Maaş

Gardiyan Maaşları 2022

Gardiyan Maaşları

İnfaz koruma memuru olarak adlandırılan gardiyanlar hapishanelerde görev alan çalışanlardır. Gardiyan Maaşları 2022 merak edilen konular arasında yer alırken gardiyan olabilmek için izlenebilecek 2 yöntem söz konusudur. Bu yöntemlerden biri KPSS sınavına girmek ve yeterli puanı alarak Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı olarak adlandırılan birimlere başvurmaktır. Bunun yanı sıra önceden devlet memuru görevi yapan ve kendi rızasına bağlı olarak işten ayrılan kişilerin de Adalet Bakanlığı tarafından açılan kadrolara başvurması mümkün olmaktadır. Ceza infaz kurumlarında görev yapan memurlar gardiyan olarak adlandırılırlar. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak alımları gerçekleştirilen bu meslek mensuplarının merkezi sınavların ardından mülakata girmesi de gerekmektedir. Bunun yanı sıra Adalet Yüksekokulu ve Hukuk Fakültesi mezunlarına bu mesleğe başvuru sırasında öncelik tanınmaktadır. Gardiyanlar 2022 yılında yapılan düzenlemeler bağlı olarak ilk işe girişte 4.657 TL maaş almaktadır. Çalıştıkları hizmet yılına bağlı olarak memur olarak görev yapan gardiyanların maaşlarının artması söz konusudur.

İlginizi çekebilir: Setcard Bakiye Sorgulama

Sözleşmeli Gardiyan Maaşları 2022

Gardiyan alımı yapılacağı zaman Bakanlığın resmi internet sitesinden işe alım ilanları oluşturulur ve adayların bu ilanları takip etmesi gerekir. Sözleşmeli gardiyan alımlarında T.C vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, askerlikle ilişiği olmamak gibi bazı özellikler aranmaktadır. Ayrıca bu tür adayların güvenlik soruşturmasının da olumlu olması gerekir. Başvuru yapan adayların KPSS sınavına girmiş olmaları ve en az 70 puan almaları gerekmektedir. Başvuru işlemleri için adliyelerde yer alan komisyonlara gitmek gerekmektedir. Komisyona yapılan başvurularda uygun bulunan adaylar belirli tarihlerde mülakat sınavına çağrılmaktadırlar. Mülakatı başarı ile geçen adayların göreve başlamaları için engelleri kalmamaktadır. Belirlenen görev yerlerinde çalışmaya başlarlar.  Ceza infaz kurumu memurları olarak tanımlanan gardiyanlar hapishanelerde çeşitli görevlerden sorumlu olan kişilerdir. Gardiyan Maaşları 2021 merak edilen konular arasındadır ve TUİK tarafından açıklanan yıllık enflasyon verilerine göre maaşlarında düzenlemeler söz konusudur. Gardiyanlar için belirlenen en düşük maaş 3.760 TL olurken memur statüsünde çalışanların ücretleri farklı olmaktadır.

 Gardiyan Maaşları Ne Kadar ?

Gardiyan Maaşları 2022 hapishanelerde iç güvenlik bölümlerinde yer alan gardiyanlar birçok sorumluluğu yerine getirmektedirler. Cezaevi içerisinde her birimde görev yapması mümkün olan gardiyanların bürolarda, vardiyada çalışmaları söz konusudur. Vardiyada ya da ani müdahale biriminde çalışan gardiyanların mahkumlar ile teması olmaktadır. Mahkumlarla birebir görüşmeleri mümkün olduğundan bazı durumlarda bu görevin yapılması çeşitli zorluklar içerdiğinden tercih edilmez. Büroda görev yapmak gardiyanlar açısından daha fazla tercih edilir. Ortalama olarak aldıkları maaş 5.000 TL civarındadır. Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı olarak hizmet veren ceza infaz memurları sürekli görev yaparlar ve istemedikleri sürece tayin edilmemektedirler. 2022 yılı itibari ile yapılan değişikliklere bağlı olarak infaz koruma memurlarının rotasyona tabi olması söz konusudur ve mecburi tayine bağlı olarak çeşitli görev yerlerine gönderilmeleri mümkün olmaktadır

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*