Evde Yapılabilecek İnovasyon Örnekleri

Evde yapılabilecek inovasyon örnekleri 2023 8. Sınıf Teknoloji Tasarım Kolay pazarlama teknolojik inovasyon örnekleri içeriğimizle sizlerleyiz. İnovasyon yenilik ve yaratıcılık anlamına gelen bir kavramdır. İnovasyon yapmak ise yapılmış bir şeyi değiştirerek veya geliştirerek yeni ve faydalı bir ürün meydana getirmektir. Günümüzde evde yapılabilecek inovasyon örnekleri konusu her gün karşılaştığımız bir kavram haline gelmiştir. Bunun belki de en önemli nedeni, yaşadığımız çağdaki ekonomik koşulların bizi daha pratik ve yaratıcı olmaya zorlamasıdır.

Evde yapılabilecek inovasyon örnekleri 2023

İnovasyon, bir kişinin zaten var olan bir ürünü alıp onu yeni bir ürüne dönüştürmesidir. Bu yeni ürün basit bir eşya olabileceği gibi karmaşık bir makine de olabilir. Günümüzde evde yapılabilecek inovasyon örnekleri çok değer kazanmıştır. Okullarda artık çocuklara da inovasyona yönelik etkinlikler yaptırılmaktadır. İnovasyon süreci günlük yaşamda bir gereksinim veya ihtiyacı fark etmekle başlar. Daha sonra eldeki imkanlarla bu ihtiyacı giderecek yeni bir ürün geliştirilir. En popüler evde yapılabilecek inovasyon örnekleri şunlardır:

1. Tablet Yastığı

Tablet yastığı, evde yapılabilecek inovasyon örnekleri arasında en popüler ürünlerden biridir. Film izlemek, ders çalışmak, kitap okumak veya oyun oynamak için kullandığımız tabletleri, uzun süre elimizde tuttuğumuzda çeşitli ağrılara sebep olmaktadır. Bu yüzden şirketler tablet yastığı adı verilen bir ürün geliştirdiler. Sünger malzemeden üretilen bu ürünler, yatakta dinlenirken veya otururken rahat bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Tablet yastıkların fiyatları ise 100 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Eğer tablet yastığı almak için yeterli bütçeye sahip değilseniz inovasyon yaparak siz de benzer bir ürün tasarlayabilirsiniz. Ambalaj malzemesi olan köpükleri veya süngerleri kumaşla kaplayarak kendiniz veya çocuklarınız için bir tablet yastığı yapabilirsiniz.

2. Kablo Tutucu

Evde yapılabilecek inovasyon örneklerinden bir diğeri kablo tutuculardır. Kablo tutucular, evdeki bilgisayar, şarj aleti, elektrikli aletler gibi eşyaların kabloların birbirlerine dolaşıp zarar görmemesi için geliştirilen ürünlerdir. Günümüzde en çok talep gören kablo tutucular ise kanallı yapıya sahip olan, 4-5 kanaldan oluşan kablo tutuculardır. Siz de evinizde bu ürün ile aynı işleve sahip ürünler tasarlayabilirsiniz. Kablo tutucu tasarlamak için boya kalemi ambalajlarından yararlanabilirsiniz. Boş boya kalemi ambalajının kanallarını kablo tutucu olarak kullanabilirsiniz. Boş boya kalemi kutuları hafif bir malzemeye sahip oldukları için bu malzemenin arkasına karton yapıştırarak onu daha dayanıklı ve sağlam bir hale getirebilirsiniz. Farklı bir kablo tutucu tasarlamak içinse bükülebilen ambalaj kilitlerini kullanabilirsiniz.

3. Kâğıt Sabun

Kovid-19 virüsüyle mücadele ederken sabun kullanımı oldukça önem kazandı. Bu süreçte sık sık sabunla ellerimizi yıkamak, virüsten korunmak için yapabileceğimiz en iyi çözümlerden biri. Bu yüzden uzmanlar koronavirüsten korunmak için ellerimizi sık sık sabunla yıkamamızı tavsiye ediyorlar. Ancak dışarıda bazen sabun bulamayabiliyoruz. Sıvı sabunlar ve katı sabunlar ise her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz pratik ürünler değil. Bu yüzden son yıllarda kâğıt sabun adı verilen yeni bir ürün geliştirildi ve hem tüm marketlerde hem de internette satışa sunuldu. Kâğıt sabunlar kısa sürede en fazla satılan ürünlerden biri haline geldi. Bir paketi 20 yaprak kâğıt sabun içeren bu ürünler sadece 20 kullanımlıktır. Her yaprak ise tek kullanımlıktır. İçinde 20 yaprak olan bir paket kâğıt sabunun fiyatı 15 TL ile 20 TL arasında değişmektedir. Siz de inovasyon yaparak bir yaprağı 1 TL olan bu sabunlara benzer  bir ürün geliştirebilirsiniz. Örneğin 5 TL’ye satılan bir adet katı sabun satın alabilir, bu sabunu rendeleyebilir veya maket bıçağı ile parçalara bölebilirsiniz. Yanınızda küçük bir kutuda bu sabun parçalarını yanınızda taşıyarak dışarıda sabun bulamadığınızda kullanabilirsiniz.

Bir Yorum Yap