CR2 to Jpeg Dönüştürme Nasıl Yapılır ?

Fotoğrafçılar açısından çekilen fotoğrafların depolanması özel bir önem taşır. Bu işlemler yapılırken dosya formatları da önemli hale gelir. RAW formatı fotoğrafçıların tercih ettiği dosyalama yöntemleri arasında yer alırken aynı zamanda dijital negatif olarak da bu formattan bahsetmek doğru olur. CR2 JPG Dönüştürme işlemi fotoğrafçıların işlerini kolaylaştırıcı yanları ile dikkat çeker.

Canon kameralar söz konusu olduğunda RAW formatının kullanıldığı bilinir. CR2 de Canon kameraların kullandığı RAW biçimi olarak adlandırılır. RAW formatının birçok avantajı bulunur. CR2 görüntülerin bazı dezavantajları bulunurken bunlardan biri de çeşitli görüntü izleme programları ile uyumsuz olmalarıdır. Bundan dolayı da fotoğraf web adresleri üzerinden paylaşılacağı zaman sorun yaşanabilir.

Bu tür problemlerin önüne geçilebilmesi içinse formatın başka bir dosya formatına dönüştürülmesi gerekli hale gelir. Bu durumda da JPEG dosya formatından söz etmek doğru olur. JPEG dosya formatının bazı avantajları olurken daha az yer kaplaması önemli özellikleri arasında yer alır.

Kaynak: https://tr.reaconverter.com/

RAW Formatı Nedir ?

CR2 JPG Dönüştürme işlemleri sırasında çeşitli yazılım programlarından yararlanılabilir. İngilizce işlenmemiş , ham anlamlarına gelen RAW kelimesi fotoğrafçılık açısından ele alındığında herhangi bir işlem görmemiş fotoğrafları ifade eder. Bu sebeple de dijital negatifler olarak RAW formatta çekilen fotoğrafların değerlendirildiği görülür. RAW Formatı Nedir ? Dendiğinde sensöre düşen ışık bilgisinin direkt olarak karta yazıldığı görülür.

Bu formatta çekilen fotoğrafların kapladığı alanın çok geniş olması dosyalama işlemleri sırasında sorun yaratabilmektedir. Bu sebeplerle de fotoğrafların sıkıştırılarak depolanması gerekebilir. RAW dosya formatında yer alan fotoğraflar analog dönemde çekilen ve karanlık odada işlenmeden önce negatif halde olan fotoğraflara benzer. Dijital negatif adlandırması da buradan gelir. Bu tür formatta saklanan fotoğraflar orijinal haldedir ve kayıp yaşamaz. Fotoğrafın basım aşamalarında aslına uygun olması istenen bir durumdur.

JPEG formatına göre fazla alan kaplaması bu uygulamanın dezavantajları arasında kabul edilir. E-Posta ile fotoğraf gönderilmek istendiğinde depolama veya gönderim işlemlerinin uzun sürmesi de zorluklar arasında yer alır. CR2 olarak üretilen görüntüler çeşitli görüntü izleme programları açısından da uyumlu değillerdir. Canon kameraların kullandığı RAW biçimi CR2 olarak adlandırılır.

JPG Formatı

JPG Formatı fotoğrafların dosyalanması ya da yüklenmesi gerektiğinde tercih edilen bir dosyalama yöntemidir. Sıkıştırılan fotoğraflar dosyalanırken en az kayıplı şekilde saklanır. İyi bir görüntü kalitesinin muhafaza edildiği bu formatta saklamak da aktarım yapmak da oldukça kolay ve hızlıdır. CR2 JPG Dönüştürme işlemi için kullanılacak yazılım programları sayesinde kısa sürede işlemleri tamamlamak mümkün olur.

Fotoğrafların bellek kartında fazla yer kaplaması ya da bir yerden başka bir yere aktarımı gerekli olduğunda saklanacak dosya formatı önemli hale gelir. Bu sebeplerle de CR2’den JPEG dosya formatına geçiş gerekli olabilmektedir. Kayıplı dosya uzantısı olarak da bilinen JPEG fotoğrafçıların çalışmaları sırasında onlara oldukça kolaylık sağlar. Bu tür işlemlerin yapılması gerekli olduğunda da doğru bir yazılım programının tercih edilmesi nitelik artırıcı bir çalışmadır.

Kaynak: https://tr.reaconverter.com/convert/cr2_to_jpg.html

Bir Yorum Yap