Çok Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım

13.11.2020
Çok Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Çok Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım – Çok hızlı Zayıflamak İstiyorum – Çok şişmanım zayıflamak istiyorum – çok yiyorum zayıflamak istiyorum ! Bu soruları kendinize veya internete sormaya başladınız mı ? O zaman zayıflama sürecine girmenizi zamanı gelmiş demektir.

Son zamanlarda hızlı şekilde kilo vermenin birçok yöntemi araştırılmış ve türlü türlü yöntem ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler içerisinde bazı diyet programları kişiyi aç ve bitkin hissettiriyor. Bir diyete bağlı yaşamak oldukça zordur, aç ve bitkin hissetmek de bir diyetin  en temel belirtisidir. Fakat tüm diyetlerin kişiyi böyle hissettirmeyeceğini belirtelim!

Yaşam tarzınıza uygun olan diyet programları kilo verme konusunda daha başarılıdır. Bu sebeple hızlı biçimde kilo vermek istediğinizde uyguladığınız diyet programının da yaşam tarzınıza uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmeniz gerekir, haydi gelin beraber hızlıca kilo vermenin 5 altın adımına bir göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Basit Karbonhidrata Elveda Deyin

 • Şekerleri diyet programınızdan çıkarın. Şekeri yaşamınızdan çıkardığınızda açlık seviyenizin daha düzenli hale geldiğini ve daha az kalori aldığınızı fark edeceksiniz.
 • Vücudunuz enerji üretmek için karbonhidrat yakmak yerine depolanmış yağları yakmaya başlayacak, böylelikle daha rahat kilo vereceksiniz.
 • Karbonhidratı hayatınızdan uzaklaştırmanızın başka bir faydası da insülin seviyenizin düşmesi, böbreklerin fazla su ve sodyum atmasına engel olmanızdır. Bunun doğal bir sonucu olarak da gereksiz suyu ve ödemi azaltırsınız.

Her Öğünde Yeteri Kadar Protein Tüketin

 • Öğünleriniz içerisinde yeteri kadar protein almanız kilo vermenin en önemli yollarından olmaktadır.
 • Gerçekleştirilen pek çok araştırma, yeteri kadar protein alımının kalori harcamasını gün içerisinde 70-100 kalori kadar artırabileceğini ortaya koyuyor.
 • Yeterli miktarda protein alınan diyet programları aynı esnada yeme isteğini %50 oranında azaltıyor. Geceleri bastıran açlık hissini de azaltıyor.
 • Bu tür diyetler aynı zamanda kendinizi tok hissetmenizi sağlıyor.
MUTLAKA OKUMALISIN:   Göz Altı Morlukları

Diyet Programında Sebzelere Yer Açın

 • Kilo verme sürecinde tabağınızda muhakkak sebze olsun. En çok da karnabahar, brokoli, domates, ıspanak, salatalık, marul ve pazı gibi düşük karbonhidrat içeren sebzeleri tüketin.
 • Diyete dahil etmiş olduğunuz sebzeler tokluk hissinizin süresini uzatır ve diyet esnasında aç kalmanızı engellemiş olur.

Takviye Ürünleri Göz Ardı Etmeyin

Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın birçok yolundan biri de takviye ürünlerden destek almaktır. Piyasada çok sayıda bulunan zayıflama ürünleri iyice araştırılmalı, devlet tarafından test edilmiş, onaylanmış ve sağlığa zararlı olmayan ürünler kullanılmalıdır.

Diyet Programına Sağlıklı Yağlar Dahil Edilmeli

 • Diyet programlarında yağlara ihtiyaç vardır. Sağlıklı yağlar, yağ yakımını hızlandırır.
 • Avokado yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı sağlıklı yağlardır. Örnekler arttırılabilir elbette.

Su İçmeyi ve Hareket Etmeyi Arttırmalısınız

 • Kilo verme süreci boyunca su ve hareket önemlidir.
 • Haftanın 5 günü yürüyün. Koşun, bisiklete binin. Fırsatınız varsa yüzebilirsiniz bile. Spor yapmadan zayıflamak oldukça zor gerçekleşir.
 • Su içmeyi ihmal etmeyin. Günde 2.5-3 litre su tüketin. Metabolizmanız hızlanacak ve hızlı kilo vermeye başlayacaksınız.

Çok Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım Diyenlere Öneriler

Dış görünüşlerinde bir problem olamayan ancak çok zayıflama isteğinde olan insanların bu düşünceye girmelerinde önce psikolojik sonra toplum da insanları fiziki olarak yargılanması vardır. Ne kadar zayıflasa da bununla yetinmeyen yine de kendini ayna karşısında kilolu gören insanların psikolojik olarak yaşadıkları gözden geçirildiğinde bir takım yaşadığı olaylar görülüyor.

Kilonun Takıntı Haline Gelmesi

Bir kaç kilo fazlası olan insanlar bile toplumda diğer saygısız insanlar tarafından dalga konusu olabiliyor. Bir insanla herkesin önünde kilolarıyla dalga geçilmesi o insanda kiloları bir takıntı haline geliyor ve ayna karşısında her zaman kendini sağlıklı kilosunda olsa bile şişman görüyor. Kilo takıntısı olan insan daha çok kilo vermek için günlerce aç kalabilir ama bir süre sonunda sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   1 Haftada 10 Kilo Verdiren Yoğurt Kürü

İstediği Kıyafetleri Giyememek

Her kıyafet aynı ölçüyü yansıtmıyor. Bazen 38 bir beden pantolon dar gelirken bazen de bol gelebiliyor. Çok zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım diyen, kilosuyla sağlıklı bir şekilde yetinemeyen insanlar istedikleri kıyafetlere giremedikleri için daha çok zayıflama eğiliminde bulunabiliyor.

Zayıflık ile Güzellik Algısı

Televizyonda görülen birbirinden güzel mankenler ve dizi oyuncuları hepsi zayıf ve fit bir vücuda sahiptir. İnsanlar özellikle Türkiye’de bu güzellik algısını tek bir madde olarak sıralıyor. Bazı insanlar sağlıklı kilosunda olsa bile zayıflama sürecini bitirmiyor. Çünkü güzellik anlayışı televizyonda gördükleri fit ve zayıf vücut olarak biliniyor. Oysaki insan sağlıklı kilosunda güzeldir. Bazı insana zayıf vücut yakışırken bazısına ise balık etli vücut daha çok yakışıyor.

Yukarıda sayılan maddeler de genellikle çok zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım diyen insanların arasında psikolojik sorunların ve takıntıların etkisi büyük oluyor. Bunların yanında kilolu insanların toplumdan dışlanma kaygısı, özgüven eksikliği, vücudunu sevmeme gibi problemler oluyor. İnsan öncelikle kendini sevmelidir vücuduyla barışık olmalıdır.

Kendini ve vücudunu sevmeyen insan sürekli bir zayıflama problemi ve aşırı kilo kompleksi içinde yaşar. Zayıfladıkça sağlıksız bir vücuda sahip olması kaçınılmazdır.

Bir süre sonra yeterli yağ ve kas oranı sağlanmadığında iç organlar işlevini yitirebilir. Bunların sonucunda yine insan hastalıklı bir vücudu sevmiyor.

Çok zayıflamak istiyorum diyen insanlara öncelikle kendini sevdirmeyi ve özgüven sahibi olması gerektiği aşılanmalıdır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.