Advertorial

Fiziksel Dükkan için E-ticaret Nasıl Yapılır?

shutterstock 618053624

Ticaret ile uğraşan her firma ve işletme müşterilerini genişletmek ister. Bu nedenle kullanılabilecek yöntemler her zaman bir soru işareti bırakır. Eğer e ticaret nasıl yapılır öğrenirseniz, fiziksel mağazanızı internet ortamlarına aktarabilirsiniz.

Dijital sistemler 7/24 aktif olduğu için böylece devamlı çalışan bir sanal mağazaya sahip olabilirsiniz. Hedef kitlenize nerede olursa olsun ulaşabilir, satış gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik ekstra bir fiziksel mağaza açmanız gerekmediği için bunun tüm masraflarını da silebilirsiniz.

Eğer e ticaret nedir tam olarak bilmiyorsanız, temel olarak ürünlerinizi internet sitesi üzerinden satmaya denmektedir. Bunun için şu gibi adımları izlemeniz gerekir;

  1. İş modelinin seçilmesi ve sektörün incelenmesi
  2. E-ticaret altyapısının seçilmesi
  3. Site tasarımının yapılması
  4. Marka stratejisinin oluşturulması
  5. Sanal pos ve kargo anlaşmalarının yapılması
  6. Ürünlerin eklenmesi

Dükkan açmadan internetten satış tüm bu işlemler sonucunda yapılabilir.

İş Modelinin Seçilmesi Ve Sektörün İncelenmesi

E ticaret nedir hakkında bilmeniz gereken bir nokta, farklı iş modellerinin olduğudur. Bu kapsamda doğrudan tüketiciye ya da diğer işletmelere satmanız mümkündür. Bunların yanı sıra e-ihracata da atılım yapılabilir.

Bunu tamamladıktan sonra hangi sektörde işe gireceğinizi belirlemeniz gerekir. Ardından da hangi sektörde başlayacağınıza ve satacağınız ürünlere karar vermeniz gelir. Eğer kendi ürünleriniz yoksa bir tedarikçi ile anlaşabilir, ürünleri böylece temin edebilirsiniz. 

E-Ticaret Altyapısının Seçilmesi

İş planınızı yaptıktan sonra siteyi oluşturmanız gelir. Çünkü e ticaret nasıl yapılır sorusunun yanıtını bir internet sitesi oluşturur. Buna giden süreç de alt yapı ile başlar. Siteniz bunun üzerine yükseleceği için doğru bir tane seçmeniz şarttır

Bu kapsamda üç seçenek yer almakta olup ilki ücretsiz sunulan, açık kodlu altyapılardır. Bunlar güvenli olmadığı gibi yüksek ziyaretçi yapılarını de desteklemez. Ayrıca teknik bir arıza olduğunda yardım alabileceğiniz taraf da yoktur.

İkinci olarak özel alt yapılar vardır. Bunun için bir firma ile anlaşarak sadece size özel bir tane hazırlatmanız gerekir. Ancak bu hem uzun zaman almakta hem de maliyetli olmaktadır. Çünkü her bir entegrasyon özel şekilde tanımlanır. 

Eğer en kısa zamanda en uygun fiyatlarla çözüm almak istiyorsanız, hazır olanlar en iyi çözümleri teklif eder. Bu kapsamda farklı paketler sunulduğu için tümünü inceleyebilir, en uygun olanına karar verebilirsiniz. Seçiminiz fark etmeksizin istediğini zaman yükseltme yapabilirsiniz. E-ticaret için gerekenler listesinde alt yapıyı baştan güçlü seçmek, daha iyi sonuçlar almanıza olanak tanır.

Site Tasarımının Yapılması

Alt yapı seçimi tamamlandıktan sonra e-ticaret sitesinin tasarlanması gelir. E-ticaret nedir, bunun içerisinde tasarımın rolü nedir diyorsanız fiziksel mağazada dekorasyon gibi olduğunu bilmeniz gerekir.

Eğer fiziksel mağazanızı yanlış dekore ederseniz insanlar olumsuz geri dönüşler yapacak, yaptığınız satışlar düşecektir. İnternet sitelerinin tasarımları da aynıdır. Kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalar her zaman verimli neticeler sunar.

Bu durum sitenin ve içerisinde yer alan sayfaların da daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Böylece verimli bir SEO çalışması da yapılabilir. Dükkan açmadan internetten satış yapmak istiyorsanız da tasarımın rolü büyüktür. 

Marka Stratejisinin Oluşturulması

Sitenin elde edilmesi ardından marka stratejisinin oluşturulması gerekir. E ticaret nasıl yapılır, nasıl daha fazla müşteri alınır diyorsanız atlanmaması gereken bir adımdır. Burada özen gösterilmesi gereken bazı noktalar şöyledir;

1. Özgün bir marka olmak

2. Marka değerini yükseltecek girişimler yapmak

3. Marka ve ürünleri tanıtmak

4. İçerik Pazarlamasından yararlanmak

Bu adımlar sayesinde ürünlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırmanız mümkündür.

Sanal Pos Ve Kargo Anlaşmalarının Yapılması

Sitenizi oluşturup, stratejinizi de belirledikten sonra ödeme yöntemlerine sıra gelir. E ticaret nedir başlığında, bunun önemi oldukça fazladır. Çünkü güvenilir olmayan ya da fazla seçenek sunmayan bir e-ticaret sitesinde satışlar her zaman düşük olacaktır.

Ayrıca ürünleri en hızlı şekilde müşterilere ulaştırmanız gerekir. Bu yönden doğru bir kargo firması ile anlaşma yaparsanız hem bunu sağlayabilir hem de kendi tarafınızda kargo masraflarını azaltabilirsiniz.

Ürünlerin Eklenmesi

Sanal pos ve kargo anlaşmalarının tamamlanmasıyla sadece ürünleri sitenize eklemek kalır. Bundan sonra müşterileriniz alışveriş işlemlerini yapabilir. Bu süreçte reklam yaparak, sosyal medyaya katılarak hedef kitlenizi arttırmanız mümkündür

Bir Yorum Yap