Dizi Haberleri

Efsane Filmler Listesi 2021

Efsane Filmler, Efsane Filmler Listesi 2021

Efsane filmler , yıllar boyu tüm dünyaca kabul görmüş, herkesin diline dolanmış, ruhuna dokunmuş filmler olarak karşımıza çıkarken, bu yazımızda sizlere en efsane filmler hakkında bilgiler vereceğiz. Efsane filmler listesi yazımız ile bilmek istediğiniz tüm filmlere dair bilgi bulabileceksiniz.

Efsane Filmler Listesi : En Efsane Filmler Yerli Yabancı Efsane Olmuş Filmler

1. Ucuz Roman/Pulp Fiction

Dram ve suçun iç içe olduğu film 1994 çekilmiş, 1995’te Türkiye’de vizyona girmiştir. Farklı insanlar ve 3 faklı hikayenin beklenmedik bir şekilde kesişmesi filmin konusunu oluşturmaktadır. Ringo ve Yolanda birbirlerine aşık sevgililerdir. Normal çiftlerden küçük farkları vardır. Çünkü ikili hayatlarına heyecan katmak için küçük çapta hırsızlıklar yapmaktadır. Vincent ve Jules korkusuz iki gangsterdir. Patronları olan Marsellus Wallace’a ödeme yapmayıp onu dolandırmaya çalışan iki gencin icabına bakmak için görevlendirilirler. Patron Marsellus boksör Butch ile maçta yenilmesi için iyi bir ücret karşılığında anlaşma yapar. Fakat gururlu boksör anlaşmayı bozarak kaçacaktır. Vincent’in patronu Florida’ya gittiğinde onun karısıyla bir gecelik ilgilenmesi için görevlendirilir. Kader bu insanları beklenmedik biçimde birleştirecektir. Filmde olaylar her ne kadar birbiri ile alakasız gözükse de aslında bir o kadar bağlantılıdır.

Ucuz Roman/Pulp Fiction konusu

Oldukça beğenilen film 8.9 IMdb puanı almış, en güzel filimler arasına girmiş ve IMdb Top 250 listesindeki 7.liğini geçen zamana rağmen korumuştur. 7 dalda Oscar’a aday olmuş ve En İyi Senaryo Oscar’ını almıştır. Bunun haricinde oyuncular ve film toplamda 27 ödül daha almıştır. Düşük bütçeyle çekilmiş olduğu halde sonrasında büyük hasılat elde etmiştir. Yolanda’nın takma ismi Honey Bunny’dir hikayesi ise yönetmene kısa bir süre bakması için tavşan getirilir, fakat yönetmen tavşana bakamaz ve tavşan ölür. Olaydan esinlenen yönetmen takma ismi Yolanda karakteri için yazar.

2. İyi, Kötü ve Çirkin

Western türünde çekilen film 1966’da seyirciyle buluşmuş, 1969’da ise Türkiye’de vizyona girmiştir. Sarışın İyi, Sentenza Kötü, Tuco ise filmin adındaki Çirkin karakteridir. Çirkin’i yakalayana ödül verilecektir. Keskin nişancı İyi ile Çirkin iş birliği yapmaktadırlar. İyi Çirkin’i adalete teslim eder ve ödülü alır. Sonrasında asılacakken Çirkin’i kurtarır. Böyle devam ederken işler ters gider, ortaklıkları bozulur. İyi Çirkin’i cezalandırarak elleri bağlı yürütür. Aradan zaman geçer ve Carson intikam için Sarışın’ın peşine düşer. Ellerini bağlar, susuz bırakarak yürütür. İkili birbiriyle uğraşırken ortaya Sentenza yani Kötü çıkar.  Bill Carson adındaki asker altın dolu hazineyi ele geçirmiştir. Sarışın susuzluktan ölmek üzereyken Sentenza ile karşılaşırlar. Asker altınları savaşın olduğu cepheye gömmüştür.  Sarışın mezarın adını, Turco da yerini öğrenmiştir. Durum böyle olunca ikili iş birliği yapmak zorunda kalır. İyi Kötü ve Çirkin’in altınları elde etmek için aralarında verdiği mücadele beyaz perdeye yansımıştır.

