Nedir

Enerji Kimlik Belgesi Nedir ?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Enerji Kimlik Belgesi Nedir ?

Binalarda kullanılan enerjinin verimli kullanılması ve enerji israfının önlenmesini sağlamak ve buna bağlı olarak çevrenin korunmasına yönelik çalışmaların artışını gerçekleştirmek üzere planlanan bilgilerin yer aldığı belge enerji kimlik belgesi olarak adlandırılmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi Nedir ? Sorusuna istinaden verilecek yanıtlardan biri de bu belge ile binanın enerji üretiminin ve tüketiminin sınırlandırılması planlanır. Sera gazı salınımının azaltılması ısıtma ve soğutma sistemlerinin veriminin kontrol altına alınması bu belge ile mümkün olmaktadır. Binalarda geçerli olan ve performans sınırlandırmaları olarak adlandırılan çalışmalar enerji kimlik belgesi kapsamında değerlendirilmektedir. Binalardaki bu sınıflandırılmaların gösterildiği belgeler enerji kimlik belgesidir. Yapılan düzenlemeler bağlı olarak binaların enerji kimlik belgesine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir. Kiralama ya da satış esnasında belge sahibi olmayan mal sahipleri bu işlemleri yapamamaktadır.

İlginizi çekebilir: Hakim Maaşları

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar ?

Enerji kimlik belgesi ile binalarda performans sınırlandırması yapılmaya çalışılmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi Nedir ? Merak edilirken bu belgeye sahip olan binaların enerjilerinin etkin ve verimli kullanılması mümkün olmakta ve çevrenin de korunması bu belge aracılığı ile sağlanmaktadır. Binaların asgari orandaki enerji ihtiyaçları enerji tüketimine sınırlandırılma getirilmesi, yalıtımla ilgili özellikleri söz konusu olduğunda enerji kimlik belgeleri devreye girmektedir. Enerji kimlik belgesi almak için bina sahibi ya da yöneticilerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yetki verdiği enerji verimliliği danışmanlık firmalarına başvurusu zorunlu hale getirilmiştir. Bu belgelerin alınması için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başvuru yapılması gerekirken Enerji Kimlik Belgesi Nedir ? Dendiğinde binaların enerji performansının sınırlandırıldığı çalışmalardan söz etmek doğru olmaktadır. Belgenin düzenlenmesindeki amaç enerji kaynaklarının bilinçli kullanımının yanı sıra çevre kirliliğinin azaltılmasıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Bu kimliğin alınması gerektiğinde net bir rakamın telaffuz edilmesi mümkün olmamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi Nedir ? Sualine istinaden bu belgenin alınması sırasında ortaya çıkan bir maliyet söz konusudur ve bu rakam net bir şekilde ifade edilememektedir. Binanın tümüne verilen bir belge olması sebebi ile binanın tipi dikkate alınacak unsurlar arasında yer almaktadır. Belge verileceği zaman gerekli olan belgelerin ibraz edilmesi bir zorunluluktur ve bu belgeler mimari proje, mekanik proje ve ısı yalıtım raporu ile sunulacak olan talep formudur. Belgelerin incelenmesinin ardından oluşturulan raporların bakanlık onayına sunulması gerekmektedir. Bakanlığın onayının ardından işlemler gerçekleştirilmekte ve binanın müstakil olduğu durumlarda fiyat yüksek olabilmektedir.

Çok daireli binalarda ise rakam daire sayısına bölüneceğinden çıkan maliyet daha düşük olmaktadır. Okul, alışveriş merkezi ya da ofis gibi binalarda ise hesaplama yapılacağı zaman metrekare üzerinden çalışmalar yapılır. Projenin karmaşık yapıda olması fiyatların artmasına yol açmaktadır. Karmaşık yapıda olan projelerde bina alanı da büyükse ortaya çıkacak rakamlar artar. Projenin basit olması durumunda ise enerji kimlik belgesi fiyatlandırmaları nispeten daha düşük olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Araştırma Görevlisi Maaşları

Bir Yorum Yap