Nasıl Yapılır

Eshot Bakiye Sorgulama

Eshot Bakiye Sorgulama, Eshot Bakiye Sorgulama

Eshot bakiye sorgulama yazımızda izmirli vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren, eshot bakiye nedir, eshot bakiyesi nasıl sorgulanır, eshot bakiye yükleme nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz.

İzmir belediyesi’nin bir hizmeti olan olan Eshot’un açılımı Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs olarak geçmektedir. Günümüzde tüm bölümleri faaliyette olmayan kuruluşun yalnızca otobüs bölümü hizmet vermektedir. Eshot Bakiye Sorgulama yapmak isteyen vatandaşların kartlarına para yükledikten sonra ilk kullanımları esnasında otomatik olarak bakiyeleri devreye girmektedir. Otobüs gibi toplu ulaşımda kullanılan araçlarda İzmir belediyesi kart uygulaması yapmaktadır. Bu kart bayi satış noktalarından bir kereye mahsus olmak üzere 10 TL ödenerek alınmakta ve süresiz bir kullanıma sahip olmaktadır.

Vatandaşların kartlarını kaybetmeleri ya da çalınması durumunda bunun yenilenmesi mümkündür. Kartın üzerinde kimlik bilgisi gibi bilgiler yer almamakta ve para yüklenerek aktif hale getirilebilmektedir. Belediyenin vatandaşlar için yaptığı çalışmalardan biri olan kart uygulaması ile birçok vasıtaya binilebilmekte ve şehir içinde seyahat edilebilmektedir. Ayrıca bu kartın ulaşım araçları dışında kullanıldığı alanlarda vardır. Online olarak da yükleme yapılabilen bir yolcu kartıdır.

Eshot Bakiye Sorgulama

Eshot kart ile pek çok vasıtaya binmek mümkündür. Bunlar arasında otobüs, metro, vapur gibi birçok seçenek vardır ve bu kart ile ulaşım daha hızlı hale getirilmektedir. Kart uygulaması ile bekleme ya da para alışverişi gibi uygulamaların ortadan kalkması işlemlerin hızlanmasına etki etmekte ve zamandan tasarruf sağlanmak sureti ile yolculuk daha kolay hale gelmektedir. Eshot Bakiye Sorgulama işlemleri de kurumun resmî web sitesi aracılığı ile online işlemler bölümünden hızlıca yapılmaktadır. Kartın kullanımında bazı avantajlar da vardır.

Bu kartlarda bazı özel durumlarda geçerli olan bir uygulama söz konusudur ve kişilerin kullanımı sırasında bir ücret ödenmemektedir. 65 yaş üzeri vatandaşların, şehit ve gazi yakınlarının, posta dağıtıcılarının, emniyet hizmetinde görevli olanların, TUİK çalışanlarının, engelli vatandaşların toplu taşıma hizmetleri sırasında ücret ödemesi gerekmemektedir. Bu kart ile Bisim hizmetlerinden de yararlanılabilmekte fakat bunun için üye olmak gerekmektedir.

Kart şehirdeki satış bayileri aracılığı ile satılırken bayilikler dışında yapılan satışlar yasal olmadığı için geçerli değildir. Bundan dolayı vatandaşların kart sahibi olmak istediklerinde bayilerden bunu temin etmesi gerekmektedir. Kartın son kullanma tarihi olmadığı için süresiz olarak kullanılabilen bir karttır. Ayrıca kullanıcıların para yüklemesinin ardından sistemde kayıtlı bir e-posta adresleri olması durumunda buraya da bilgilendirme maili gelmektedir.

Bu sayede yolcular ödedikleri miktarı görebilmektedirler. Ayrıca bu kart dışında da 3 kullanımlık kartlar vardır ve dolum makinaları aracılığı ile ücreti ödenerek alınabilmektedir. Toplu taşımayı her zaman kullanmayan vatandaşlar için düşünülmüş bir uygulama olan bu yöntem de insanların işlerini kolaylaştırıcı bir özelliğe sahiptir.

Eshot Bakiye Yükleme

Eshot bakiye yükleme işlemlerinde Eshot kartınıza bakiye yüklemek istendiğinizde online olarak ya da ödeme noktalarından para yüklemesi yapılabilmektedir. Eshot Bakiye Sorgulama işlemlerinde online yapılan ödemelerin ardından yaklaşık olarak 1 saatlik bir süre içerisinde kartın ilk kullanımı sırasında aktif olmaktadır. Dolum işlemi yapıldığı halde bunun karta yansımaması durumunda da toplu taşımaya binildiği sırada şoför tarafından ücret karta yansıtılabilmektedir. Bu karta yüklenen ücretler en az 1 TL olabilirken en fazla da 200 TL olmaktadır. İnternet üzerinden kredi kartı ile de karta bakiye yüklenebilirken bunun için kullanılacak kredi kartının 3D Secure özelliği olması gerekmektedir.

Ayrıca salgın sebebi ile T.C kimlik numarası ile HES kodunun eşleştirilmesi gerekmektedir. Yolcuların toplu taşıma kullandıkları zaman HES kodu ile seyahat etmeleri zorunlu olarak getirilmiş bir uygulamadır. Eshot Online işlemler menüsünden kartın bakiyesi sorgulanabilir, bunun için Eshot’un resmi web sitesine girmek ve bakiye sorgulama bölümüne tıklayarak istenilen bilgileri doldurmak gerekmektedir. Bu sayede kart bakiyesi sorgulanabilmektedir.

İlginizi çekebilir:

Eshot Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Online.eshot.govtr sitesi üzerinden bakiye sorgulama yapabilirsiniz.

Eshot Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır ?

Online.eshot.govtr sitesi üzerinden bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Eshot Açılımı Nedir ?

Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs olarak geçmektedir.

1 Yorum

Bir Yorum Yap