Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar, Kullanım Şartları Nelerdir?

esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar kullanim sartlari nelerdir 2912

Esnaf kefalet kredisi kullanım limiti, özellikle bu krediden faydalanmak isteyen küçük esnaf ve KOBİ’lerin internet üzerinden en çok araştırdıkları konular arasında öne çıkmaktadır. Ekonomik açıdan zor dönemden geçen küçük ve orta ölçekli işletmeler için adeta bir can suyu değerinde olan esnaf kefalet kredisi limiti sayesinde pek çok esnafın mevcut ekonomik koşullarını daha da iyi konuma getirmesine aracılık etmektedir. Esnaf ve ticaret odaklarına bağlı olan işletmeler tarafından kullanılabilecek bu finansman desteği sayesinde KOBİ’ler ihtiyaçlarını karşılamanın rahatlığını yaşamaktadır.

Bilindiği üzere kooperatifler tarafından hazırlana esnaf kefalet kredisi destek tutarı belirli bir seviyede sınırlandırılmıştır. KOBİ’lerin başvuru yaparak kullanabilecekleri esnaf kefalet kredisi tutarı en fazla 200 bin TL sınırlamasıyla finansa edilmektedir. Kooperatiflerde kendilerine bağlı olan KOBİ’lerin ekonomik açıdan sorunlarının üstesinden gelmeleri ve rekabetçi açıdan sektörde daha iyi konuma yükselebilmeleri için kullandırılan esnaf kefalet kredisi her geçen gün daha fazla işletmenin can suyu görevini yerine getirmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kullanım Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi alma koşulları, özellikle küçük esnaflar tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. KOBİ’ler tarafından internet üzerinden araştırılan esnaf kefalet kredisi kullanım şartları şu şekilde açıklanmıştır:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Sanatkar ve esnaf olmak
  • Kendine ait bir işletmeyi yürütmek ya da kendi hesabına çalışan olmak
  • Esnaf ve sanatkar siciline kayıt yaptırmış olmak
  • Kooperatifin çalışma alanında iş yerinin bulunması
  • Kooperatif kapsamında ikamet edilmesi
  • Tek seferde birden fazla esnaf ve sanatkar odasına üye olmamak

Kredi notunun düşük olması, kredi sicilinin bozuk olması ya da başvuran adına icra takibi başlatılmış olması gibi durumda ne yazık ki esnaf kefalet kredisi çekme ihtimalini düşürmektedir. Bu yüzden başvuru sahibinin kredi notunun durumu da önem taşımaktadır. Esnaf kefalet kredisinde yüksek limitli kredi çekmek için işletmelerin ya da farklı bir gayrimenkulün teminat gösterilmesi önem taşımaktadır.

Ayrıca borsada para kazanma yöntemleri nelerdir, nasıl kazanılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Limit Belirleme

Esnaf kefalet kredisi üst limit hesaplama işlemi de belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. KOBİ’lerin kullandığı esnaf kefalet kredisi tutarları, işletmelerin çapına göre değişiklik gösterebilmektedir. En fazla 200 bin TL olarak esnaf kefalet kredisi kullanmak mümkündür. Bununla birlikte küçük esnaflara kredi kullanımında 60 ay yani 5 yıla kadar vade sınırlandırması yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda 48 ay olarak kullanılan esnaf kefalet kredisi, yeniden karar değişikliği yapılarak 60 ay vade ile kullanılmaya başlanmıştır. Esnafların kredi kullanımında tercih ettikleri vade sayısına göre özel ödeme planlarından yararlanmaları mümkün olabilmektedir. Bankalardan talep edilen esnaf kefalet kredisi komisyon değeri yüzde 2 seviyesindeyken, yeni çalışma sonrasın yüzde 0 komisyon uygulanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredisi güncel faiz oranları hakkında araştırma yapan işletme sahiplerinin sayısı her geçen gün giderek artmaktadır. İşletmelere 12 ay ile 60 aylık vade seçenekleri arasında birbirinden farklı esnaf kefalet kredisi faiz oranı imkanından yararlanma fırsatı sunulmaktadır. 12 ila 60 ay arasındaki vade planlamasına göre uygulanan yıllık faiz oranı yüzde 4.5 olarak belirlenmiştir. 60 ay vade seçeneğine uyularak çekilen esnaf kefalet kredisinin faiz oranı aylık yüzde 0.37 değerine tekabül etmektedir. İşletmenin veya KOBİ’lerin çektiği kredi limitine veya vade planlamasına bakılmaksızın tüm kredi taleplerinde eşit miktarda faiz planlaması yapıldığı bilinmektedir. Bu yüzden esnaf kefalet kredisi limiti ne olursa olsun, işletme sahiplerinin değişen vade seçeneklerine göre ödemesi gereken faiz oranı yüzde 4.5 olacaktır.

Bir Yorum Yap