Maaş

Cumhurbaşkanı Maaşı 2023 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar ?

cumhurbaskani maasi 2023 cumhurbaskani maasi ne kadar 9369

Cumhurbaşkanı Maaşı 2023 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar araştırmamızla sizlerleyiz. Günümüzde siyaset ve kamu sektörlerindeki kişilerin maaşları oldukça fazladır. Hiyerarşik düzene sahip kamu yönetiminde ücret olarak en yüksek kademe cumhurbaşkanı maaşı sayılmaktadır. Cumhurbaşkanı olabilmek için lisans diplomasının yanı sıra yaş ve yeterlilik gibi koşullar bulunman Türkiye Cumhuriyeti’nde seçilen Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır. Devlet başkanı da denilen Cumhurbaşkanlarının çeşitli görev ve yetkileri bulunmaktadır. Milletinin birliğini temsil eden Devlet başkanlarının temel görevi anayasanın uygulanmasını ve devlet organlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Cumhurbaşkanları yürütme yetkisine sahiptir, bu kapsamda TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafında hazırlanan yasaların yürürlüğe konulmasını ve uygulanmasını sağlar. Bu yazımızda Dünya Cumhurbaşkanları ve aldıkları maaşların asgari ücretle karşılığı gibi çeşitli bilgileri sizin için derledik.

İlgili Diğer Yazılar :

CUMHURBAŞKANI MAAŞI 2023

Türkiye’de Cumhurbaşkanı olmak isteyen kişinin en az 40 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Doğrudan halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanlarının aynı zamanda milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmalıdır. Türkiye milletinin birliğini temsil eden bu devlet insanlarının çeşitli yetkileri bulunmaktadır. Bunlar arasında; kânunları yayımlamak, iç ve dış siyaset hakkında Meclise bilgi vermek ve milli güvenlik politikalarının belirlemesi gibi maddeler yer alır. Devletin başında bulunan Cumhurbaşkanlarının görev ve yetkileri ülkeden ülkeye göre değişmektedir.

Avrupa’da toplam 27 ülkede asgari ücret uygulaması bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında 2004 yılında Türkiye’nin asgari ücret seviyesi 12’nci sırada yer alırken şu an 23. sıraya gerilemiştir. Bu gerilemede avronun değerlenmesi etkili bir rol alsa da, ülkemizin özellikle son yıllarda yaşadığı ekonomik durgunluk da, en az asgari ücret uygulayan ülkeler arasına girmemize neden olmuştur. Dünya üzerinde kendi ülkelerini temsil eden Cumhurbaşkanlarının her biri farklı ücret almaktadır. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD)’ nün her sene yayımladığı listede; ülkelerin devlet başkanlarının aldıkları maaşın ülke asgari ücretinin kaç katı olduğu bilgisi yer almaktadır. Bu liste doğrultusunda, Türkiye Cumhurbaşkanı maaşı, dünya üzerinde asgariye tutara göre en çok maaş alan başkanlar listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

İçerisinde Almanya, Şili, Portekiz gibi ülkelerin bulunduğu bu listede Türkiye Cumhurbaşkanı asgari ücretin 31 katını alarak, Şili’nin 38 kat alan devlet Başkanının arkasından gelmektedir. Bu bağlamda Türkiye Cumhurbaşkanı maaşı 2022 yılı itibarıyla 88 bin TL’dir. Listede yer alan farklı ülkelerde devlet başkanlarının en az ücret aldığı ülkeler arasında asgari ücretin 7-9 katıyla; Hollanda, İspanya, Portekiz, Slovenya ve Polonya bulunmaktadır.

Ülkelerin Cumhurbaşkanı Maaşı 2023

Diğer ülkelerin yıllık aldıkları cumhurbaşkanı maaşı ise şu şekildedir;

  • İsviçre Cumhurbaşkanı: 425.500 Euro
  • ABD Başkanı: 400.000 ABD Doları
  • Türkiye Cumhurbaşkanı: 88.000 TL
  • Avustralya Cumhurbaşkanı: 340.500 Euro
  • Fransa Cumhurbaşkanı 194.400 Dolar
  • Rusya Başkanı: 136.000 Dolar
  • Almanya Başbakanı: 234.400 Dolar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının aldığı maaş her sene artmaktadır. Bu ücret yıllara göre listelendiğinde şu şekildedir; 2023 (81.250 TL), 2018 (59.000 TL), 2016 (35.295 TL), 2014 (26.800 TL). Bu maaşların asgari ücret karşılığı genellikle 30-40 katı arasındadır.

Ülke genelinde en önemli görev ve yetkilere sahip Cumhurbaşkanlarının gerçekleştirdikleri faaliyetler ülkenin hem ekonomik durumunu hem de dış siyaset yapısını etkilemektedir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre en az üniversite diplomasına sahip olması gereken Cumhurbaşkanlarının aldıkları ücretler her sene değişmektedir. Bu kapsamda Avrupa ülkeleri devlet Başkanları arasında asgari ücrete göre en fazla maaş alan Cumhurbaşkanı Türkiye’dedir. 2023 yılı itibarıyla 88 bin TL olan Türkiye cumhurbaşkanı maaşı asgari ücretin 31 katıdır.  Türkiye, “asgari ücretin yirmi beş katından fazla ücret alan devlet başkanları” listesinde bulunan iki ülkeden birisidir. Birinciliği yöneten Şili devlet Başkanı Sebastián Piñera, asgari ücretin 38 katı kadar alırken; Avrupa ülkelerinde başka hiçbir cumhurbaşkanı maaşı asgari ücretin 20 katından fazla değildir. Ülke liderlerinin asgariye göre en fazla ücret aldığı ülkeler sırasında birinci grupta yer alan Türkiye’nin asgari ücret seviyesi 27 ülke arasında 23. Sırada yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar ?

Cumhurbaşkanı Maaşı 2023 yılında 88.000 TL dir.

Cumhurbaşkanı Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Cumhurbaşkanı maaşı son güncelleme ile birlikte 88.000 TL dir.

Bir Yorum Yap