İyi, Kötü ve Çirkin Konusu

Gelmiş geçmiş en iyi Western filmlerden birisidir. 8.9 IMdb puanı alarak Top 250 en iyi efsane filmler listesi içerisine ilk sıralardan yerleşmiştir. Aralarında konu bağlantısı olmayan Bir Avuç Dolar ve Birkaç Dolar İçin serisinin üçüncü filmidir. Filmde mezarlıktan çıkan iskelet öldükten sonra bir filmde oynamak istediğini vasiyet eden birisine aitmiş. Ayrıca havaya uçurulan köprü sahnesinde büyük talihsizlik olmuş. İlk havaya uçurulduğunda kameralar yokmuş ve yanlış anlaşılma sonucu havaya uçurulmuş. Köprü tekrar inşa edilmiş ardından sahne çekilmiş.

3. Esaretin Bedeli/The Shawshank Redemption

Dram türünde olan film 1994 yılında beyaz perdede boy gösterdi. Bankacı Andy Dufrense (Tim Robbins) karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle suçlanır. Delillerin Andy’nin suçlu olduğunu işaret etmesi üzerine ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Shawshank Hapishanesi’ne gönderilir. Tecavüzün, kavganın, türlü kötülüklerin döndüğü bu yer adeta pislik yuvası gibidir. Başlarda sessiz ve kendi halindeyken Red (Morgan Freeman) ile tanışır. Yeni arkadaşı sayesinde diğerleriyle de yakınlaşır. Bankacı olduğu için hesap işlerinde iyidir bu sayede kısa sürede hapishane müdürünün çok da yasal olmayan mali işlerini yürütmeye başlar. Pozitif ve umutlu oluşu ile orada bulunan insanlara umut aşılar. Her şeyin dışında çok zeki bir insandır ve Rita Hayworth sayesinde hapishanede uzun süre kalmayacaktır.

Esaretin Bedeli/The Shawshank Redemption Konusu

Stephen King’in yazdığı Different Seasons kitabının içerisinde yer alan Rita Hayworth ve Shawshank Redemption hikayesinden uyarlama film tamı tamına 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. En iyi efsane filmler arasında bir numaraya ulaşan yapım vizyona girdiği ilk zamanlar gişede hüsrana uğrasa da sonrasında büyük yankı uyandırmıştır. 9.3 IMdb puanı alarak IMdb 250 listesinde birinci sırada bulunur. Diğer ülkelerde farklı isimlerle seyirciyle buluşmuştur. Red karakterinin asıl hikayede kızıl bir İrlandalı olduğu bilinir fakat yönetmen yetenekli oyuncu Morgan Freeman için rolü uygun görmüştür. Filmde sadece 2 kadın kısa süreli olarak rol almıştır.

4. Baba/The Godfather

Dram türünde çekilen film 1972’de Amerika’da 1973’de Türkiye’de gösterime girer. İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği dönemde başlayan film 10 yıllık bir süreci seyirciye sunar. New York’ta yaşayan ve İtalyan olan güçlü bir mafya ailesinin babası Don Vito Corleone (Marlon Brando) şehrin yer altı işlerini yönetir. Onun ailesinin haricinde 4 güçlü aile daha yer altı işleriyle ilgilidir. Fakat Don Corleone diğerlerinin haricinde politikacılar ve yargıçlarla sıkı dosttur. Dostlukları sayesinde her yere erişimi olur. New York’un en büyük uyuşturucu üreticisi Solozzo (Al Lettieri) Baba’ya yasal koruma karşılığında büyük miktarda para teklif eder. Teklifi uyuşturucunun politikacılarla arasında sorun çıkaracağını düşünen Baba tarafından reddedilir. Cevaptan memnun kalmayan Solozzo arkasına büyük adamlar alarak suikast düzenletir. Sonuçları doğrultusunda evin küçük oğlu Micheal (Al Pacino) işlerde aktif hale gelir. Büyük mafya aileleri arasında savaş başlar.

