Nasıl Yapılır

Fahiş Fiyat Şikayet

Fahiş fiyat şikayet hattı : Fahiş fiyat şikayet Nasıl Yapılır ? Fahiş fiyat uygulaması yapan işletmeleri bildirme işlemi nasıl yapılır 2022

Fahiş fiyat şikayet hattı : Fahiş fiyat şikayet Nasıl Yapılır ? Fahiş fiyat uygulaması yapan işletmeleri bildirme işlemi nasıl yapılır 2022 ? Korona virüsün tüm hayatımızın dengelerini değiştirmesi ile yüzlerce ürüne olan talep artışının çok fazla olması, fırsatçı firmaların iştahlarının açılmasına neden oldu.

Maske başta olmak üzere, dezenfektan, temizlik malzemeleri, temel gıda ürünleri, ekmek yapma malzemeleri ve makinaları gibi son dönemde önceki dönemlere göre çok fazla talep gören ürünlerde %5000’lere kadar varan fiyatları artışları yaşanıyor.

Devletimiz ise bu konularda çok hassas. Eğer bir işletmenin fahiş fiyat uyguladığını görüyorsanız hemen şikayet etmenizi gerekli işlemlerin yapılacağını söylüyor.

Fahiş fiyat şikayet hattı nedir , nasıl şikayet edilir ?

2 şekilde şikayet oluşturabilirsiniz. Birincisi

E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/spk-sikayet-ihbar adresinden fahiş fiyat şikayeti yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

  1. Bağlantı üzerinden e-devlete gidin
  2. Edevlet bilgilerinizle giriş yapın
  3. Sonrasında sayfanın geride kalan bilgilerini doldurun ve şikayetini gönderin.

İkincisi , gib üzerinde de açıklandığı gibi

https://www.gib.gov.tr/koronavirus-nedeniyle-piyasalardaki-haksiz-fiyat-artisina-iliskin-sikayet-hatti

Bilindiği üzere gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından takip edilen Yeni Korona Virüs Hastalığı (Covid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler çerçevesinde bazı gıda maddeleri, hijyen ürünleri ve tıbbi malzemeler gibi ürünlere talebin arttığı görülmüştür. Bu talep artışına bağlı olarak bazı firmaların haksız fiyat artışı ve stokçuluk yaptığına ilişkin şikâyetlerin oluştuğu anlaşılmaktadır.

Konuyla ilgili şikâyetlerin tarafımıza daha hızlı iletilebilmesi ve gerekli denetimlerin en kısa sürede sonuçlanabilmesi için Başkanlığımızca vatandaşlarımızın hizmetine Vergi İletişim Merkezinde yeni bir ihbar hattı (189) kurularak gerekli takip işlemlerine de başlanmıştır.

Bu başvurular Başkanlığımız internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden de yapılabilmektedir. İnternet sayfasında hızlı erişim menüsünde yer alan “Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi” ekranından yapılan ihbar ve şikâyetler hakkında gerekli işlemler ivedilikle yapılacaktır.

Ayrıca vatandaşlarımızın şikâyetlerini hızlı bir şekilde ve 7/24 yapabileceği 0 (552) 189 0 189 numaralı WhatsApp hattımız da hizmete sunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*