davası harç ücreti 2020, boşanma dilekçesi

 Boşanma davası açma ücreti 2020 tutarları bazı durumlarda değişebilmektedir. Dosya içerisinde ailelerin ekstra olarak sundukları delillerin dosyaya konulması, çocuk velayetleri için verilen kararlara itiraz işlemleri, davanın sürdürüldüğü şehir (şehirlere ait barolar kendi kararlarınca avukatlık ücreti belirleyeceklerdir, Ankara, istanbul, konya, izmir, adana, bursa, gaziantep, samsun, trabzon, mersin vb.) avukatlık ücretlerini etkilemektedir. İstanbul gibi bir şehir için 2019 yolunda belirlenen anlaşmalı boşanma ücreti 4675 TL iken, çekişmeli boşanmalar 6500-10000 TL arasında değişmektedir. 2020 yılı için yeni tarifelerin belirlenmesi ile avukatlar müvekkillerine yardımcı olmaya devam edeceklerdir. Aynı şekilde avukatlar için her ilde avukatlara danışma ücreti de alındığı için, boşanma öncesinde karar veren kişiler Aile mahkemesi’nde davası daha çok olan avukatlar ile görüşmeyi de tercih edebilirler.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Asliye Ceza Mahkemesi Hangi Davalara Bakar
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı