Dolar Ne Olur Uzman Yorumları

Piyasalar dünyadaki gelişmelere bağlı olarak her geçen saniyede değişimler yaşar. Döviz kurunu etkileyen unsurların başında turizm ve dış ilişkiler, yurt içinde ve yurt dışındaki faiz oranları, ekonomil ilişkiler, enflasyon değişimleri, para birimlerine olan arz ve talep dengesi, cari açıklar, IMF ve FED kararları olarak değerlendirilebilir. Yatırım yapmak isteyenler ya da yapanlar dolar ne olur uzman yorumları araştırmaları yaparlar. Her dönemde bu unsurlara göre dolar yükselir ya da düşer. Özellikle FED kararları tüm dünyadaki para politikasını hatta faiz kararlarını ve ülkelerin iç politikalarına pozitif ya da negatif olarak yansır.    

İlginizi çekebilir: Para Kazandıran Uygulamalar

Dolar Ne Olur

Genel olarak ülke piyasasındaki dolar miktarı da ülkedeki dolar fiyatını belirler. Doların sabit kalabilmesi için yabancı yatırımcının para girişi yapması, turizm sektörünün büyük olması ve ihracat ile elde edilen gelir oranının fazla olması gereklidir. Eğer ülke içerisinde dolara olan talep artar ve doların ülke içindeki oranın yükselir ise dolar yükselecektir. Özellikle yabancı yatırımcının yatırım yapmaması, siyasi alanda yaşanan sorunlar, turizm gelirlerinin azalması, üretimin azalması ve ülke ihtiyaçlarının dışarıdan satın alınıyor olması da doları yükselten etkenler arasında sayılabilir. Son dönemlerde de dolar ne olur uzman yorumları araştırmaları çok fazla yapılıyor. Çünkü doların yukarı doğru ilerleyişi durmuyor. Artan dolar fiyatları tüm ülkeye pahalılık getiriyor. Bu da alım gücünü çok fazla düşürüyor.

Dolar son dönemlerde oldukça hareketli olurken son bir aydır belirli bir ortalama ile takip ediliyor. Uzmanlar dolar yükseldiğinde 8.85 bandını zorlayabilir. Geri çekilmelerde ise 8.64 seviyesini görmesi  hatta daha düşmesi bekleniyor. Tarım dışı istihdam çalışmaları doların sabit seyirde devam etmesini sağlamıştır. Dolar TL karşısında genellikle günü değer kazancı ile tamamlıyor. Sabah saatlerinde sabit değerlerle güne başlayan dolar, yaşanan gelişmelere bağlı olarak bir miktar artmayı başarıyor. Son günlerde yurt içinde önem bir veri akışı bulunmadığı için dolar ne olur uzman yorumları doların sabit kalacağı şeklinde olacaktır.

Dolar Ne Kadar Olur

Dolar endeksi güçlenmeye devam ediyor. Bu da özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerine baskı oluşturuyor. Teknik olarak bakıldığında dolar kuru yukarı trend görünüm sunuyor. Dolar kurunun 8.60 değerinin görmeden düşmesi de beklenmiyor. Hatta dolar kurunda yukarı trend daha çok bekleniyor. Özellikle ABD tarafında açıklanacak istihdam verileri anlık olarak fiyatlamalar açısından çok önemlidir. Altının yükselişe devam ettiği şu günlerde ABD’deki işsizlik başvuruları artmaktadır. Bu da dolar ne olur uzman yorumları arasında doların yükselmesine neden olacak bir başka değerdir. DoLar kurunun düşmesi ve bu alanda kalıcılık sağlaması için satıcıların baskın olması gereklidir. Kur içerisinde Türk Lirası aleyhine işlemler gerçekleşirse dolar yükselecektir.

Piyasalardaki doların yükselişi devam ediyor. Uzmanlar bu alanda doların direnç seviyelerini zorlayabileceği görüşündedir. TL lehine yaşanan hareketlilik dolarda bir miktar düşmenin yaşanmasını sağlayabilir. Pandemi döneminde delta varyantının daha fazla kısıtlama getireceği endişesi piyasalarda Asya varlıklarının baskı altında kalmasına neden oluyor. Özellikle dolar ne olur uzman yorumları arasında Avrupa ve ABD’deki aşılama oranlarının yüksek olması da piyasalarda yaşanan olumsuz etkisi sınırlandırıyor. Bununla beraber risk alma iştahının düşük olması, ABD’den gelen iyi veriler nedeni ile dolar yükseliyor. Önümüzdeki süreçte dolardaki yükselişi tarım dışı istihdam verileri, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ISM imalat verisi belirleyecektir. Dolar kurunda şu dönemde yaşayan düşüşler geçicidir. Bu nedenle bu düşüşler yatırımcılar için alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Uzmanlar S400 spekülasyonu ile başlayan düşüşün geçici olacağı konusunda görüşler bildirmektedir.

Dolar Ne Kadar Olur 2023 ?

Dolar yükseldiğinde 8.85 bandını zorlayabilir. Geri çekilmelerde ise 8.64 seviyesini görmesi hatta daha düşmesi bekleniyor.

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları 2023

Son günlerde yurt içinde önem bir veri akışı bulunmadığı için dolar ne olur uzman yorumları doların sabit kalacağı şeklinde olacaktır.

Bir Yorum Yap