Finans

Hangi Banka Gümüş Hesabı Açıyor ?

Hangi Banka Gümüş Hesabı Açıyor

Kişi ya da kurumlar farklı yatırım araçları vasıtası ile tasarruflarını değerlendirme şansına sahiptir. Altın ve döviz gibi yatırım araçları arasında yer alan gümüş de değerli bir madendir ve bankalar aracılığı ile gümüş üzerinden yatırım hesabı açılabilmektedir. Hangi Banka Gümüş Hesabı Açıyor ? Sorusuna istinaden verilecek cevaplardan biri de pek çok bankada gümüş hesabı açmanın mümkün olduğu yönündedir. Günümüzde mobil uygulamalar aracılığı ile bankacılık hizmetlerinden yararlanılabilmekte ve yatırım hesapları buradan yönetilebilmektedir.

Gümüşün ziynet eşyası olarak değerlendirildiği bilinmekte ve para piyasalarında altın gibi o da belli bir fiyatlandırmaya göre işlem görmektedir. Bundan dolayı da gümüş dünya para piyasalarında yatırım aracı olarak kullanılır. Gümüş alım ve satım işlemleri yapılacağı zaman bir hesap açılması gerekir. Bankalarda açılan bu tür hesaplar da gümüş hesabı olarak adlandırılır. Gümüş hesapları da diğer hesap işlemleri ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir ve mobil uygulamalar üzerinden kontrol edilmeleri mümkün olmaktadır. Ülkeler arasında gümüş fiyatlarını belirlemek üzere gümüş ons ifadesi kullanılmaktadır.1 Ons gümüş için karşılık gelen ifade 31,1 gramdır.

Gümüş Hangi Bankadan Alınır ?

Altın hesabı gibi gümüş hesapları da 100bin TL’ye kadar olan miktarlar için devlet güvencesi altında tutulur. Ayrıca dolar ve altın hesabı gibi istendiği zaman bozdurmak ve tekrar almak mümkündür. Bankaların dijital platformlarından bu uygulamaların yapılması da diğer hesaplardaki ile aynıdır. Dijital bankacılık işlerinde TL, altın, döviz ya da gümüş rahatlıkla alınabildiği gibi birbirleri arasında da dönüştürme işlemi yapılabilmektedir. Gram gümüşün fiyatlandırılmasında altın ve doların değişimlerine bağlı olarak işlem yapılırken bu tür enstrümanlarda ortaya çıkan değişimlerden gümüş de etkilenir. Gümüş almak için bankalar ya da yatırım kurumlarından hizmet alınabilmektedir. Birçok banka gümüş hesabı açılması yönünde müşterilerine hizmet vermektedir. Gümüşle yatırım yapan yatırımcılar genelde büyük ölçekli yatırımcı grubu olarak adlandırılmaktadır. Bu tür yatırımcılar kişi ya da kurum olabilme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da bütün bankalarda gümüş hesabı açmak mümkün olmamaktadır. Hangi Banka Gümüş Hesabı Açıyor ? Sorusu için verilecek birkaç banka örneği mevcuttur. Bu bankalar arasında yer alan bazı bankalar şunlardır:

  • Türk Ekonomi Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Denizbank
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır ?

Gümüş hesabı açılmak istendiğinde banka şubelerine gidilerek ya da mobil uygulamalar üzerinden bu işlemler yapılabilmektedir. Bunun dışında da telefon bankacılığını kullanarak da bu tür hesap açılımı yapmak mümkündür. Hangi Banka Gümüş Hesabı Açıyor ? Sorusu bankalarda gümüş hesabı açmak isteyen bireylerin merak edeceği konulardan biridir. Bu tür hesaplar için başvurulabilecek birkaç banka örneği mevcuttur. Müşteriler direkt şubeye giderek ya da dijital ortamlar aracılığı ile gümüş hesabı açabilmektedir.

Bankalar vasıtası ile yapılan gümüş işlemlerinde fiziki olarak gümüş almak mümkün olmamaktadır. Altın fiyatları ile gümüş fiyatları birbirine bağlı iki ayrı enstrümandır. Bundan dolayı da altında ortaya çıkan yükselişten gümüş de etkilenir. Dövize yatırım yapmayı tercih eden yatırımcıların yanı sıra altın ve gümüş gibi seçenekleri değerlendiren yatırımcıların da olması dikkat çeken bir durumdur ve bu tür yatırımlar kişisel ya da kurumsal tercihlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Gümüş hesabı vadesiz olarak açılmış ise aynı bankada bulunan gümüş hesabına havale yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca gümüş işlemleri yapılırken TL ya da dolar üzerinden de çeviri işlemeleri yapılması mümkün olabilmektedir. Gümüş hesaplarının belli bir tutara kadar mevduat güvencesi bankalarca temin edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ?

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*