Baba/The Godfather Konusu

Mario Puzo’nun yazdığı The Godfather romanından uyarlanan film sinemalarda yer aldığı günden bu yana büyük ses getirmiştir. Çekimleri hiç kolay olmamış, düşük bütçe, zaman sınırlaması ve gerçek mafyaların tehditleri arasında tamamlanmıştır. Baba karakterinin yüzünün unutulmazlar arasına girmiş çenesi için Marlon Brando seçmelerde ağzına pamuk yerleştirmiş, deneme çekimlerinde ise dişçisine protez yaptırmıştır. Türkiye’de en çok izlenen ve satılan film olarak yer almıştır. En efsane filmler arasında tartışmasız ilk sıradadır. 9.2 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde uzun süre birinci kalmış, 2008’de ikinciliğe yerleşmiştir. Oyuncular ve film çok sayıda ödül almıştır. Marlon Brando Oscar için gitmemiş yerlilere karşı olan davranışlardan dolayı yerine yerli bir kadını göndermiş ve ödülü kabul etmeyerek protesto etmiştir. Al Pacino en iyi yardımcı aktör adayı olduğu ödül törenine gitmemiş, yardımcı oyunculuğu kabul etmeyerek protesto etmiştir.

5. Baba 2/The Godfather 2

İlk film o kadar başarılı olur ki yönetmen filmin çekimleri bitmeden ikincisinin planlarını yapmaya başlar. Baba 1’in devamı olan film dram türündedir. 1974’te vizyona girer. İlk filmde ailenin küçük çocuğu olan, II. Dünya Savaşı’ndan yeni dönen Micheal Corleone’nın (Al Pacino) bu filmde mafyada başa geçiş ve yaşadığı değişimler konuyu oluşturur. Geriye dönüş kullanılan filmde Micheal’ın yanı sıra babası Vito Carleone (Robert De Niro) nasıl mafya kurduğu, küçüklüğünden itibaren yaşadıkları kısa parçalar halinde beyaz perdeye yansır. Hiç istemeyerek mafya işlerini devralan Micheal oldukça zekidir bu sayede hızla yükselir. Ailesini korumak zorundadır ve kendi iradesi dışında gelişen olaylar onu farklı bir kişiliğe dönüştürür. Özgüveni arttıkça içinde büyüyen acımasızlık Micheal’ın yalnız ve mutsuz olmasına sebep olur.

Baba 2/The Godfather 2 Konusu

İlk filminden daha çok beğenilen yapıt 9.0 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde üçüncülüğe yerleşir. Sadece 45 dakika Vito Corleone rolüyle ekrana gelen Robert De Niro performansı sayesinde Oscar alır. Bunun dışında eser toplamda 6 adet Oscar’ı kapar. Devam niteliğinde Oscar alan ilk film unvanını da böylece elde eder. En çok izlenen efsane filmler listesi içinde The Godfather serisi başlarda bulunur. Filmin 3.sü 1990’da çekilmiş dördüncüsü de çekilmek istenirken senarist Mario Puzzo’nun ölümüyle rafa kaldırılır. Sonrasında Mark Winegardner 2004 ve 2006’da Baba ile ilgili 2 film yazar. Filmin oyunu da çıkartılır fakat fazla başarılı olamaz.

6. Kara Şövalye/The Dark Knight

Efsaneleşmiş Batman karakterinin başrolde olduğu film 2008 yılında aksiyon türünde vizyona girer. Batman Başlıyor’un devamı olarak çekilir. Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan yer alır. Suçluların korkulu rüyası Batman işlerini ilerleterek Savcı Harvey Dent ve Teğmen Jim Gordon ile çalışır. Gotham’da suçlar azalmaya başlarken bir banka soygunu ile Joker ortaya çıkar. Mafyaların başlarında bulunan kişiler suçlarını saklayabilmek için bütün paralarını Çin’de yaşayan Lou’ya verir. Batman Çin’e gider ve Lou’yu getirir. Böylece mafyaların başlarındakiler polisin avucunun içine düşer. Batman’den kurtulmak için Gotham’ın yer altı suçluları Joker’e teklif götürür. İyi bir ücret karşılığı anlaşmayı kabul edilir. Yaptıklarıyla etrafa dehşet saçan Joker ile Batman’in ölüm kalım savaşı seyircilerin beğenisine sunulur.

Kara Şövalye/The Dark Knight Konusu

Batman’i konu alan ve adından Batman geçmeyen ilk filmdir. 9.0 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde 4.sıraya yerleşmiştir. Beyaz perdede oynatılmaya başlamasından kısa süre sonra büyük beğeni ve hasılat toplamıştır. Joker karakterine hayat veren Heath Ledger, rolü için bir otelde 1 ay boyunca yalnız kalıp role bürünmek için çalışmıştır. Bir röportajında Joker’in gerçekten zorlayıcı olduğunu söylemiş, çekimler bittikten çok kısa süre sonra ilaç alarak hayatını kaybetmiştir. Mutlaka izlenmesi önerilen efsane filmler arasında bulunur. Joker’in yaratıcısı Jerry Robinson çekimler sırasında danışman olarak yer almıştır. Film birçok ödüle aday olmuş ve birçok ödül de almıştır. Heath Ledger toplamda 32 tane yardımcı erkek oyuncu ödülü almıştır.

7- 12 Öfkeli Adam/12 Angry Man

Dram türünde yer alan film siyah beyaz olarak 1957’de vizyona girmiştir. Film Babasını öldürdüğü iddia edilen bir gencin cinayet davası üzerine kurulur. Yasalara göre sanığın suçlu ya suçsuz olduğunu jürinin oy birliği ile alınan kararı belirler. Oy birliği sağlanmadığında dava yeniden görülür. Kararı alıp bir sonuca varabilmek için jüri üyesi 12 adam jüri odasına girerek tartışmaya başlar. 12 kişilik jüriden sadece 8. jüri çocuğun suçsuz olduğunu savunur. Oylamada birlik sağlanamaz ve 8.jüri diğerlerini ikna etmek için düşüncelerini paylaşır. Delillerin yeterli olmadığını ikinci dereceden oldukları söyler. 3. 4. ve 5. Jüriler haricindekiler yavaş yavaş kendisine katılmaya başlar. 12 Öfkeli Adam etkileyici ve hararetli bir tartışmayı seyircilerin beğenisine sunuyor.

Film Hakkında

Film Reginald Rose’un yazdığı oyundan uyarlanmıştır. Çok kısa süreli lavabo ve başlangıç sahneleri dışında mekan olarak sadece jüri odası kullanılmıştır. İki jüri üyesinin isimleriyle seslenmesi dışında isme yer verilmemiştir. 8.9 IMdb puanı alarak Top 250 listesinin 5. sırasına yerleşmiş ayrıca birçok ödül almıştır. Yönetmenin çektiği ilk film olmasına rağmen oldukça beğenilmiştir. Yapıt dünyanın en iyi efsane filmleri arasında ve ABD Ulusal Film Arşivi’nde yer alır. 1997’de televizyona tekrar uyarlanır. Jüri arasında siyahi vatandaşlardan kimsenin olmaması dikkat çekici bir ayrıntıdır. Aslında filmde o dönemin sistemiyle ilgili 12 adam üzerinden eleştiriler yapılır.

Efsane Film Önerileri Nelerdir ?

Efsane filmler listesi yazımız ile bilmek istediğiniz tüm filmlere dair bilgi bulabileceksiniz.

En Efsane Filmler Yerli Yabancı Efsane Olmuş Filmler Hangileridir ?

Ucuz Roman/Pulp Fiction , İyi, Kötü ve Çirkin , Esaretin Bedeli/The Shawshank Redemption

Bir Yorum Yap