Advertorial

Etkili Yalıtım Uygulamaları İle Yapıların Ömrünü Uzatabilirsiniz

, Etkili Yalıtım Uygulamaları İle Yapıların Ömrünü Uzatabilirsiniz

Yapıların uzun ömürlü, dayanıklı ve konforlu olması için iç, dış, temel ve çatı kısımlarından su almaması temel koşul olarak kabul edilir. Bu durumun önlenmesi için yapılan işlemler genel olarak yalıtım uygulamaları olarak adlandırılır. Yapıların ömrü ve dayanıklılılığı üzerinde en çok etkiye sahip olan faktörlerden biri sudur. Su yapılara sızarak gövdedeki ve taşıyıcı kısımdaki donatıların korozyona uğramasına, yük taşıma kapasitelerinin düşmesine neden olabilir. Yapılar yalnızca yağmur, kar, toprağın nemi ve yapının inşa edildiği zemindeki yer altı suları gibi dış kaynaklı sulara değil aynı zamanda lavabo ve banyo gibi ıslak hacimler nedeniyle iç kaynaklı sulara da maruz kalırlar. Etkin yalıtım uygulamaları ile yapıların çatıdan temele kadar olan tüm yapı elemanları koruma altına alınabilir.

Yalıtım Uygulamaları İçin En Kaliteli Seçenekler Protan’da

Çatı yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılan ve yapıların başta su olmak üzere tüm dış etkenlerden korunmasını amaçlayan işlemlere çatı yalıtım uygulamaları denilir. Çatı yalıtım uygulamaları su geçirmez özelliği ile ön plana çıkan membran ürünleri kullanılarak yapılır. En doğru malzemeler kullanılarak çatı yalıtım, dış cephe yalıtım ve temel yalıtım uygulamalarının yapılması ile yapılarda büyük ölçüde koruma sağlanabilmektedir. Ayrıca yapılarda farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelme riski bulunan korozyon, yoğuşma ve terleme gibi hem yapıya hem insan sağlığına zarar verebilecek oluşumlar da engellenebilmektedir.

Çatı yalıtım uygulamaları yapıların desteklenmesi ve ilk günkü kalitelerinin korunması noktasında oldukça önemli bir yer sahiptir. Bunun için uygulamanın yapılacağı alanın özelliklerine en uygun, en doğru kalınlıkta ve kaliteli malzemelerin seçilmesi çok önemlidir. 

Protan Turkey garantisiyle ve kalitesiyle sektörün ihtiyaçlarına göre uyarlanan ve özel olarak üretilen membran ürünleri kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamaktadır. Sektöre yön veren bir membran üreticisi olan Protan’ın geniş ürün yelpazesinde tüm çatı tiplerine yönelik ürünler yer almaktadır. 

Doğru Malzeme İle Yalıtım Uygulamalarının Performansı Artar

Yalıtım malzemeleri seçilirken birçok farklı faktör göz önünde bulundurulmalıdır. En üst düzey verimi sağlayacak yalıtım uygulamaları, yalıtım yapılacak alanın özelliklerine uygun malzemelerin seçilmesiyle mümkün olmaktadır. Bu nedenle her yalıtım malzemesinin her uygulama alanında kullanılamayacağı unutulmamalıdır. Çünkü uygulama alanının ve malzemenin özelliklerinin örtüşmemesi durumunda her malzemenin uygulandığı her bölgede en etkili performansı sergilemesi mümkün değildir. Yalıtım uygulamalarına başlanmadan önce uygulama alanının özellikleri incelenmeli, hangi malzemeler kullanılırsa en etkili sonucun alınabileceği analiz edilmeli ve seçim bu doğrultuda yapılmalıdır. 

Protan SE membran serisi PVC membran ürünlerinin en çok kullanılan türleri arasında yer alır. Açıkta kalan çatı yüzeylerinde kullanılabilir ve polyester donatı takviyelidir. Mekanik olarak sabitlenebilen Protan SE membran ürünleri vakumlu çatı sistemlerine gevşek olarak döşenebilir ya da serme yöntemiyle vakumlu çatı sistemlerine uygulanabilir. Eğimli, düz ve kavisli çatıların tüm şekillerinde ve kombinasyonlarında kullanılabilen Protan SE membran ürünleri hem sıcak hem soğuk çatılarda her tür alt tabakaya ve yüzeye uygulanabilir. Yumuşatılmış PVC kullanılarak üretilir. Aynı zamanda polyester donatı/iplik takviyesi ve hem yüksek hem düşük sıcaklıklara dayanmasını sağlayan stabilizatörler içerir. Hafif metal çatılar, bahçe teras çatılar, beton çatılar, kubbe ya da değişik şekilli çelik ya da beton çatılar Protan SE membranın kullanım alanları arasında yer alır. Güneş ışınlarına ve atmosfer koşullarına dayanıklıdır. Sıcak hava kaynağı kullanılarak birleştirilebilir.

Protan tarafından üretilen PVC, FPO-TPO gibi sentetik malzemeler yapıları gereği ısıl işlemden geçirildikten sonra yeniden kullanılabilirler. EPDM yani termoset türü malzemelerin ise üretimlerinin tamamlanmasının ardından herhangi bir işlemden geçirilerek yeniden kullanılması söz konusu değildir.

Protan EX PVC membran ürünleri polyester taşıyıcılı ve keçe laminasyonludur. Yalıtım uygulamalarında yüksek performansı ile ön plana çıkan Protan EX PVC membran ürünleri panel üretiminde, dere ve parapet yalıtımlarında, hafif metal çatılarda ve renovasyon uygulamalarında kullanılabilirler. Protan SE membranlar gibi güneş ışınlarına ve atmosfer koşullarına dayanıklılıkları ile ön plana çıkarlar.

Yalıtım malzemelerinin doğru seçilmesi yalıtım uygulamasının başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle uygulanacak yüzey tipi dikkate alınarak malzeme seçilmeli ve seçilen malzemeler alanında uzman kişiler tarafından titizlikle uygulanmalıdır.

Bir Yorum Yap