Krediler

Düşük Tutarda Kredi Çekmem İçin Kefil Şart mı?

dusuk tutarda kredi cekmem icin kefil sart mi 11

Kredi sicili bozuk olan ya da yüksek bir geliri bulunmayan kişilerin bankalardan kefilsiz ve ipoteksiz kredi çekebilmesi oldukça zordur. Bu kişiler geri ödeme için belirli riskler teşkil ettiği için bankalar borcun alınacağı konusunda tam anlamıyla emin olamaz. Özellikle taşıt kredisi ve konut kredisi gibi yüksek miktarlı kredi türlerinde bankalar sizlerden bir kefil göstermenizi isteyebilir. Üstelik her kişi kefil olarak da kabul edilmiyor.

Kefil olarak göstereceğiniz kişinin kredi sicilinin bozuk olmaması ve gelir durumunun iyi olması istenir. Ancak bankalar ihtiyaç kredileri gibi düşük miktarda krediler kullandırırken kefil talep etmeyebiliyor. Bu kredilerin genel olarak 5-10 bin TL civarında olduğu için kefil göstermenize gerek kalmaz. Asgari ücret tutarında bir aylık gelirinizin olması bile bu kredileri kefilsiz olarak alabilmenizi sağlar.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Kefil Göstererek Kredi Alabilir mi?

Kefilli kredi başvuruları kimi durumlarda banka müşterileri için avantajlı olabiliyor. Özellikle kredi notunuz beklenen seviyenin çok altında ise bankalara teminat olarak bir kefil gösterebilirsiniz. Düzenli bir gelire sahip olan kişilerin bankaya kefil olarak gösterilmesi, kredi başvurularının olumlu olarak değerlendirilmesini sağlar.

Çünkü bu durumda bankanın borcunu geri alamama riski ortadan kalkar. Başvuruyu yapan kişi bankaya borcunu ödemediği zaman yasal olarak borç, kefil gösterilen kişiye devredilir. Bu sayede bankalar her şekilde kredinin toplam tutarını geri alabilmiş olur.

Kefilli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kefilli kredi başvuruları yapmak isteyen kişilerin doğrudan banka şubelerine gitmesi gerekiyor. İnternet üzerinden ya da SMS üzerinden kefilli başvuru yapabilmek mümkün değildir. Şubelerde kredi başvurusunu yapan kişilerden istenen belgelerin aynısı, kefil olan kişiden de istenir. Kefil olan kişilerin kimlik fotokopisi ve gelir dökümü gibi belgeleri bankaya vermesiyle başvuru tamamlanır.

 

Sizin de siciliniz bozuk olabilir ancak bu sizin kredi almanıza engel değil. Yorum kısmına bu konu ile ilgili sorunlarınızı yazdığınızda sizi yönlendirebiliriz.

Bir Yorum Yap