Teknoloji

En İyi Ekran Kaydetme Uygulamaları 

, En İyi Ekran Kaydetme Uygulamaları 

Bilgisayarınızın ekranında olan bitenleri kaydetme, ekran görüntülerinin bir ileri versiyonudur. Bugün, özellikle Youtube gibi video platformlarında bilgisayar programları kullanımı ya da yazılım öğreten öğreten pek çok kanalın tek sermayesi masaüstü ekranlarını kaydeden bir ekran kaydetme programıdır. Bu programlar, çoğu zaman konuşanın sesini de kaydetmektedir. Ayrıca Youtube ve Twitch gibi platformlarda yayın yapanların, oyun kanallarının ve bilgisayar üzerinden herhangi bir şey göstermek isteyen herkes bu ekran kaydetme uygulamalarından faydalanmaktadır.

En iyi ekran kaydetme uygulamalarını kullanarak kaydedilen videoların elbette sonradan düzenlemesinin de ayrıca yapılması gerekiyor. Biz bu yazımızda en iyi ekran kaydetme programlarından bahsedeceğiz. Ancak video düzenleme nasıl yapılır diyenleri de detaylı olarak bilgi almak ve uygulamalarına göz atmak için https://www.movavi.com/tr/support/how-to/video-birleştirme.html linkini tıklamalarını önerebiliriz.

Şimdi dilerseniz en kullanışlı ekran kaydetme uygulamalarına birlikte bakalım.

OBS Studio 

, En İyi Ekran Kaydetme Uygulamaları 

OBS Studio yani açılımıyla “Open Broadcaster Software” adından da anlaşılacağı üzere açık kaynak kodlu bir ekran kaydetme yazılımıdır. OBS Studio’nun en önemli özelliği yüksek kaliteli kayıtlar yapabilmenize olanak tanımasıdır. Yüksek kalitede ekran görüntüsü kaydı yapmak tabii ki de her şeyden önce internet bağlantınızın kalitesine bağlıdır. Ancak yeterli bağlantı düzeyinde OBS Studio ile oldukça kaliteli kayıtlar almanız mümkün olacaktır.

OBS Studio’nun bir diğer önemli özelliği ise programın tamamen ücretsiz olmasıdır. Programın bir dezavantajı olarak kullanımını öğrenmenin biraz zaman aldığı söylenebilir. Ancak programın ara yüzünü alıştıktan sonra oldukça pratik. OBS Studio ile ayrıca Twitch gibi yayıncı platformlarına uyumlu bir şekilde ekran kaydı almak da oldukça kolay.

Programın içerisinde yer alan hazır video düzenleme ayarları da bir diğer artısı. Zira bu ayarlar ile oyun videoları tarzındaki videolar için yayının kalitesini arttırıcı eklemeleri kolay bir şekilde yapmak mümkün.

Apowersoft Screen Recorder

, En İyi Ekran Kaydetme Uygulamaları 

En iyi ekran kaydedici uygulamalarımızın ikinci sırasında Apowersoft yer alıyor.

İstediğiniz bütün dosya formatlarında video kaydetme imkanını kullanıcısına sunan Apowersoft Screen Recorder tarayıcı tabanlı bir uygulamadır. Bu da ne yazık ki bu uygulamayı oyun kayıtları için çok da uygun bir alternatif yapmaz.

Ancak Apowersoft ile oldukça kaliteli bilgisayar eğitim videoları çekmeniz mümkündür. Bu yüzden Apowersoft Screen Recorder’ı en iyi eğitim içerikleri oluştururken kullanabilirsiniz diyebiliriz.

Apowersoft ile kayıt alırken ekranınızın yanı sıra aynı anda webcam’inizden kendi görüntünüzün kaydını senkronize bir şekilde almanız da mümkündür. Bu da eğitim içeriklerinizin daha kaliteli olmasını sağlayan bir özellik olarak dikkat çekmektedir.

Apowersoft’un bir diğer özelliği ekranın sadece belli bir bölgesinin kaydedilmesine izin vermesidir. Ayrıca bazı ufak video düzenleme ayarları sayesinde kaydettiğiniz videoyu basit bir şekilde video düzenleyici kullanmadan yayınlamanızı sağlar.

Apowersoft’un en büyük dezavantajı ise ücretsiz sürümünün sınırlı olmasıdır. Dolayısıyla uygulamanın “Pro” sürümü için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Sharex

, En İyi Ekran Kaydetme Uygulamaları  

Bir diğer açık kaynak kodlu ekran kaydetme uygulamamız Sharex uygulamasıdır. Sharex pek çok gelişmiş özelliği ile ekran kaydetme programları içerisinde en iyilerden biridir.

Sharex’in en önemli özelliği ekran kayıtlarını çevrimiçi ortamlarda paylaşmanıza imkan tanıyan bir uygulama olmasıdır. Ancak Sharex’de ne yazık ki Apowersoft gibi oyun kayıtları için çok da uygun olmayan bir ara yüzü kullanıcılarına sunmaktadır. Ayrıca sezgisel ara yüz noktasında da Sharex rakiplerine kıyasla sınıfta kalmış bir programdır.

Ancak alınan ekran görüntüleri ve kayıtlar üzerinde programın sunduğu hazır düzenlemeler ile dilediğiniz farklı tarzda görüntüleri yakalamanız mümkün olmaktadır. Yine Sharex ile alacağınız ekran kayıtlarının çıktısını gif formatında da alabilirsiniz.

Sharex’in bir diğer gelişmiş özelliği olarak OCR’ye izin veren bir uygulama olması belirtilebilir. Ayrıca OCR’nin Türkçe desteğinin olması ekran kayıtlarınızdaki yazıların okunmasına imkan tanımaktadır.

Puush

, En İyi Ekran Kaydetme Uygulamaları 

En iyi ücretsiz ekran kayıt programları arasında kendi kullanıcı kitlesini yaratmayı başarmış bir diğer programı ise Puush olarak belirtebiliriz. http://puush.me/ adresinden kolayca indirebileceğiniz program ile ekranınızın hem anlık görüntüsünü hem de kaydını alabiliyor ve anında dilediğiniz yere kolayca upload edebiliyorsunuz.

Programı tercih edenlerin Puush’u tercih etmelerinin en önemli nedeni olarak kolay upload etme imkanı tanıması olduğu söylenebilir. Ancak Puush’un bir eksiği olarak tam ekran kullanımlarda resmin ne yazık ki siyah bir ekran vermesi ve upload ettiğiniz görüntülerin bir süre sonra silinmesi belirtilebilir. Tabii ki bu silinen dosyalar içerisinde video kayıtları da söylenebilir.

Bir Yorum Yap