Otomobil

Dizel araba neden geç çalışır

dizel araba neden gec calisir 395

Dizel araba neden geç çalışır ? Dizel olsun benzinli olsun, veya benzin + lpg’li olsun, eğer araçta geç çalışma sorunu varsa öncelikle kontrol edilmesi gereken aksamlar vardır. Bu kontroller sırasıyla yapılıp arızanın giderilip giderilmediğine bakılır. Eğer arıza giderilmemiş ise farklı çözüm yöntemlerine başvurulur.

Dizel araba neden geç çalışır , Dizel aracın geç çalışma nedenleri 2023 , dizel geç çalışma sorunu , dizel araç geç çalışıyor , dizel araç geç marş alıyor
Dizel araba neden geç çalışır 3
  1. Öncelikle aracın ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Eğer aracınız soğuk havalarda geç çalışıyor ise aracın kızdırma bujileri ( ısıtma bujileri ) kontrol edilmelidir. Bujilerde herhangi bir arıza var mı yok mu incelenmelidir. Kızdırma bujileri aracın ateşleme sistemindeki temel yapıtaşlarından biridir ve kızdırma bujilerinin herhangi birindeki bir arıza aracın geç çalışma sorununu tetikleyecek belki de ilk sebebi olacaktır. Kızdırma bujilerini kontrol ettiniz hatta yenisi ile değiştirdiniz ancak geç çalışma sorunu devam ediyor ise ikinci adıma geçmelisiniz.
  2. Arabanın geç çalışma nedenlerini araştırırken ikinci adımınız aracın yakıt filtresini ( mazot filtresi ) kontrol etmek olmalıdır. Eğer yakıt filtreniz yıpranmışsa eskimişse veya deformasyona uğramışsa, hatta aracın orijinal yakıt filtresi yerine uydurma bir yakıt filtresi takılmışsa filtre görevini göremiyor ve bu da geç çalışma sorununa neden oluyor olabilir. Dizel aracınızın yakıt filtresini kontrol etmek ikinci adımdır ve eğer yakıt filtresi değişimi de bu sorunu çözmüyor ise üçüncü adıma geçmeniz gerekmektedir.
  3. Üçüncü adımda ise motorda boğulma olmasıdır. Motorda boğulma var ise araç geç çalışabilir. Bu durumda aracınızın kaputunu açarak, motor kelepçelerini gevşetip bir temizleme spreyi sıkmaktır. Bazı vakalarda sorunu çözdüğü gözlemlemiştir.

Bize yöneltilen cevaplar arasında bir ekstra sorun çözümü de mazot hortumunda çatlak olması. Çatlak onarılırsa veya hortum değişirse sorunun çözüldüğü görülmüştür. Siz de Dizel Araba Geç Çalışma Nedenleri konusu ile ilgili bir sorun yaşadıysanız ve farklı bir şekilde çözüme ulaştırdıysanız yorum bölümünden Dizel araba neden geç çalışır çözümünü yazarak faydalı olabilirsiniz. dizel araba neden geç çalışır dizel geç çalışma sorunu dizel aracın geç çalışma nedenleri dizel motor soğukken geç çalışıyor dizel motor sıcakken geç çalışıyor dizel arabanın geç çalışması dizel araç neden geç çalışır.Dizel araba neden geç çalışır , Dizel aracın geç çalışma nedenleri 2023 , dizel geç çalışma sorunu , dizel araç geç çalışıyor , dizel araç geç marş alıyor

Bir Yorum Yap