Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Esnaf ve sanatkârları desteklemek amacı ile verilen esnaf ve kefalet kredisi ülkemizde 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerince kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri tarafından sağlanmaktadır. 1163 Kooperatifler Kanunu kapsamında hizmetler veren bu kooperatifler genel olarak kooperatife ortak olan sanatkar ve esnaflara mesleki faaliyetleri için gerekli kredi sağlamak için kurulmuştur. Bu alanda esnaf kefalet kredi hesaplama işlemleri ile bu alanda kooperatiften ya da bankalardan kredi kullanmak isteyenlerin araştırdığı bir işlemdir. Gelir, faiz oranı ve aylık tutarına göre ödeme planı oluşturarak kredi hesaplamaları yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Faiz Hesaplama Formülü

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Kredi kullanacaklar 12 aya kadar yüzde 7, 12 ile 60 ay arasında ise yüzde 8 oranında faiz oranları ile karşılaşırlar. Kredi üst limitlerinin belirlenmesinde ise ortağı olunan kefalet kooperatifinin risk grubuna bakılır. Krediler 60 ay vadeli ile alındığında Esnaf kefalet kredi hesaplama işleminde krediler için 3 ya da 6 aylık ödeme planları hazırlanır. Kredi kullanırken kefil ya da ipotek gösterilmesi gereklidir. Eğer ipotek gösterilmeyecek ise iki kefil talep edilir. Kefillerde esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olması gereklidir. Faiz oranları ve çekilebilecek üst kredi limiti yıllara göre değişebilir. Kredi hesaplamalarında sermaye oranı, kooperatif hissesi, masraf oranı, yıllık faiz oranı, risk sermayesi, üst kuruluş hissesi gibi değerler hesaplanarak net ele gelen tutar hesaplanır. Ödeme vadesi ve taksiti kredi türüne göre değişir. Bu nedenle net değer hesaplamaları için esnaf kefalet kooperatiflerinden destek alınması gereklidir. Güncel tabloda 10000 TL için toplam masraf ortalama 600 TL olabiliyor. Yıllara göre bu oranlar değişebilir.

Esnaf Kefalet Kredileri

Bu alanda kredi kullanacak bireyler en fazla 225 bin TL kredi kullanabilir. Vade olarak ise en fazla 4 yıllık vade oranlarında geri ödeme planları yapılır. Faiz oranları esnaf kefalet kredi hesaplama işlemlerinde bir yıla kadar ve bir yıldan uzun olmak üzere farklı aralıklarda sunulmaktadır. Kredi başvuru sürecinde öncelikle yazılı olarak kooperatife müracaat edilmelidir. Yönetim kurulu müracaat sahibin durumu araştırır. Ret ya da kabul kararının çıkması 15 gün için yazılı olarak başvuru yapan bireye bildirilir. Yapılan araştırmalarda kredi talebi yapan ortağın mali ve ekonomik durumuna göre kefalet miktarı tespiti yapılır. Kredi teklifinin halk bankasına iletilmesinin ardından banka da kendi kaynakları ile istihbaratını yapar. Araştırmalar olumlu sonuçlandığında kredi onaylanacaktır.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları

Bu alanda kredi kullanmak isteyen bireylerin öncelikle esnaf ve sanatkar olması şartı aranır. Ayrıca esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olunması ve iş- ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesinde bulunması da diğer şartlar arasında yer alır. Farklı bir esnaf sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi ortağı olunmaması da kredi kullanabilme şart arasında yer alır. Başvurular Halk bankası üzerinden yapılır. Kredi kullanacak birey üye olduğu odanı kefaletinde kredi başvurularını tamamlar. Başvurularda Esnaf kefalet kredi hesaplama yaparak kullanılacak krediye karşı ne kadar faiz ödemesi yapılacağı, aylık ödemelerin ne kadar olacağı planlanır.

Başvuru yapılırken vergi levhası, esnaf ve sivil belgesi, ortaklık beyannamesi, oda faaliyet belgesi, ikametgah, kimlik fotokopisi, fotoğraf, son dönem hesap özeti gibi evraklar gereklidir. Kefalet sahibi de vergi levhası, kimlik fotokopisi ve ikamet adresi belirtmelidir. Kredi çekilecek miktara göre kefil sayısı değişir. Kefil yerine teminat olarak ipotek verecek bireyler gayrimenkule ait tapu fotokopisi de getirmelidir. Kullanılacak kredi miktarına göre Esnaf kefalet kredi hesaplama işlemleri yapılacaktır. Başvuru evraklarının tam ve eksiksiz olması işlemlerinizin aksamadan tamamlanmasını sağlayacaktır.

Bir Yorum Yap