Posted on

Aracımızın ateşleme sistemi parçalarından birisi olan buji , aracın yakıt tüketimini ve performansında oldukça önem taşıyan parçalardan birisidir. Bujinin de belli periyotlarda kontrol edilip gerekiyor ise değişimi yapılması gerekmektedir. Değişimi gelmiş ve değiştirilmemiş bujiler aracınıza kalıcı hasarlar verebilmektedir. Bu yazımızda buji nedir , buji ne işe yarar , buji ne demek , buji arızaları ve buji değişimi hakkında bilgi vereceğiz.

Buji nedir sorusunu cevapladık. Peki buji değişimi nasıl yapılır ? Bujilerin değişimi ve kontrolü genellikle periyodik bakım zamanlarında yapılır ve aksatılmaması gerekir. Her kırk bin kilometrede bir kontrol edilmeli ve ihtiyaç halinde değişimi yapılması gerekir. Sadece buji değil buji kablolarını da kontrol etmek gerekir. Etkili bir ateşleme ve performans içim kaliteli buji ve buji kablosu kullanmak gerekir.

Gerekli süre: 20 dakika.

Buji Değişimi Nasıl Yapılır ?

 1. Motoru Durdurun ve Soğumasını Bekleyin

  Bujileri değiştirmeden önce, aracınız için doğru olanları satın aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu adımı görmezden gelirseniz, bujileri dişlere zarar vermeden konumlarından çıkarmanız mümkün olmaz. Silindir kafaları alüminyumdan yapılmıştır, bu nedenle dikkatli olmazsanız dişlileri kolayca hasar görebilir. Bu konuya bir kez zarar verdiğinizde, onarımı çok zor olacak ve bunu yapmak için bir uzmana ihtiyaç duyacaksınız.

 2. Bujilerin Etrafındaki Kirleri Temizleyin

  Bujinin etrafındaki tüm toz ve pislikleri temizleyin. Hava kompresörü kullanabilirsiniz. Asıl amacınız, erken yıpranmaya ve diğer çeşitli sorunlara yol açabileceğinden, herhangi bir kir parçacıklarının motora düşmesini engellemektir.

 3. Vidalamaya Başlamadan Önce Bujilerin Doğru Yerleştirildiğini Kontrol Edin

  Bujileri doğru yerleştirmezseniz, çapraz diş açarak büyük sorunlara neden olurlar. Ben genellikle düz olduklarından emin olmak için, bujileri vidalamadan önce biraz sallarım. Her neyse, onları çok yavaş sıkmaya başlayın ve ilk direnç belirtisinde durun. Bir nefes alın ve en başından doğru olana kadar tekrar yapın.

 4. Bujileri Birer Birer Değiştirin

  Bütün bu telleri karıştırmak çok kolay bir şey. Güvenlik nedeniyle, bujilerinizi birer birer değiştirmek çok daha iyidir. Arabanızın bir bobin ve fiş ünitesi varsa, her iki durumda da iyi olacaksınız. Ayrıca, yeni araç modelleri parçaları yanlış yerleştirmenize izin vermez. Eski otomobiller, ancak, daha fazla dikkat gerekir.


Buji Nedir ?

Bujiler nedir ? Arabada buji nedir ? buji ne ?Ateşleme sisteminin en önemli olan parçalarından buji ne demek sorusuna en net cevap olarak, Bujiler aracın ateşleme bobininden gelen elektrik akımını, buji kabloları yardımı ile üstüne alarak silindir içerisinde parlamayı gerçekleştirecek olan bir otomobil yedek parçasıdır. 


Buji Ne Demek ?


Buji, İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Bujiler yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluştururlar. Silindir içinde basınç altında yanma noktasına yaklaşmış yakıt bu kıvılcım sayesinde ateşlenir. Silindir başlığına bağlanmış olarak bir motorda bujilerden çok bulunur. Bujilerin ürettiği şey minik bir yıldırıma benzer bu aracınızı hareket ettiren benzini ateşler. Motorun düzgün çalışması açısından son derece önemli bir parçadır. Mutlaka doğru çalışması ve bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Buji Nedir, Buji Ne Demek, Buji Ne İşe Yarar , Buji Fiyatları , Buji Isı Aralığı , Bujiler, Araba Bujisi, buji nasıl çalışır, iridyum buji ne işe yarar


Buji Ne İşe Yarar?

