Krediler

En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

En fazla ne kadar kredi çekilebilir ?  Sınırları zorlamayı sevenlerden misiniz ? Hayatın her döneminde maddi zorluklarla karşılaşılabilmekte ve ekstra finansman kaynağına ihtiyaç duyulabilmektedir. Çalışanların birçoğu ev veya araba alırken, yüksek maddi bedeli olan ihtiyaçlarını karşılarken veya ekstra paraya ihtiyaç duyduklarında kredi çekmek için başvuruda bulunmaktadır. Normalde birinden borç istemek veya borç almak bireylere zor bir süreç yaşatacağından, kurumsal firmalardan (bankalardan) alınacak olan kredi ilk sırada tercih edilmektedir. Kredi çekmek isteyen kişiler ihtiyaçları doğrultusuna maksimum krediyi çekmek isteyeceklerdir. Bir memuru ele alırsak memur en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusu gayet yerinde bir sorudur.

Maddi değeri yüksek olan ürün veya hizmetler için eğer birikmiş paranız yoksa ve hızlı bir şekilde kaynak bulmak istiyorsanız bankalarda kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunacak olan birçok kişi en fazla ne kadar kredi çekilebilir sorusunun cevabını da merak etmektedir. Bu sorunun kesin olarak bir cevabı yoktur. Kişinin ne kadar kredi çekebileceği, aylık gelir, kredi geçmişi ve kredi notu ile alakalı bir durumdur. Eğer daha önce kredi çektiyseniz veya kredi kartı kullandıysanız, ödemelerinizi de geciktirdiyseniz yüksek maaş alsanız bile yüksek miktarda kredi almanız zorlaşacaktır. Ayrıca kullanmak istediğiniz kredi türüne göre de çekebileceğiniz tutar değişim gösterecektir.

Kredi Çekme Limiti

Kredi notu bankaların müşterilerine kredi vermesine ve verilecek kredi için üst limit belirlenmesine yardımcı olur. Verilecek olan kredi bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. En fazla ne kadar kredi çekilebilir sorusunun en net cevabı için aşağıdaki kriterlere bakılması gerekmektedir:

  • Aylık net maaş
  • Maaş dışındaki gelirlerle aylık toplam net gelir (kira, ticari faaliyet vs.)
  • Kredi notu
  • Daha önce kredi kullanımı ve ödeme düzeni
  • Kullanılacak olan kredi türü
  • Kredi vadesi

Asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi kullanmak istediğini varsayarsak, bu kişinin ihtiyaç kredisi limiti farklı, taşıt ve konut kredisi limiti ise daha farklı olacaktır. Bankalar kullanılacak kredi türü, kredi notu, kişinin aylık net geliri ve bunun gibi birçok faktörü analiz ederek bir kredi limiti belirlemektedir. Taşıt kredisi için aracın yüzde 50’si oranında bir kredi kullanabilmeniz mümkündür. 50.000 TL olan bir taşıt için 25.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Geri kalan kısım için kredi kullanabilmeniz mümkün değildir.

Konut kredisi için de taşıt kredisine benzer bir durum söz konusudur. Evin değerinin tamamı için kredi kullanabilmeniz mümkün değildir. İhtiyaç kredisi ise aylık net gelir ile doğru orantılı bir biçimde kullanılabilmektedir. Yıllık toplam net geliriniz alacağınız kredi miktarına doğrudan etki etmektedir.

Kredi Üst Limit Hesaplama

Bir yılda ödeyebileceğiniz kredi taksiti toplamda yıllık gelirinizin yüzde 30’unu geçmemelidir. Bu şekilde bankalara kredi başvurusunda bulunursanız daha hızlı ve kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Yıllık 50.000 TL kazanan bir kişi (aylık 4.166 TL) 48 ay vade ile kredi kullanmak istiyorsa, yıllık ödeyebileceği toplam kredi taksiti maksimum 15.000 TL olmalıdır. Yani bu kişi aylık en fazla 1.250 TL kredi taksiti ödeyebilir. Bu kriterler bankadan bankaya değişebilse de genel olarak kişinin borcunu rahat bir şekilde ödeyebilmesi amaçlanır. Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişinin aylık net geliri, en fazla ne kadar kredi çekilebilir sorusunun cevabı içerisinde yer almaktadır. Memur en fazla ne kadar kredi çekebilir ve emekli en fazla ne kadar çekebilir diye gelen sorular da bu hesaplamalar ile cevaplanabilir.

Bankalar tarafından genel olarak müşterilere sunulan ihtiyaç kredisi miktarı 40-50 bin TL civarındadır. Bu miktar kişinin yan gelirlerine (eşinin çalışması, kira vs.) bağlı olarak 100.000 TL’ye kadar arttırılabilmektedir. En fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi bireysel olarak kredi çekmek istediğiniz bankaya başvurarak daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yıllık net gelirinizin yüzde 30’unu hesaplayarak da yıllık ödeyebileceğini kredi taksiti tutarını öğrenebilir ve buna göre kredi limitinizle ilgili ortalama bir tahmin de yapabilirisiniz.

Bir Yorum Yap