Otomobil

Buji Nedir, Buji Ne Demek, Buji Ne İşe Yarar?

buji nedir buji ne demek buji ne ise yarar 43

Teknobilgi otomobil içerikleri bölümüne en çok gelen sorulardan biri buji nedir sorusu. Aracımızın ateşleme sistemi parçalarından birisi olan buji , aracın yakıt tüketimi  ve performansında oldukça önem taşıyan parçalardan birisidir.

Bujinin de belli periyotlarda kontrol edilip gerekiyor ise değişimi yapılması gerekmektedir. Değişimi gelmiş ve değiştirilmemiş bujiler aracınıza kalıcı hasarlar verebilmektedir. Bu yazımızda buji nedir , buji ne işe yarar , buji ne demek , buji aşınırsa ne olur, buji arızaları ve buji değişimi hakkında bilgi vereceğiz.

Buji nedir sorusunu cevapladık. Peki buji değişimi nasıl yapılır ? Bujilerin değişimi ve kontrolü genellikle periyodik bakım zamanlarında yapılır ve aksatılmaması gerekir. Her kırk bin kilometrede bir kontrol edilmeli ve ihtiyaç halinde değişimi yapılması gerekir. Sadece buji değil buji kablolarını da kontrol etmek gerekir. Etkili bir ateşleme ve performans içim kaliteli buji ve buji kablosu kullanmak gerekir.

Buji Değişimi Nasıl Yapılır ?

Buji Değişimi Kaç Dakika Sürer ? 20 dakika

Motoru Durdurun ve Soğumasını Bekleyin

Bujileri değiştirmeden önce, aracınız için doğru olanları satın aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu adımı görmezden gelirseniz, bujileri dişlere zarar vermeden konumlarından çıkarmanız mümkün olmaz. Silindir kafaları alüminyumdan yapılmıştır, bu nedenle dikkatli olmazsanız dişlileri kolayca hasar görebilir. Bu konuya bir kez zarar verdiğinizde, onarımı çok zor olacak ve bunu yapmak için bir uzmana ihtiyaç duyacaksınız.

Bujilerin Etrafındaki Kirleri Temizleyin

Bujinin etrafındaki tüm toz ve pislikleri temizleyin. Hava kompresörü kullanabilirsiniz. Asıl amacınız, erken yıpranmaya ve diğer çeşitli sorunlara yol açabileceğinden, herhangi bir kir parçacıklarının motora düşmesini engellemektir.

Vidalamaya Başlamadan Önce Bujilerin Doğru Yerleştirildiğini Kontrol Edin

Bujileri doğru yerleştirmezseniz, çapraz diş açarak büyük sorunlara neden olurlar. Ben genellikle düz olduklarından emin olmak için, bujileri vidalamadan önce biraz sallarım. Her neyse, onları çok yavaş sıkmaya başlayın ve ilk direnç belirtisinde durun. Bir nefes alın ve en başından doğru olana kadar tekrar yapın.

Bujileri Birer Birer Değiştirin

Bütün bu telleri karıştırmak çok kolay bir şey. Güvenlik nedeniyle, bujilerinizi birer birer değiştirmek çok daha iyidir. Arabanızın bir bobin ve fiş ünitesi varsa, her iki durumda da iyi olacaksınız. Ayrıca, yeni araç modelleri parçaları yanlış yerleştirmenize izin vermez. Eski otomobiller, ancak, daha fazla dikkat gerekir.

Buji Nedir ?

Bujiler nedir ? Arabada buji nedir ? buji ne ?Ateşleme sisteminin en önemli olan parçalarından buji ne demek sorusuna en net cevap olarak, Bujiler aracın ateşleme bobininden gelen elektrik akımını, buji kabloları yardımı ile üstüne alarak silindir içerisinde parlamayı gerçekleştirecek olan bir otomobil yedek parçasıdır. 

Buji Ne Demek ?

Buji, İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Bujiler yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluştururlar. Silindir içinde basınç altında yanma noktasına yaklaşmış yakıt bu kıvılcım sayesinde ateşlenir. Silindir başlığına bağlanmış olarak bir motorda bujilerden çok bulunur. Bujilerin ürettiği şey minik bir yıldırıma benzer bu aracınızı hareket ettiren benzini ateşler. Motorun düzgün çalışması açısından son derece önemli bir parçadır. Mutlaka doğru çalışması ve bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Buji Ne İşe Yarar?

Buji yanma odasında sıkıştırılmış olan karışımın en iyi şekilde ateşlenmesini sağlayabilecek bir konumda yerleştirilir. Bujinin yeri yanma odasının şekline bağlıdır. Buji tırnakları arasından kıvılcım çıkarken önce tırnaklar arasındaki havanın iyonlaşması gerekir. Kıvılcımla meydana gelen ısı enerjisi tırnaklar arasında bulunan yakıt-hava karışımını ateşler. Bu alev çekirdeği büyüyerek alev cephesini oluşturur ve yanma odasındaki karışımın tamamının yanmasını sağlar. Buji Nedir, iridyum buji nedir, buji ne işe yarar , buji arızası nasıl anlaşılır, buji fiyatları nelerdir, buji nasıl değiştirilir, tırnaklı buji nedir

Sıcak Buji Soğuk Buji Nedir Ne Demektir ?

Soğuk Buji: Burun porseleni kısa olan bujilere soğuk buji denir. Burun porseleni kısa olduğundan yanma odasındaki sıcaklığın temas yüzeyi daha az olacaktır, daha az ısınacaktır. Bu bujilerin ısı kapasiteleri daha yüksektir. Sıcak Buji: Burun porseleni uzun olan bujilere sıcak buji denir. Burun porseleni uzun olduğundan yanma odasındaki sıcaklığın temas yüzeyi de fazla olacaktır ve daha fazla ısınacaktır. Bu bujilerin ısı kapasiteleri daha düşüktür.