Buji yanma odasında sıkıştırılmış olan karışımın en iyi şekilde ateşlenmesini sağlayabilecek bir konumda yerleştirilir. Bujinin yeri yanma odasının şekline bağlıdır. Buji tırnakları arasından kıvılcım çıkarken önce tırnaklar arasındaki havanın iyonlaşması gerekir. Kıvılcımla meydana gelen ısı enerjisi tırnaklar arasında bulunan yakıt-hava karışımını ateşler. Bu alev çekirdeği büyüyerek alev cephesini oluşturur ve yanma odasındaki karışımın tamamının yanmasını sağlar. Buji Nedir, iridyum buji nedir, buji ne işe yarar , buji arızası nasıl anlaşılır, buji fiyatları nelerdir, buji nasıl değiştirilir, tırnaklı buji nedir


Sıcak Buji Soğuk Buji Nedir Ne Demektir ?


Soğuk Buji: Burun porseleni kısa olan bujilere soğuk buji denir. Burun porseleni kısa olduğundan yanma odasındaki sıcaklığın temas yüzeyi daha az olacaktır, daha az ısınacaktır. Bu bujilerin ısı kapasiteleri daha yüksektir. Sıcak Buji: Burun porseleni uzun olan bujilere sıcak buji denir. Burun porseleni uzun olduğundan yanma odasındaki sıcaklığın temas yüzeyi de fazla olacaktır ve buji daha fazla ısınacaktır. Bu bujilerin ısı kapasiteleri daha düşüktür.


Buji Tırnak Aralığı Ne Kadar Olmalı ?


Buji tırnak aralığı katalog değerine uygun olarak ayarlanır. Bu değer klasik ateşleme sisteminde 0,6 – 0,8 mm , elektronik ateşleme sistemlerinde ise 0,8 – 1 mm civarındadır.Buji tırnak aralığı zamanla aşıntı sonucu büyür, normal olarak bujinin söküldüğünde temizlenmesi ve tırnak aralığının ayarlanması gerekir. Tırnak aralığı sentil ile kontrol edilerek ayarlanır.


Buji Çeşitleri Nelerdir ?


1- Vida çaplarına göre 10-12-14-16-18-22 mm, en çok 14 ve 18 mm kullanılır. 2- Vida boylarına göre 14 mm lik için 3/8” – 7/16” – 1/2” – 3/4” vida boyu 3- Isı iletim durumuna göre Sıcak buji – soğuk buji 4- Conta durumuna göre Contalı buji – contasız (konik) oturma yüzeyli buji 5- Burun porselenine göre Standart tip – çıkık burun porselenli tip buji.


Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ?


Aracınızı çalıştırdıktan sonra motorda oluşan titreme ve egzozdan gelen siyah duman çıkması şeklinden anlaşılır. Ayrıca aracınızda performans kaybı, yakıt artışı da bujilerinizde oluşan hasarı belli eder.


Buji Temizliği Nasıl Yapılır?


Bujinin temizliği, aslında tavsiye edilmeyen ve arızayı kısa süreliğine geçiren bir uygulamadır. Eskimiş ve ömrünü tamamlayan bujilerin yenisi ile değişmesi gerekir. Bujilerin temizliği bujiler söküldükten sonra zımpara ve pas sökücü kimyasallarla temizlenmesi ile yapılır. Aslında buradaki temel amaç bujiyi kontrol etmektir.Tekrarlamak gerekirse bujiyi temizlemek asla bir işinize yaramaz değiştirmek arızanıza, yakıtınıza, performansınıza direk etki eder.


Buji Fiyatları

Aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösteren bujiler kendi aralarında tırnak sayılarına göre de değişiklik gösterir. Tek tırnaklı bujiler ve dört tırnaklı bujiler arasında farklı değerler mevcuttur. Ayrıca malzeme yapısına göre iridyum buji ve normal buji olarak ayrılır. Bujilerin fiyatları normal bujiler 15-45 TL arasında, iridyum bujiler ise 25-65 TL arasında değişiklik gösterir. 

SON OLARAK; Buji nedir , buji değişimi nasıl yapılır, iridyum buji nedir yazımızın sonuna geldik. Her ne olursa olsun bujileriniz önemli ve kesinlikle bakımları ihmal edilmemelidir. Bakımını yaptırmadığınız takdirde otomobiliniz fazla yakıt sarfiyatı, performans düşüklüğü ve çekiş kaybı yaşar. Bujilerinizi değiştireceğiniz zaman malzemenin orijinal olmasına dikkat edin. Oto servis ya da oto sanayi gibi yerlerde değişecek olan bujilerinizin tırnak ve markalarına kesinlikle dikkat ediniz. Bujilerinizle beraber buji kablolarınızı da kontrol ettirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir