Güncel Fiyatlar

Güncel Pasaport Fiyatları

guncel pasaport fiyatlari 1626

Seyahat etmek son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmeye başladı. Kurumsal hayattan bunalıp dünya turu yapma kararı verenler, seyahat deneyimlerini paylaşanlar sayesinde bunun hayalini kuranların sayısı artmaya başladı. Seyahat etmek oldukça zevkli gibi görünse de aslında birçok zorluğu da içeriyor. Özellikle vize ve pasaport süreçleri bunların başında geliyor. Biz de tatillerini dinlenerek değil başka ülkelere seyahat ederek geçirmek isteyenler için bilgilendirici bir yazı hazırladık. Güncel pasaport fiyatları nelerdir öğrenmek isterseniz bu yazımız faydalı olacaktır.

Güncel Pasaport Fiyatları

Yurt dışı gezisi planlayarak seyahat etmek isteyenlerin ilk olarak yapacağı şey bir pasaport edinmek. İcra ettiğiniz mesleğe göre pasaport türleri ve güncel pasaport fiyatları farklılık gösteriyor. Bunun için ilk olarak hangi pasaportu edinmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Kamu çalışanları genellikle hususi pasaport olarak adlandırılan yeşil ve gri, diğer çalışanlar ve öğrenciler ise umumi pasaport yani bordo renkli pasaporta sahip olabilirler.

Pasaport fiyatları pasaportun süresine göre değişiklik göstermektedir. En kısa 6 ay en uzun da 10 yıl süresince pasaport alınabilmektedir. 2023 yılı itibariyle güncel pasaport fiyatları aşağıdaki gibidir:

SüreHarç ***DefterToplam
6 Ay208,30 TL160,00 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL865,90 TL
3+ Yıl994,80 TL160,00 TL1154,80 TL

Kaynak: https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices

thumbnail large 1
Güncel Pasaport Fiyatları 2023 Pasaport Ücretleri Nereye Yatırılır? Pasaport Harç Bedelini Kimler Ödemez?

Pasaport Harç Bedelini Kimler Ödemez?

Güncel pasaport fiyatlarına baktıktan sonra kimlerin harç bedelini ödemek zorunda olmadığı akıllara gelmektedir. Öncelikle öğrenci olanlar harç bedelini ödemezler fakat bu kural 25 yaş ile sınırlandırılmıştır. İkinci olarak kamu görevlileri yani yeşil veya gri renkli hususi pasaporta sahip olanlar harç bedelini ödemezler. Ayrıca birçok ülkenin vize sürecinden de muaftırlar.

Pasaport Ücretleri Nereye Yatırılır? Güncel Pasaport Fiyatları

Peki bu pasaport ücretleri (harç ve defter bedeli) nereye ve ne zaman yatırılır? Öncelikle internet üzerinden pasaport randevusu aldıktan sonra, randevuya gitmeden önce ücretini yatırmanız gerekmektedir. Önceden randevuya gelirken imzalı makbuzun getirilmesi istenmekteydi fakat artık online olarak görülebildiğinden makbuz istenmiyor. Pasaport ücretinizi internet üzerinden ya da direkt olarak bankalardan yatırabilirsiniz. Yatırabileceğiniz bankaları ve bu bankalara ait hesap numaralarına buradan ulaşabilirsiniz.

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaport randevunuzu geçirdikten sonra kaç günde pasaportunuzun size ulaşacağını merak ediyor olabilirsiniz. Genellikle pasaportlar 1 hafta içerisinde PTT aracılığıyla adresinize ulaşmaktadır. Fakat bu süre yoğunluğa göre değişeceğinden mümkün olduğunca erken pasaport başvurusu yapmalısınız. Özellikle tatil dönemlerinde pasaport geliş süresi uzamaktadır.

Güncel pasaport fiyatları hakkındaki yazımız faydalı olduysa diğer içeriklerimize de göz atmalısınız.

Bir Yorum Yap