Buji Tırnak Aralığı Ne Kadar Olmalı ?

Buji tırnak aralığı katalog değerine uygun olarak ayarlanır. Bu değer klasik ateşleme sisteminde 0,6 – 0,8 mm , elektronik ateşleme sistemlerinde ise 0,8 – 1 mm civarındadır.Tırnak aralığı zamanla aşıntı sonucu büyür, normal olarak bujinin söküldüğünde temizlenmesi ve tırnak aralığının ayarlanması gerekir. Tırnak aralığı sentil ile kontrol edilerek ayarlanır.

Buji Çeşitleri Nelerdir ?

1- Vida çaplarına göre 10-12-14-16-18-22 mm, en çok 14 ve 18 mm kullanılır. 2- Vida boylarına göre 14 mm lik için 3/8” – 7/16” – 1/2” – 3/4” vida boyu 3- Isı iletim durumuna göre Sıcak – soğuk 4- Conta durumuna göre Contalı – contasız (konik) oturma yüzeyli buji 5- Burun porselenine göre Standart tip – çıkık burun porselenli tip.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Aracınızı çalıştırdıktan sonra motorda oluşan titreme ve egzozdan gelen siyah duman çıkması şeklinden anlaşılır. Ayrıca aracınızda performans kaybı, yakıt artışı da bujilerinizde oluşan hasarı belli eder.

Buji Temizliği Nasıl Yapılır?

Bujinin temizliği, aslında tavsiye edilmeyen ve arızayı kısa süreliğine geçiren bir uygulamadır. Eskimiş ve ömrünü tamamlayan bujilerin yenisi ile değişmesi gerekir. Bujilerin temizliği bujiler söküldükten sonra zımpara ve pas sökücü kimyasallarla temizlenmesi ile yapılır. Aslında buradaki temel amaç bujiyi kontrol etmektir.Tekrarlamak gerekirse bujiyi temizlemek asla bir işinize yaramaz değiştirmek arızanıza, yakıtınıza, performansınıza direk etki eder.

Buji Fiyatları 2023

SON OLARAK; Buji nedir , buji değişimi nasıl yapılır, iridyum buji nedir yazımızın sonuna geldik. Her ne olursa olsun bujileriniz önemli ve kesinlikle bakımları ihmal edilmemelidir. Bakımını yaptırmadığınız takdirde otomobiliniz fazla yakıt sarfiyatı, performans düşüklüğü ve çekiş kaybı yaşar. Bujilerinizi değiştireceğiniz zaman malzemenin orijinal olmasına dikkat edin. Oto servis ya da oto sanayi gibi yerlerde değişecek olan bujilerinizin tırnak ve markalarına kesinlikle dikkat ediniz. Bujilerinizle beraber buji kablolarınızı da kontrol ettirmeyi unutmayın.

Gelen arama sorguları:

buji ne işe yarar nedir buji nedir ne işe yarar bujiler ne işe yarar araba bujisi ne işe yarar ne demek arabada nedir bujiler nedir arabada ne işe yarar araçta ne işe yarar ateşleme ne işe yarar ne ise yarar arabada opel vectra c temizleme fiyatları değişimi nedir tıp araba bujisi araba bujisi fiyatları nedir nasıl çalışır fiyat ne arabada ne işe yarar opel astra g kablosu ne işe yarar araba bujisi nedir 3 tırnaklı ne işe yarar araçlarda ne işe yarar

buji nasıl değiştirilir dizel araçlarda ne zaman değişir araba bujiler ıslanırsa ne olur motorda ne işe yarar araba değişiminin faydaları çekişi etkiler mi neden değişir motosiklet değişimi faydaları ıslanırsa ne olur ne kadar hegar ne işe yarar

Buji neden ıslanır çift tırnak yakıtı etkilermi renault clio buci fiyatları clio buji fiyatları reno clio fiyatları renault motor bujisi 4 tırnaklı ne işe yarar iridyum ne işe yarar nasıl çalışır kablosu nedir bujileri değiştirmenin faydaları dizel araba varmi fiyatlari ısıtma bujisi ne işe yarar buci değişimi fiyat linea fiyatları palio fiyatları albea fiyatı fiat albea renault fiyatları iridyum fiyatları lpg kızdırma bujisi kontrolü medir.nedir araba bujileri benzinli araba bujileri kaç km değişir nedemek dizel araçlarda bozuklugu nasil anlasilir soğuk arabanin bujileri eski ise ne olur değişimi kaç km bujiler ne kadar honda civic ne zaman değişir araç araç fiyatları arabanın çekişini etkiler mi değişimi sonrası yakıt artışı çalışma prensibi ateşleme bujisi nedir değiştirme fiyatları değişimi ne zaman ısıtma bujileri ne işe yarar nasıl temizlenir

en iyi araba fiyatları iridyum nedir tofaş performans arızası kablosu arızası nasıl anlaşılır lpg li araçlarda değişimi ne kadar sürede değişir iridyum ömrü opel astra tofaş çift tırnak iridyum motosiklet motosiklet fiyatları bujiler kaç km’de değişir dacia lodgy ısıtma bujisi arızası opel astra fiyatları ömrü kaç km doblo fiyatları megane 1 astra h opel vectra b astra j 1.4 turbo passat bujiler volkswagen bujiler fiat uno fiyatları astra g i20 değişimi volkswagen bujilerin değişimi megane 2 ömrü lpg bujisi honda temizleme spreyi motosiklet bujileri ateşleme sistemi tırnak aralığı kablosu yakıtı etkilermi isitma bujisi değişim ücreti

Bir Yorum Yap