Nasıl Yapılır

Elkart Bakiye Sorgulama

Elkart Bakiye Sorgulama, Elkart Bakiye Sorgulama

Elkart Konya Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarında vatandaşların kullanabilmesi için verdiği hizmetlerden biridir. Bu uygulama ile şehir içinde toplu taşıma vasıtalarından vatandaşların yararlanması mümkün olmaktadır. Kart uygulamasının yaralarından biri de 65 yaş üstü vatandaşların bu tür hizmetleri ücretsiz olarak almasına imkân tanımasıdır. Elkart Bakiye Sorgulama işlemleri de belediyenin resmî web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilecek bir uygulamadır. Bu kartların alınabilmesi için bayilerden hizmet alınabilmekte ve bayilerden kart dolumu ve bakiye öğrenme işlemleri de yapılabilmektedir. Kart için belediyenin tahsis ettiği bir ücret olmakta ve bu miktarın ödenmesi ile vatandaşlar kartı kullanma hakkına sahip olabilmektedirler. Kart almak isteyen kullanıcıların Elkart şube müdürlüğüne direkt başvuru yapması gerekirken isterlerse yetkilendirilmiş bayilerden bu kartı satın alabilmektedirler. Kart iki türlü bir kullanıma sahip hem indirimli hem de tam kart kullanımı mümkün olduğundan müşterilerin taleplerine bağlı olarak alacakları kartlar da farklı olmakta. 65 yaş üzerinde ise uygulama ücretsiz olarak devreye girmektedir.

Konya Elkart Bakiye Sorgulama

Elkart Bakiye Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen müşterilerin para yükleme cihazlarından ya da anlaşmalı bayilerden bakiyelerini öğrenmeleri mümkün olabilmektedir. Toplu taşıma esnasında kişilerin mağduriyet yaşamaması bu tür bir karta sahip olmaları ile mümkün olurken belediyenin resmî web sitesinden kartla ilgili gerekli bilgilere ulaşmak oldukça kolaydır. Ayrıca mobil uygulamalar aracılığı ile de bakiye sorgulaması yapılması yapılabilir. Gelişen teknolojilerin geldiği son noktada bu tür uygulamaların her alanda yaygın olarak kullanılması çeşitli kolaylıkları beraberinde getirdiğinden Elkartlarda da mobil uygulamalar kolay uygulanan bir metottur. Bu tür kartın vatandaşlar açısından bazı avantajları olmaktadır. Bu avantajlardan biri de aktarma sırasında bir ücret ödenmemesidir. Elkart Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan bir hizmettir ve ATUS tarafından sorunlar dikkate alınmakta ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda takipler yapılmaktadır. Elkartlar kullanılacağı zaman tahrip olmaması gerekmektedir bundan dolayı da yıpranmış kartların kullanımına müsaade edilmemektedir. Kartların kaybolması ya da çalınması problemine karşı vatandaşların ATUS ofisine başvurmaları gerekli olurken vatandaşların yaşayacağı problemler karşısında ALO 153 hattı belediyeye aittir ve bu numaradan sorunlarını iletebilmektedirler. Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi anlamına gelen ATUS ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşılmak istendiğinde mobil uygulamadan ya da belediyenin resmî web sitesinden yardım alınabilmektedir.

Elkart Bakiye Yükleme

Elkart ile Konya ilindeki toplu taşıma hizmetlerinden kolaylıkla yararlanılabilmekte ve hızlı bir ulaşım imkânı elde edilebilmektedir. Ayrıca belediyenin mobil uygulamasından ya da resmî web sitesinden bakiye sorgulamalarının dışında otobüslerin güzergahları, hareket saatleri gibi kişisel olarak ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiye de ulaşmak mümkün olmaktadır. Elkart Bakiye Sorgulama birçok yöntem kullanılarak yapılabilen bir işlemdir. Yolcuların kartlarına para yükledikten sonra kullanımlarının ardından kullanım miktarları bakiyelerinden düşülmektedir. Bundan dolayı da her zaman bakiye bilgisinin akılda kalması zor olmakta takip edilebilmesi için bazı uygulamalara gereksinim duyulmaktadır. Bu uygulamalar mobil yöntemler olabilirken web sitesine kart bilgileri ile giriş yaparak da sonuç elde edilebilmektedir. Seçenekler arasında SMS atarak bilgi almak da vardır. Bunu gerçekleştirmek içinse yolcuların yapması gereken ATUS yazarak boşluk bırakmak ve 5669’a mesaj atmaktır. Bu yöntem sayesinde vasıtanın durağa ne kadar süre sonra ulaşacağı öğrenilebilmektedir. Elkarta sahip olan kullanıcılar belli bir abonman bedeli ödediklerinde 30 günlük bir süre boyunca sınırsız olarak Elkart kullanımı gerçekleştirebilmektedirler. Kartların arızalı veya geçersiz olması durumunda yenilenmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yolcuların bu tür hasarlı kartları kullanımına izin verilmemektedir. Kartın özelliklerinden bir diğeri de mobil uygulamalar aracılığı ile bakiye yüklemesi de kolaylıkla yapılabilmesidir. Tam kart yolcu ücreti ile indirimli yolcu ücretleri birbirinden farklı olmakta ve indirimli kart talep eden yolcuların belgeleri ile merkezlere başvurmaları gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:  Çocuklarda Diş Ağrısı Ne İyi Gelir ?

Bir Yorum Yap