Maaş

Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist olarak isimlendirilen sağlık çalışanları hekimin tanısına istinaden hasta için uygulanan tedavi yönteminde fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetini gerçekleştirmektedir. Fizyoterapist Maaşları 2022 merak edilen konulardan biridir. Fizyoterapistler hastalığa tanı koymazlar, tanısı konmuş olan hastalığa bağlı olarak hekim tarafından önerilen tedavilerin uygulanmasında onlara ihtiyaç duyulmaktadır. Fizyoterapistler üniversitelerden lisans derecesi ile mezun olan kişilerdir ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerini bitirmeleri gerekmektedir. Çalışma alanları ise çeşitli sağlık kuruluşları, hastaneler, fizik tedavi merkezleri, bakım evleri, spor klinikleri olabilmektedir. Fizyoterapistlerin maaşları özel ya da devlet hastanelerinde çalışmalarına bağlı olarak değişebilmektedir. Sorumluluk gerektiren meslekler arasında yer alan bu meslek özverili bir çalışma anlayışına gereksinim duymaktadır. Ortalama olarak 3.600 TL maaş almaları söz konusu olan fizyoterapistlerin çalıştıkları kuruma bağlı olarak bu durum değişiklik göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Subay Maaşları

Yurtdışında Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizyoterapist Maaşları 2022 devlet kurumu ya da özel sektörde çalışmaya bağlı olarak değişiklik gösterirken yurtdışında çalışıldığında da maaşlarda farklılık olmaktadır. Dünya genelinde farklı ülkelerde bu meslek çalışanlarının değişik ücretler aldığı görülürken ülkemizde fizyoterapistler 3.600 TL ile 4.750 TL aralığında maaş alabilmektedir. Kanada’da 20.000-40.000 dolar civarında değişen fizyoterapist maaşları Almanya’da 25.000 Euro olarak belirlenmiş durumdadır. Özel sektörde görev alan fizyoterapistlerin 3.000 TL maaşla işe başladıkları görülürken devlet kurumlarında hizmet yılına ve dereceye bağlı olarak ücretlendirme yapılmaktadır. Yurtdışında fizyoterapist maaşları oldukça yüksektir ve bunun nedenlerinden biri de fizyoterapistlere bu ülkelerde ihtiyaç duyulmasıdır. Bağımsız olarak çalışan fizyoterapistlerin kendi ücretlerini belirleyebilme şansı olduğundan kazançlarında da belirgin bir farkın olması mümkün hale gelmektedir.

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşları 2022

Fizyoterapist Maaşları 2022 Devlet kurumlarında maaşlarda derece ve kademe artışı her yıl gerçekleşen bir durumdur ve maaşlar belirlenirken bu ölçütler dikkate alınmaktadır. Özel sektörde çalışan fizyoterapistlerin maaşlarının belirlenmesinde çalıştıkları kurumun etkisi olurken tecrübeye bağlı olarak da maaşların miktarı artmaktadır. Özel sektör açısından değerlendirildiğinde ilk işe başlandığında 3.000 TL olan maaşların tecrübe ile 7.000 TL olması mümkün hale gelmektedir. 2022 yılı maaş düzenlemeleri yapılırken TUİK verilerine göre hareket edilmektedir. Enflasyon oranlarının 6 aylık dilimlere göre belirlenmesi toplu sözleşmeye bağlı olarak gerçekleştirilen bir çalışmadır ve buna istinaden zamlar da enflasyon sonuçlarına göre belirlenmektedir.

Bu doğrultuda yapılan çalışmalara bağlı olarak bu yıl düzenlenen zam oranları hem emekli memurlar hem de çalışanlar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Emekliler için 8,36 oranında yapılan zamlar çalışanlar dikkate alındığında 7.36 şeklinde ayarlanmıştır. Memurların maaşları hesaplanırken dikkate alınan farklı unsurlar olmakta ve bu durum da maaşlarda artışa yol açmaktadır. Buna bağlı olarak hizmet yılı, derecesi, kıdemi memurların maaşlarında artışa yol açarken sağlık çalışanlarının hastanelerin döner sermayelerinden yararlanma hakkının olması da ayrıca maaşlarını etkileyen bir unsurdur.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*