Advertorial

Filo Kiralama Nedir? Ne İşe Yarar?

arac kiralama

Sektörünün lider ismi Carvento tarafından üst düzey kalite ile sunulan filo kiralama temel olarak farklı ölçeklerdeki işletmelerin finans ve destek hizmetlerinin yönetilmesine katkı sağlayan bir dış kaynak kullanımı olarak ifade edilebilir. İşletmeler gelişen ve değişen ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkan daha fazla sayıda araç gereksinimlerini filo kiralama hizmeti ile karşılayabilirler. İstanbul filo kiralama hizmetine ciddi düzeyde gereksinim duyulan şehirlerin başında gelir. Son yıllarda filo kiralama hizmetinin bu kadar popüler olmasının temel nedeni, filo kiralamanın finansal ve operasyonel yönden zaman ve maddi yatırım gerekliliğinden kaynaklanan yükü işletmelerin üzerinden almasıdır.

Farklı ölçeklerdeki işletmelerde ulaşım ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayan araç filolarının yönetimi işletmenin temel işlerinde verimlilik kaybına yol açacak bir noktaya ulaşabilir. İşletmeler filo kiralama hizmetini tercih ettikleri takdirde alternatif bir finansman kaynağı elde ettikleri gibi işlerini daha etkin bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak zaman tasarrufu avantajından da yararlanabilirler. Gereksinim duydukları araçlara sahip olmak için yatırım yapma ve araçların finansman giderlerini üstlenme zorunluluğundan kurtuldukları gibi araçların sigorta, tescil, bakım, vergi gibi süreçleriyle ilgilenme yükünü de taşımazlar.

İşletmeler aldıkları filo kiralama hizmetine ilişkin bedeli ay bazında giderleştirebilir ve kiraladıkları araçların KDV tutarlarını vergisel olarak mahsup etme avantajını değerlendirebilirler. Elde ettikleri yatırım tasarrufu sayesinde çok daha sağlıklı mali dengelere erişebilirler.

Carvento’nun Hizmet Kalitesi ile Tanışmakta Geç Kalmayın

İşletmelerin filo yönetiminin Carvento’ya devredilmesi özsermaye yatırımı ve araç satın alım finansmanı gerekliliğini ortadan kaldırır. Araçların değiştirilmesi gerekliliği ortaya çıktığında aracın ikinci el değer kaybı yaşaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaz. Filo kiralama hizmeti kapsamında yapılan tüm harcamalar işletmenin gider kalemleri arasına kaydedilebilir.

Carvento filo kiralama hizmetlerinden yararlanılması durumunda işletmeler yalnızca bütçe konusunda tasarruf etmekle kalmaz. Aynı zamanda araçların onarım, plaka tescili, lastik değişimi, bakım, kasko, vergi ve sigorta işlemlerine vakit harcama ihtiyacı da ortadan kalkar.

İşletmeler ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için araç satın alma kararı verdiğinde toplu nakit çıkışı yapmaları ya da araç satın alımı için kredi kullanmaları gerekir. Üstelik araç satın almanın getirdiği masraflar bununla da sınırlı değildir. Araç satın aldıktan sonra pek çok ek masraf ile karşı karşıya kalınır. Araçların ikinci el satış değerinin belirsiz olması da işletmeler açısından bir risk unsuru haline gelebilmektedir.

Filo kiralama hizmetlerinde ortaya çıkacak maliyet aracın aylık kira bedeli ve yakıt tüketim miktarı ile sınırlıdır. Filo kiralama hizmeti işletmelere araçların ikinci el değeri belirsizliği riskinden kurtulmasını da sağlar. İşletmeler aracın satın alımından ikinci el satışına kadar olan tüm süreçlerin yürütülmesi gerekliliğinden kurtulurlar. Filo kiralama hizmeti kapsamında alınacak uygun maliyetli ek hizmetlerin de dahil edilmesiyle birlikte yapılan değerlendirme sonucunda araç kiralama hizmetlerinden yararlanmanın, araç satın almaya göre çok daha avantajlı bir çözüm olduğu kolayca görülebilir.

Araç satın almak yerine filo kiralama hizmeti tercih edildiğinde işletmeler herhangi bir peşinat ödemek zorunda kalmazlar. Ayrıca satın alım bedeli için bir nakit çıkışı da yapmazlar. Önceden belirlenen sabit kiralar şeklinde ödemeler gerçekleştirilir.

Araçların trafik sigortası, kasko sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri filo kiralama hizmeti kapsamında Carvento tarafından zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılır. Araç satın alımında ödemek zorunda olunan ancak kanunen kabul edilen bir gider olmayan Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri filo kiralama hizmeti alan işletmeler için ek bir yük olmaktan çıkar.

İşletmelerin doğrudan araç satın alması halinde Katma Değer Vergisi bir maliyet unsuru haline gelir. Bu durumda Katma Değer Vergisi indiriminde kullanılması söz konusu değildir. Filo kiralama hizmeti alınması halinde ise araç kiralama hizmeti faturasında bulunan KDV’nin tamamının indirilecek KDV olarak kullanılması mümkündür.

Filo kiralama hizmetinden yararlanmak araçların kredi kullanımı yoluyla satın alınacağı durumlarda işletme bilançosunun daha iyi bir görünüme sahip olmasında önemli bir rol oynar. Bu sayede, şirketin ödeme planında bulunan ancak vadesi gelmemiş olan ileri tarihli kira bedelleri işletmenin bilançosunda yer almaz. Bu durumda işletmenin borçlanma kapasitesinin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olmaz. Araç ihtiyacının giderilmesi ve araç filosunun yönetilmesi için zaman harcanması gerekmemesi işletmelere önemli oranda zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra Carvento araç kiralama hizmetleri bireysel olarak da yoğun talep görmektedir. Yaz aylarında tatil planlarının sıklaşması aynı şekilde Carvento araç kiralama hizmetlerine gösterilen ilginin artmasının temel sebebidir. Pek çok kişi tatil beldelerine araç kiralama hizmetinden yararlanarak özel araç konforuyla yararlanmak isterken bazı kişiler ilgili lokasyona uçakla ulaştıktan sonra araç kiralamayı tercih ederler. Her iki durumda da Carvento müşterilerinin konforlu, güvenli, hızlı ve uygun fiyatlı ulaşım imkanlarına sahip olmasında önemli bir rol üstlenir. Bunun yanı sıra kendilerine en uygun tatil planlamalarını yapabilir ve civar beldelerdeki güzellikleri keşfederek unutulmaz bir tatil geçirme imkanını elde edebilirler.

Bir Yorum Yap