Freelancer ne demek? Freelance İş Nasıl Bulunur?

Freelancer bağımsız çalışma anlamına gelir. Kişiler kendi düzenlerinde, yer ve zaman kısıtlaması olmadan diledikleri şekilde çalışabilirler. Bir kuruma bağlı olmadan, kendi uzmanlık alanlarında hizmet vererek serbest çalışma yapan kişilere denir. Bu sistemde çalışmaya başlamak için aracı kurum ve kuruluşlardan faydalanabilirsiniz. Zamanla müşteri portföyü oluştukça iş bulmak daha kolay bir hâl alır. Freelance çalışma sistemi iş veren için de işi yapan kişi içinde oldukça avantajlıdır. Bunu yazımızda detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki eğer uzmanlık alanınız varsa freelancer olmanız oldukça kolaydır. Türkiye’nin dört bir yanından bu tarz işleri yaptırmak isteyenlerle sizi buluşturan platformumuza üye olarak sizde iş almaya başlayabilirsiniz. Mesleğiniz bu şekilde çalışmak için uygun değilse kendinizi serbest çalışmaya uygun alanlarda geliştirebilirsiniz. Ayrıca yabancı diliniz kuvvetliyse çeviri yapabilirsiniz. Freelancer iş salanları oldukça geniştir ve çeşitlilik gösterir. Freelance çalışma sistemi iş yapan kişi için güzel olduğu kadar iş veren içinde oldukça güzel bir sistemdir. Bunun nedeni işverenin ihtiyacı olduğu her alana eleman alıp istihdam sağlaması oldukça maliyetlidir. Bunun yerine ihtiyaç duyulması halinde proje bazlı uzman kişilerden destek alarak aynı işi daha uyguna mal edebilirler.

Freelancer olarak iş bulabilmek için öncelikle doğru platformu seçmeli, kayıt olmalı ve portfolyonuzu doğru şekilde doldurmalısınız. Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra freelance iş ilanlarını inceleyebilir size uygun olanlarına başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda platformdaki kişilerden talep gelmesini de bekleyebilirsiniz. Bu çalışma sisteminde sabırlı olmak her şeyden önemlidir. İş almaya ve portfolyonuzu doldurmaya başladıkça taleplerin ne kadar çok arttığını göreceksiniz. Bu işte yeniyseniz ve ilk defa giriş sağlıyorsanız basit düzeyde işler yaparak başlayın. Bu sizin işleyişi çözmenizde yardımcı olacaktır.

Bir Yorum Yap