Sağlık

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik belirtisi kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir durum olsa da çoğu zaman herkes için benzer belirtiler söz konusu olabilmektedir. Bazı durumlarda kişilerin farklı nedenlere bağlı olarak belirti yaşamaması da mümkün olabilir. Buna rağmen anne adayları Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ? Sorusunun yanıtlarını sıklıkla merak ederler. Gebeliğin ortaya çıkmasının ardından 4-5 hafta sürenin geçmesi hamilelik belirtileri için gerekli olan zaman dilimidir. Bu süreçte anne adayında adet görülmemesi ilk belirti olarak algılanan bir durumdur. Her kadın için hamilelik belirtileri farklı şekilde ortaya çıkabilir ya da gelişim gösterebilir.

Anne adayında sıklıkla karşılaşılabilecek belirtiler arasında göğüslerde hassasiyet oluşması, ağrıların ortaya çıkması ya da göğüslerde yer alan damarların daha belirgin hale gelmesi vardır. Göğüslerdeki bu değişim hamilelik süresince devam edebilir ve etkileri artabilir. Anne adayları için diğer belirtiler ise aşırı yorgunluk, sürekli uyuma isteği, mide bulantısı, baş ağrısı, kokulara karşı hassasiyet, sık tuvalet ihtiyacı, baş dönmesi, ruhsal değişiklikler gibi olabilmektedir. Doğal yollarla gebe kalındığında belirtilerin ortaya çıkma süreci 4-6. Hafta aralığında olmaktadır. Adetin vaktinde gerçekleşmemesi ise tek başına hamilelik belirtisi için yeterli bir neden değildir.

Hamilelik hesaplama yapmak için tıklayınız : https://gebelikhamilelikhesaplama.com/

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

Tüp bebek sahibi olmak isteyen aileler için uygulanan tedavi yöntemlerinin ardından çocuk sahibi olmak mümkün hale gelmektedir. Tüp bebek yöntemi ile gebe kalan anne adaylarının merak edeceği sorular arasında da Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ? Suali olduğundan bu sorunun yanıtı da öğrenilmek istenir. Tüp bebek uygulamasının ardından 2 hafta sonra kan testi yapılarak gebelik olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Gebeliğin oluşması durumunda anne adayının vücudunda oluşacak belirtiler normal yolla gebe kalındığında ortaya çıkan belirtiler ile aynıdır ve anne adayı hamile olup olmadığını bu yolla da anlayabilmektedir. Embriyonun vücuda tutunması sonucu tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adayının göğüslerinde hassasiyet oluşabilmektedir. Doğal yollarla gerçekleşen gebeliklerde bu süreç 4-6 hafta aralığında ortaya çıkarken tüp bebek tedavisinde daha erken görülen bir belirtidir. Bu süreçte anne adayının duygu dünyasında görülebilecek ani değişmeler de gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Tüp bebek yönteminde sabahları mide bulantısı görülmesi mümkündür bunun sebebi strese bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi gebelikle de ilgili olabilmektedir.

Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan çeşitli belirtiler anne adayının gebeliğin oluştuğuna dair bir kanıya varmasına yardımcı olurken merak ettiği konulardan biri de Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ? Şeklinde olmaktadır. Belirtilerin birden fazla şekilde kendini göstermesi hamilelik ile ilgili fikir sahibi olunmasına yardımcıdır ve bu belirtiler arasında bel ağrıları da vardır. Annenin iştahının açılması, kokulara karşı hassasiyet duyması, baş ağrıları, duygusal geçişler bu tür belirtilerden yalnızca birkaçıdır. Erken hamilelik belirtileri kişilere göre değişiklik gösteren bir durumdur ve adet gecikmesi ya da baş dönmesi, mide bulantısı, göğüslerde oluşan hassasiyet durumları da erken belirtiler arasındadır. Anne adaylarında hamilelik ile ilgili belirtilerin ortaya çıkması kişisel olarak farklılıklar gösterebilirken bazı belirtilerin herkeste ortak görülmemesi de mümkün olabilmektedir. Belirtilerin ortaya çıkış süreçlerinde oluşacak değişiklikler de anne adayı açısından yanıltıcı olabilecek bir durumdur buna rağmen adetin gerçekleşmemesi durumunda hamilelik şüphesi ilk akla gelenler arasında olmaktadır. Adet gecikmesi tek başına yeterli bir belirti olmadığından adet gecikmesinin yaşandığı durumlarda diğer belirtilerin de buna eşlik etmesi yanılma payını azaltmakta ve yapılacak tetkiklerin ardından anne adayının hamile olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*